שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עקיצות דבורים: איך להיזהר, מה לעשות, מתי לדאוג
  עונת הקיץ ומשחקי הילדים בשדות גורמים, לעתים, לעקיצות של דבורים ודבּורים. איך באמת אפשר להיזהר מהם (לא להתגרות), מה אפשר לעשות אחרי עקיצה (תחבושת עם קרח) ומתי צריך להתחיל לדאוג (כשיש תגובה אלרגית חריפה). מדריך קצר
  רק השבוע הובהלו ארבעה בני אדם למרכז הרפואי "לניאדו" בנתניה, שסבלו מעקיצות של דבורים. אצל שניים מהמטופלים, שסבלו מעקיצות מרובות צנח לחץ הדם והחלו קשיי נשימה. כל הארבעה, שטופלו באמצעות נוזלים וחומרים לחיזוק שרירי הלב, החלימו לחלוטין. העקיצות, שאופייניות לעונת הקיץ, יכולות לעתים גם לגרום לתגובה אלרגית חריפה, שעלולה להביא למוות בתוך דקות ספורות. מדריך קצר לעקיצות דבורים, עם מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים "לניאדו", ד"ר יוסף רודריג.

   

  עד כמה עקיצות דבורים שכיחות בישראל?

  זה שכיח בעיקר בחודשי האביב והקיץ, כשהפעילות של הדבורים בשיא. מי שחשוף לזה בעיקר הם עובדי החקלאות וילדים שמסתובבים בגינות.

   

  מה גורם לעקיצה?

  צריך לדעת דבר אחד חשוב – גם אצל דבורים וגם אצל הדבורים העקיצה היא איזשהו רפלקס של הישרדות. באופן עקרוני, אם לא מתגרים בחיה – היא לא עוקצת. אבל מכיוון שמדובר בחרק, זה יכול גם לבוא בהפתעה, בלי שהייתה קודם "התגרות". הדבורה עוקצת בגלל שהיא נבהלת. הילד או המבוגר מתחילים להשתולל ולנסות להרוג אותה, כמוצא אחרון – היא שולפת את העוקץ שלה.

   

  מה ההבדל בין עקיצת דבורה לעקיצת דבור?

  דבורה כאשר היא עוקצת פעם אחת – היא מתה. הדבורים הזכרים יכולים לעקוץ ולהמשיך לעוף. אצל הדבורה מדובר בכמות הרבה יותר קטנה של רעל, לעומת הדבור. אבל בגלל שהעוקץ של הדבורה נשאר בפנים, התופעה יכולה להיות לא פחות כואבת מאשר אצל הדבור, כי גוף האדם צריך להתמודד עם גוף זר שחדר אליו.

   

  מה התגובה האופיינית לעקיצה?

  אחרי עקיצה יש באופן פיסיולוגי כתגובה לרעל – נפיחות וכאב במקום. זה דבר שקורה באופן טבעי ומזה לא צריך להיבהל. זה כואב, זה מציק, זה בוער – אבל לא צריך להיבהל מזה. שמים על זה חבישות קרות עם קרח ומטפלים בזה מקומית. פה חשוב להדגיש שאין שום כדור שמטפל בתופעה הזאת. לא טיפול אנטי-היסטמיני ולא טיפול בסטרואידים. אין טיפול לזה שהוכח כיעיל. אחרי 3-5 ימים זה אמור לעבור.

   

  באיזה מקרה עקיצה יכולה להיות קטלנית?

  הסיפור מתחיל להיות בעייתי אם יש הרבה עקיצות או אם הבן אדם אלרגי לרעל. במקרה של אלרגיה הבן-אדם

  נכנס לבעיה. בשני המקרים האלו צריך להגיע באופן מיידי לבית החולים. בדרך כלל שהאנשים שאלרגיים לרעל הזה הולכים עם מזרק שמכיל אדרנלין. האדרנלין מגשר על הזמן שבין העקיצה לבין ההגעה לבית חולים. מוות אחרי עקיצה יכול להיות פתאומי. התופעות מתפתחות באופן מיידי, כעבור שניות או מקסימום דקה. הנעקץ צונח ומאבד הכרה, לחץ הדם שלו יורד, דרכי הנשימה שלו מתנפחים והוא נחנק. אלו התופעות המיידיות. אין כאן הרבה זמן. יש פה מספר דקות בודדות להציל אותו, משהו כמו רבע שעה – אחרת הוא עלול למות.

   

  מה ההבדל בין תגובה אלרגית לריבוי עקיצות?

  עקיצת דבורה מלווה בדרך כלל בנפיחות ואדמומיות. תופעות הלוואי של תגובה אלרגית לעומת זאת, תלווה בקוצר נשימה, דפיקות לב מואצות וכיוצא באלה סימפטומים. האלרגיה היא בעצם תגובה מוטעית של מערכת החיסון שלנו למגע עם חומר שאינו מסוכן לגוף, אך היא מחשיבה אותו בטעות למסוכן. כתוצאה מכך כל המערכות נכנסות למצב חירום והמערכת החיסונית נכנסת לפעולה. הנעקצים שאושפזו השבוע לא סבלו מתגובה אלרגית, אלא מכמות גדולה של חומר רעיל (ארס) שהוחדר לגופם כתוצאה מכמות גדולה של עקיצות.

   

  איזה טיפול מקבלים בבית החולים?

  הטיפול שאנחנו נותנים הוא טיפול תומך, שמוציא אותו מהמצב של השוק, מחזק את שרירי הלב, מכווץ את כלי הדם ופותח את דרכי הנשימה. אם מדובר בעקיצה אחת או שתיים – אפשר לטפל בזה לבד. אבל אם מדובר במספר רב של עקיצות או במישהו אלרגי – זה משהו שרק בבית חולים אפשר לטפל בו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "עקיצות דבורים: איך להיזהר, מה לעשות, מתי לדאוג "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  במקרים קיצוניים עקיצת דבורה תוביל למוות. ד"ר רודריג
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  עקיצה היא רפלקס של הישרדות. דבורים
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים