החופש הקצר הסתיים מעבר לגבול: בז צוקים, ששוחרר לפני כחודש מישראל לטבע, נלכד בסוריה באזור שבו משמשים בזים בין היתר לבזיירות (ציד בעזרת עופות דורסים).

החשש שהבז ישמש לציד עבור ציידיםהחשש שהבז ישמש לציד עבור ציידים
החשש שהבז ישמש לציד עבור ציידים

הבז, שזכה לכינוי 09 צהוב, נולד בגרעין רבייה בישראל. בזמן שהיה חופשי הוא טס לירדן, סוריה, לבנון, עמק החולה ומשם שוב חזר לסוריה.
אוהד הצופה, אקולוג העופות ברשות הטבע והגנים סיפר כי במסגרת פרויקט פורשים כנף, המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל לביסוס ושמירה על העופות הדורסים בישראל - פועלים להשיב את בז הצוקים לחבל הים תיכוני, ממנו נכחד כליל בסוף שנות ה-60' של המאה הקודמת. רק השנה שוחררו 14 פרטים מגרעין הרבייה של הפרויקט, כולם ילידי הגרעין. כל הבזים המשוחררים נושאים משדרי GPS וכך מזהים את מסלולם וחלילה – פגיעה.

הבז בסוריה כשהוא קשורהבז בסוריה כשהוא קשור
הבז בסוריה כשהוא קשור

הפרטים שוחררו בשמורת טבע חי-בר כרמל. כצפוי מהביולוגיה של המין, חלקם החלו לשוטט לטווחים ניכרים. בשוטטות זו יש תמותה ניכרת כחלק מתהליכים דמוגרפיים. אבל, לצד בעיות שרידות טבעיות, חלק לא מבוטל נפגע מגורמים אנושיים. שני בזים התחשמלו בטורקיה, ואחד נפגע בנמל חיפה שם ניסה לצוד יונים. כאמור, בז נוסף נלכד בסוריה.

המסלול שעשה הבזהמסלול שעשה הבז
המסלול שעשה הבז
(איור: רשות הטבע והגנים)

יש לציין את שיתופי הפעולה בין ארגונים ואנשי שמירת טבע. שני הבזים שהתחשמלו בטורקיה נאספו על ידי קולגות העוסקים גם במיגון קווי מתח מפני התחשמלות. גם גופים בינלאומיים מגלים עניין בנושא, מכיוון שלא רק עופות דורסים מישראל נפגעים בטורקיה מהתחשמלות.

הבז לאחר שיחררו בכרמלהבז לאחר שיחררו בכרמל
הבז לאחר שיחררו בכרמל
(צילום: יוסי אבגנה. מתנדב רשות הטבע והגנים)

מומחים בתחום הצפרות אומרים כי עקב הציד הפרוע של בזים לבזיירות, תת המין המקומי-המזרח תיכוני, כמעט שנכחד מחצי האי ערב. בישראל נותרה אוכלוסייה המוגדרת בסכנת הכחדה חמורה של כ-35-30 זוגות, כולה נמצאת בחבל המדברי.