שנת הלימודים במוסדות להשכלה צפויה להיפתח לאחר החגים, ומגפת הקורונה ממשיכה לשבש את שיגרת הלימודים. בשל כך, הנהלת אוניברסיטת חיפה גיבשה מתווה חזרה ללימודים שישלב בין הוראה בקמפוס, הוראה היברידית והוראה מקוונת. באוניברסיטה הדגישו כי המתווה כולו יתקיים תוך הקפדה על כללי ה"תו הסגול" ואפשרות לגמישות מרבית לשינויים שיתחייבו לאור החלטות הממשלה, תוך העצמת החוויה הסטודנטיאלית על אף הנסיבות. המתווה ייתן עדיפות להגעה לקמפוס לסטודנטים בשנה הראשונה בתואר הראשון. כמו כן, יתקיימו ימי אוריינטציה לסטודנטים באחריות החוגים, ותתוגברנה הפעילויות של פרויקט החונכות "אח בוגר" לתלמידי השנה הראשונה והמערך לתמיכה פסיכולוגית ורגשית לסטודנטים. בשיתוף אגודת הסטודנטים, תיבחן האפשרות לקיים פעילות חברתית בחללים ייעודים – בכפוף ל'תו הסגול'. ההגעה לכלל השיעורים בקמפוס תהיה בגדר רשות ולא יהיה צורך להודיע מראש על הגעה או אי הגעה. זאת, כמובן, אם הסגר שיחל מחר בצהריים (יום ו') לא יוארך.
שנת הלימודים באוניברסיטת חיפה אמורה להיפתח ב-18 באוקטובר. "כלקח מרכזי מהלימודים המקוונים בסמסטר האחרון, הבנו שהדבר החשוב ביותר לסטודנטים שלנו הוא תחושת הביטחון והיציבות. ברור לכולם שגם בחודשים הקרובים יתרחשו שינויים רבים - חלקם מיידים - ולכן מתווה החזרה ללימודים בנוי כך שהוא יפגע כמה שפחות בסטודנטים. בנוסף, השקענו רבות בהכשרה של אנשי הסגל בלימודים מקוונים, בפיתוח טכנולוגיות התומכות בהוראה ובחינות מקוונות ובמרחבים להנגשת הלמידה לסטודנטים עם קשיים בחיבור לרשת האינטרנט", אמר רקטור אוניברסיטת חיפה פרופ' גוסטבו מש.

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, הוסיף: "למרות השינויים הרבים שכופה עלינו 'שגרת הקורונה' יש דבר מרכזי שנותר קבוע – המחויבות שלנו להעניק את ההשכלה הגבוהה הטובה ביותר לסטודנטים שלנו. משבר הקורונה רק חידד את חשיבות ארגז הכלים שמהפכת המולטיברסיטה שלנו מספקת: שילוב ייחודי של ידע מעולמות תוכן שונים, חשיבה ביקורתית ולימוד אוריינות טכנולוגית לכלל הסטודנטים", אמר נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין.
לפי המתווה, המטרה היא לאפשר לסטודנטים בשנה הראשונה באוניברסיטת חיפה להגיע לעתים קרובות ככל הניתן לקמפוס. באוניברסיטה הסבירו כי סטודנטים בשנה הראשונה עדיין לא מכירים את המרחב האקדמי, ולא פחות חשוב מכך, את חבריהם לכיתה ולכן הצורך לבנות קשרים חברתיים-לימודיים אשר חיוניים להצלחה בלימודים, גדול אצלם. לפיכך, כל חוג יבחר קורס אחד שיתקיים בקמפוס. מכיוון שמרבית הסטודנטים באוניברסיטה לומדים במתכונת דו-חוגית, המתווה יאפשר לסטודנט בשנה הראשונה שלו ללימודים להגיע לקמפוס לפחות בשני קורסים.
(צילום: גיל נחושתן ואריק בלטינסטר)
בקורסים הפרונטליים, כמובן תוך הקפדה על הוראות משרד הבריאות שיהיו בתוקף עם פתיחת שנת הלימודים, ינכחו עד 40 סטודנטים בלבד (מכלל הסטודנטים הרשומים לקורס). החלוקה לקבוצות של 40 איש ומועד הלימודים של כל קבוצה תיקבע בתחילה על ידי החוגים, בשאיפה לאפשר לסטודנטים עצמם, לאחר מספר שבועות של הסתגלות, להחליף ביניהם בקבוצות – תוך הקפדה כמובן שלא לעבור את המספר של 40 משתתפים בקבוצה. עוד אמרו באוניברסיטה כי כל ההרצאות שיועברו בכיתה יועברו במקביל גם באופן מקוון וההגעה לקמפוס היא בגדר רשות. כל הקורסים יצולמו ויועלו באופן מקוון כך שניתן יהיה ללמוד באופן א-סינכרוני.
בנוסף, קורסים המוגדרים כלימודים במעבדות, סדנאות או שיעורים המחייבים שימוש בכיתות מחשב יתקיימו בקמפוס, תחת הגבלות ה'תו הסגול'. המרצים יקיימו ככל הניתן מפגשים בנוסף לשיעורים עם קבוצות קטנות של סטודנטים – על פי דרישות הקורס וצרכי הסטודנטים.
כמו כן, כלקח מרכזי מקיום המבחנים באופן מקוון בסמסטר החולף, הונחו כלל המרצים, לבצע – עד כמה שניתן בקורס – מטלות ביניים המקנות חלק מהציון כבר במהלך הסמסטר, בכדי להפחית ממשקל המבחן במתן הציון הסופי.
באוניברסיטת חיפה הוסיפו כי שאר הקורסים שלא הוזכרו יועברו באופן מקוון. מרצים שיבקשו בכל זאת לקיים לימודים פרונטליים יפנו לקבלת אישור מיוחד מלשכת הרקטור. באוניברסיטה ציינו כי בסמסטר החולף הצליחה האוניברסיטה להגיע לכמעט 100% הצלחה בלימודים המקוונים. עם זאת וכדי להתמודד עם תקלות טכניות או פדגוגיות, יוכשרו ויאוישו תפקידים של עוזרי הוראה מקוונת. עוד נמסר כי המרצים כבר החלו לעבור סדנאות והכשרות בכדי לשפר את יכולות ההוראה המקוונת.