שתף קטע נבחר

הקבלנים: "ביטול תמ"א 38 זה פשע חברתי"

בכנס מהנדסי הערים שנערך השבוע בתל-אביב, נשמעו קולות בעד ונגד תוכניות להתחדשות עירונית ברחבי הערים. בעוד שראש עיריית ת"א-יפו טען כי תמ"א 38 זו "תוכנית לעשירים שנולדה בחטא", נשיא התאחדות בוני הארץ הדגיש: "המדינה צריכה לכפות התחדשות עירונית על ראשי רשויות"

בזמן שמיזמים של תמ"א 38 ממשיכים לצאת לפועל במרכז הארץ, סוגיית ההתחדשות העירונית מעוררת סערה. בכנס איגוד מהנדסי הערים שנערך השבוע בתל-אביב נרשמו התבטאויות חריפות בעד ונגד הסוגיה, שצפויה לציין עשור בחודש הבא. בעוד ראש עיריית תל-אביב, רון חולדאי, שהשתתף בכנס שלשום דרש לבטל לחלוטין את תמ"א 38; נשיא התאחדות בוני הארץ, נסים בובליל, הגיב אמש בתגובה כי מדובר בדרישה שהיא כפי שהוא מכנה "פשע חברתי".

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

"מפליא שבעת מצוקת דיור, האיש המנהל את המטרופולין הגדול במדינת ישראל יוצא נגד תוכנית תמ"א 38 - זהו מטרופולין שבו מייצרים 2,000 יחידות דיור בשנה בלבד, בזמן שהביקוש לדירות עולה עשרות מונים על המספר הזה. הדרישה הזו היא פשע חברתי", אמר בובליל. "העיר תל אביב היתה צריכה להוביל את נושא התמ"א. לו היא הייתה מקדמת את התוכנית ניתן היה לייצר בה עשרות אלפי יחידות דיור שהיו ממתנות את עליית מחירי הדיור בכל הארץ".

 

את הדברים אמר בובליל בעקבות קריאתו של חולדאי "לאייד את תמ"א 38". ראש עיריית תל-אביב טען כי תמ"א 38 "זו תכנית שנולדה בחטא. היא לא נולדה כדי לבצע חיזוק מבנים, אלא כדי שהממשלה תוכל להגיד שיש לה פתרון לרעידות אדמה. הבעיה היא שדווקא איפה שיש סיכון לרעידת אדמה, לאורך השבר הסורי-אפריקאי, אי אפשר לבצע, ואיפה שאפשר לבצע אין סיכון".

 

חולדאי הוסיף כי "התוכנית מהווה מתנה לעשירים על חשבון העניים. מי שיש לו דירה ב-2.5 מיליון שקלים במרכז תל-אביב, נותנים לו עוד חצי מיליון שקל בדירה משופצת עם מעלית. ומי ישלם על זה? הזוג הצעיר חסר הדירה שמשלם יותר דמי שכירות. מי שמודאג מרעידות אדמה - שיחזק, אף אחד לא מונע ממנו. שימו לב מי בעד תמ"א 38? בעלי בתים, קבלנים ופוליטיקאים בלי פתרונות לבעיית הדיור".

 

עוד אמר חולדאי כי "התחדשות עירונית נכונה היא לא ברמת הבניין הבודד, אלא על מספר בניינים/ בלקונים, באופן שגם מאפשר לדיירים לשפר את תנאי הדיור שלהם, גם מטפל במרחב הציבורי ובתשתיות וגם מספק מקומות חניה תת קרקעיים - כדוגמת פינוי-בינוי שאנחנו כבר מבצעים בכל מיני שכונות בעיר. שם אתה יכול לייצר פי 4 דירות ודירות יותר גדולות. זה הפתרון".

 

לדבריו, "אנחנו מקדמים עכשיו יחד עם חברה עירונית פתרונות של בינוי-פינוי-בינוי. מאז שיש תמ"א 38 הפסיקו לשפץ בתים בעיר. כולם אומרים בואו נחכה לתמ"א. בשנים האחרונות מאז שהבינו את הטעות שבתמ"א 38 חזרו פתאום לשפץ בניינים".

פרויקט תמ"א 38. הדעות חלוקות ()
פרויקט תמ"א 38. הדעות חלוקות

"היחס של הממשלה להתחדשות עירונית הוא אבסורד"

בהמשך לביקורת שהעביר, התייחס בובליל למה שכינה "האבסורד שביחס הממשלה לנושא ההתחדשות העירונית": "המדינה השקיעה בהסכמי גג כ-200 אלף שקל לייצור יחידת דיור בודדת. בקריית גת, למשל, הושקעו 1.4 מיליארד שקלים כדי לייצר 7,000 יחידות דיור. לשם ההשוואה, ב-2013 הוצאו בכל הארץ 6,000 היתרי בנייה בלבד במסגרת תמ"א 38", הוא אמר.

 

בובליל קרא לראשי המפלגות לקראת הרכבת הממשלה, לכפות את הבנייה על ראשי רשויות. "הממשלה צריכה לטפל בהגדלת הצפיפות העירונית בתוכניות הקיימות, ולשלול אפשרות של ועדות מקומיות לסרב לקדם תוכניות התחדשות עירונית", ציין נשיא התאחדות בוני הארץ.

 

לדבריו, "על המדינה לקבוע תמריצים וסנקציות נגד ראשי ערים המתנגדים לבניית דירות בשיטת 'קנס-פרס' על ידי שלילת מענקים ומתן תוספת לסמכויות תכנון ותקציבים בהסכמי גג לתחום זה". עוד אמר כי "יש להעניק פטור גורף מהיטל השבחה בהתחדשות עירונית ולאפשר ניוד זכויות בנייה לשם קידום התוכניות בפריפריה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קרן נדל"ן
פרויקט תמ"א 38/2 בתל-אביב
צילום: קרן נדל"ן
מומלצים