אל תשאירו פסולת בטבע: מטייל תיעד במצפה רמון יעל אוכלת אריזת קרטון של רשת מזון מהיר. ברשות הטבע והגנים הזהירו כי הדבר מזיק מאוד ליעלים ואף נרשמו מקרי מוות בעבר.
יעל במצפה רמון
(צילום: הוד שטרלינג)

הוד שטרלינג, שארגן טיול של שמונה ימים בטרק סובב מכתש רמון מטעם חברת "טיולי רדיוס", צילם את היעל בחורשה שבנקודת הסיום של המסלול. "זו לא תמונה פסטורלית של יעל מדלג על שפת המצוק של המכתש. זו המציאות האמיתית של היעלים במצפה רמון", כתב בפוסט שפרסם בקבוצת "יונקי הבר של ישראל" בפייסבוק. "התבוננתי ביעל במשך מספר דקות ולא הבנתי מדוע הוא מנשנש נייר קרטון, רק כשהתקרבתי הבנתי שזה נייר הקרטון של מקדונלס עם שלל רטבים מרוחים עליו ואז התמונה הייתה מלאה, היעל מריח את הרטבים ואוכל את הקרטון ביחד איתם". שטרלינג הוסיף: "אני לא בא לזעזע ולהגיד לכם שהיעל הזה כנראה ימות כי הקרטון לא יעבור במערכת העיכול שלו כי היא לא מיועדת לפרק ניירות. אבל תעשו טובה, קחו את הזבל שלכם לפח הקרוב".
היעל והאריזה שהושארה במצפה רמוןהיעל והאריזה שהושארה במצפה רמון
היעל והאריזה שהושארה במצפה רמון
(צילום: הוד שטרלינג)
נרשמו מקרי מוות בעבר של יעלים שאכלו מזון שהשאירו בני אדםנרשמו מקרי מוות בעבר של יעלים שאכלו מזון שהשאירו בני אדם
נרשמו מקרי מוות בעבר של יעלים שאכלו מזון שהשאירו בני אדם
(צילום: הוד שטרלינג)
בשיחה עם ynet ציין שטרלינג כי מדובר בסוגיה מוכרת וידועה. "זה הכל מתחיל ונגמר בחינוך, צריך לחזור לקמפיינים של ניקיון הטבע ושמירה על הטבע, על החי והצומח. זה צריך לבוא מכל הרמות - בתי הספר, ההורים בבית והממשלה. שמירה על ניקיון והקפדה על איסוף הזבל שלנו צריכים להיות משהו מובנה שאנחנו עושים באופן אוטומטי, בלי שמישהו יעיר לנו או יאיים עלינו בקנס, וגם בלי שיהיה צורך בשלט שיזכיר לנו לעשות את זה".
אמיר שפיר, מנהל מרחב הר הנגב של רשות הטבע והגנים, התייחס למקרה: "היעל היא חיית בר, שלאחר מאמצים רבים האוכלוסייה שלה שוקמה בנגב. היום אנחנו מזהים שיש אוכלוסיות בר, אבל בגלל הממשק עם הייישובים היעלים גם נכנסים פנימה. והתפקיד שלנו, כאנשים שהטבע וחיות הבר חשובים להם, הוא לשמור שימשיכו להיות חיות בר. הן לא צריכות את האוכל שלנו. היעלים התרגלו לנוכחות האדם, אבל זה מאוד מסוכן. היו מספר מקרים שבהם יעלים היו במצוקה ומתו".