(צילום: לירון צ'רקה צפר ראשי של קק"ל)

בזמן שהיו גוזלים קטנים, הם נפלו מהקן. אבל היה מי שסייע להם. בתום חודשיים של טיפול ושיקום ושבועיים נוספים של אקלום – 14 שעירים שוחררו אל הטבע בשבוע שעבר. בתיעוד מרגעי השחרור, ניתן לראות את הציפורים יוצאות לחופשי, לאחר שלמדו כיצד מסתדרים בסביבה הטבעית.
השעיר המצוי הוא דורס הלילה הקטן בישראל, הניזון בעיקר מחרקים. באביב נודדים השעירים מאפריקה לישראל כדי לקנן אצלנו ולהעמיד דור חדש של צאצאים. בסתיו נודדים השעירים בחזרה לאפריקה – שם יבלו את החורף.
שעיר, עוף דורסשעיר, עוף דורס
שעיר, עוף דורס
(צילום: סוזן יוסף)
בעונת הקינון האחרונה היו כמה גלי חום חריגים, במהלכם נאספו גוזלים רבים שנפלו מקנים. בין הגוזלים הללו היו גם לא מעט גוזלים של שעיר מצוי. גוזלי השעירים הגיעו מכל רחבי החבל הים-תיכוני של ישראל אל בית החולים לחיות בר שבספארי.
השעירים שהגיעו סבלו מפגיעות שונות שכללו פציעות בגפיים, בכנפיים, רזון חריג ועוד. הם גודלו על ידי צוות בית החולים כחודשיים תוך טיפולים והאכלות בתהליך שמונע החתמה. זאת כדי שיוכלו לשוב אל הטבע בהצלחה.
שעירים מוחזקים ביד שעירים מוחזקים ביד
שעיר מוחזקים ביד
(צילום: לירן קניאל, ראש ציפור קק"ל)
לאחר כחודשיים של טיפול ושיקום בבית החולים, הועברו 14 השעירים לשחרור "רך" בפארק הצפרות "ראש ציפור" המשותף לקרן קימת לישראל (קק"ל) וחברת גני יהושע-עיריית תל אביב-יפו.
צוות הפארק מדד, שקל, ובמידת הצורך הצמיד טבעות לרגלי השעירים שנקלטו במתקן. במשך שבועיים שהו העופות הדורסים במתקן שחרור שנבנה במיוחד עבורם. במתקן הם התרגלו באופן הדרגתי לסביבה הטבעית, וקיבלו אספקה סדירה של מים ומזון.
שעיר, עוף דורסשעיר, עוף דורס
שעירים רגע לפני השחרור
(צילום: סוזן יוסף)

שעירים בכלוב, רגע לפני שיצאו לחופשישעירים בכלוב, רגע לפני שיצאו לחופשי
שעירים בכלוב, רגע לפני שיצאו לחופשי
(צילום: סוזן יוסף)
גם לאחר שנפתח המתקן שבו שהו, והשעירים הצעירים יצאו ממנו בזמן שהתאים להם אל חייהם העצמאיים בטבע, המשיכו אנשי ראש ציפור לספק להם מים ומזון, כדי שהשעירים יוכלו לחזור אל המקום הבטוח אם לא הצליחו לצוד בעצמם. מצלמת מעקב מיוחדת שסופקה על ידי קק"ל, עקבה אחר התנהגותם במתקן, ואחר חזרתם אליו לאחר השחרור.
שעירים מוחזקים ביד שעירים מוחזקים ביד
שעיר מוחזק ביד
(צילום: לירן קניאל, ראש ציפור קק"ל)
בימים האחרונים הסתיים מבצע השחרור של השעירים. חלקם נשארו באזור ראש ציפור וקולותיהם נשמעים בפארק הצפרות מדי לילה. בקק"ל מקוים שלאחר החורף ישובו לפחות חלק מהשעירים לפארק הצפרות ראש ציפור, ואולי אף יעמידו את הדור הבא של השעירים בתחומי הפארק.