(צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע)

זהירות - יעלים חוצים: עדר שמונה כ-80 יעלים תועד השבוע כשהוא חוצה את כביש 90 בבקעת ים המלח מצד לצד, תוך כמה דקות.
"מכיוון שמדובר בעונת הייחום, היעלים מרוכזים בקבוצות גדולות בימים אלו וזכרים רבים מחזרים אחר נקבות בתוך הקבוצה. מה שבטוח, בעלי החיים הרוויחו קצת שקט מפעילות האדם והחופשיות בתנועתם מורגשת היטב באתרים מסוימים, שלרוב מלאים במטיילים ונופשים", אמר אבנר רינות, סוקר ביחידת סקרי טבע עירוני בחברה להגנת הטבע, שצילם את הסרטון.
יעלים בכביש 90יעלים בכביש 90
יעלים בכביש 90
(צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע)
עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע, הסביר כי סתיו היא עונת הייחום של היעלים במדבר יהודה, בנגב ובאוכלוסייה הקטנה ברמת הגולן. סדר היום של היעלים כולל ירידה השכם בבוקר ממצוק ההעתקים לעבר אזורי המרעה שנמצאים בנחלים. הם שותים שם ובשעות החום הם נחים באזורים המוצלים, ובשעות הערב עולים חזרה למקומות המסתור שבמצוקים.
יעלים בכביש 90יעלים בכביש 90
יעלים בכביש 90
(צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע)
יעליםיעלים
יעלים
(עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
"בעונה הזו, הנקבות עדיין מסתובבות בעדרים עם הגדיים משנה שעברה והזכרים, בעיקר הרווקים הצעירים, רודפים אותן לכל מקום. הזכרים הגדולים עסוקים בקרבות ביניהם ובקרוב הם יזדווגו, מה שבמבטיח שבאפריל הבא יהיו גדיים".
בחברה להגנת הטבע מציינים כי היעל הוא אחד מסיפורי ההצלחה של שמירת הטבע בישראל, כיוון שהיה בסכנת הכחדה והודות לשורה של צעדים ובהם הקמת רשת שמורות טבע, הוא ניצל, והאוכלוסייה שומרת על יציבות. "העדר שחצה את הכביש מדגים עד כמה הפיתוח מהווה אתגר גדול בכל הקשור לקיטוע של בתי גידול והודות לסגר ולתנועה השקטה בכבישים, יש סיכוי פחות שיעלים יידרסו. למרות זאת, אנחנו עדים ליעלים שנדרסים כשהם מגיעים לאכול את הירק שצומח בצידי הכבישים. כאשר הסגר ייגמר ונחזור לתנועה רגילה בכבישים, יש לשים לב במיוחד לחיות הבר שהתרגלו לנוע בחופשיות יחסית. כך היה גם בסיום הסגר הקודם, בו ראינו דריסות רבות מהרגיל", ציין בלבן.