שינויים משמעותיים בחלוקת "מענק הקורונה" שעליו הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר - ושהוביל לעימות סוער עם ראשי משרד האוצר: קבינט העל הכלכלי, שבו חברים ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי בני גנץ, שר האוצר ישראל כץ ושר הכלכלה עמיר פרץ, קיבל את הדרישה העקרונית של גוש "כחול לבן” לפיו המענק לשכבות המוחלשות יוגדל משמעותית.
2 צפייה בגלריה
עמיר פרץ ,בנימין גנץ, בנימין נתניהו וישראל כץ
עמיר פרץ ,בנימין גנץ, בנימין נתניהו וישראל כץ
עמיר פרץ ,בנימין גנץ, בנימין נתניהו וישראל כץ
(צילום: אבי מועלם, קובי גדעון לע"מ)
על פי ההחלטה, האוכלוסיות שיקבלו ככל הנראה 750 שקלים נוספים לסכום שכבר הם זכאים לו הם מקבלי קצבת סיעוד, קצבת נכות, הבטחת הכנסה, עולים חדשים, מובטלים מעל גיל 67 וקשישים מקבלי הבטחת הכנסה. בסך הכול מדובר בכ-800 אלף איש. עוד סוכם כי לא יקבלו את המענק עובדי מדינה שמרוויחים מעל 30,000 שקל בחודש, ועצמאים שמרוויחים יותר מ-640 אלף שקל בשנה.
נתניהו מציג את המענקים. יהיו שינויים
(צילום: לע"מ )
שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ אמר בתום הדיון על חלוקת 6 מיליארד השקלים לאזרחים: "חשוב מאוד שהמסר יהיה כי השכבות החלשות עומדות בראש סדר העדיפויות בתקופה זו, והם יהיו חלק מהתנעת המשק".
יש לציין כי אם אכן עובדי ציבור שמשתכרים מעל 30 אלף שקל לא יקבלו את המענק אז כל חברי הכנסת, השרים, רה"מ, הנשיא ופקידים בכירים לא יקבלו אותו.
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו מציג את המענקים
(צילום: לע"מ )
על פי התוכנית המקורית עמד סכום המענק על 2,000 שקל לזוג עם ילד; זוג עם שני ילדים - 2,500 שקל; וזוג עם 3 ילדים - 3,000 שקל. אזרח מעל גיל 18 יקבל פחות מ-750 השקלים שהוצעו על ידי נתניהו.
עמדת הדרגים המקצועיים וכמעט כל הכלכלנים מלבד היועץ של נתניהו, אבי שמחון, הייתה כי מדובר בבזבוז כסף, ודווקא כעת שהחוב הממשלתי מזנק ואין לדעת מתי ייגמר המשבר צריך להשתמש בכסף בצורה נבונה.
הממשלה אישרה אתמול את המסגרת התקציבית לתוכנית, ומתכוונת להביא את ההצעה באופן מיידי לאישור בוועדת השרים לחקיקה, ולאחר מכן להביא את התוכנית תוך ימים ספורים לאישור הכנסת בשלוש קריאות - ולחלק את המענקים בסוף החודש.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בישיבת הממשלה כי "הדגש החשוב ביותר בתכנית יהיה על המהירות, גם במנגנון וגם בהחלטות. לכן הדיון צריך להתבצע ביממה הקרובה ולא יאוחר מזה, כדי שנוכל להביא למימוש הדבר במהירות האפשרית".
השרה אורית פרקש הכהן, שהייתה היחידה שנמנעה אתמול בהצבעה על התוכנית אמרה: "הצלחנו לשנות את תוכנית המענקים כך שהיא תביא לידי ביטוי את השוני באוכלוסייה, ויותר כסף יגיע למי שזקוק לו באמת. לא אהבתי את התכנית הזו כידוע כלל. ולכן עמדנו לפחות על תיקונה, כמו שהתחייבנו. כעת אנחנו בכחול לבן מרכזים תוכנית כוללת שתדאג למנועי הצמיחה ותוגש לאישור כחלק מהתקציב".
השתתפו בהכנת הכתבה: צבי זרחיה ועומרי מילמן, "כלכליסט"