שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הלהיט התורן: הורמונים טבעיים לגיל המעבר
  השחקנית סוזן סומרס טענה שהם סם החיים, כוכבות הוליווד נוטלות אותם כבר שנים, ולא מזמן הם עלו ארצה עם ד"ר ישראל יפה. קבלו את ההורמונים הטבעיים לגיל המעבר. בשורה אמיתית או טרנד חולף?

  זה קרה לפני כעשר שנים. ד"ר ישראל יפה, רופא משפחה בעל מרפאה משגשגת בניו ג'רזי, החליט לעלות ארצה. מכולות הביגוד והרהיטים כבר נשלחו, הדירה נמכרה ובמקומה נקנתה דירה בכרמיאל, אלא ששבועיים לפני היום המיוחל אושפז בנו בן ה־3 בבית החולים בניו יורק בשל כאבים עזים בבטנו. האבחנה: סרטן. הבן קיבל טיפולים כימותרפיים כמו ילדים אחרים שאושפזו במחלקה, אבל אז הבחין אביו בעניין יוצא דופן: ברגע שהאונקולוג יצא מהחדר, מיהרו ההורים שמוצאם מסין לתת לילדיהם החולים כל מיני מרקחות עשבים לחיזוק. "אמרתי לאונקולוג שאני רוצה לתת את המרקחת הזאת גם לבן שלי, אבל הוא פטר אותי במילה שטויות", הוא מספר. "לא קיבלתי את התשובה הזאת. רצתי למומחים לרפואה טבעית שילמדו אותי מה לעשות".

   

  הבן התאושש בהדרגה. יום לאחר ששוחרר מבית החולים עלתה המשפחה ארצה. בבדיקת מוח עצם שנערכה לילד בהדסה עין כרם כמה חודשים אחר כך, הופתע ראש המחלקה לגלות שלא רק שאין כל שריד לגידול, אלא שאין שריד לעובדה שהילד עבר טיפולים כימותרפיים. באותו הרגע ידע האב שהטיפול הטבעי עבד. באופן מודע הוא החליט שדי לו ב־12 השנים שבהן רשם מרשמים קונבנציונליים, ומעתה יתרכז רק ברפואה הטבעית.


  סיוע טבעי בגיל המעבר (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  וכך היה. באותם ימים החלה הרפואה המשלימה לפרוח לצד הרפואה הקונבנציונלית, אלא שההתייחסות אליה הייתה כאל רפואה עממית, משהו בסגנון אם לא יועיל - לא יזיק. בחושיו החדים הבחין יפה שתחום אחד הוזנח לחלוטין: תופעות הלוואי של גיל המעבר. לנשים שסבלו מגלי חום, מצבי רוח משתנים, נשירת שיער, תת־פעילות בלוטת התריס, הפרעות שינה, ירידה בחשק המיני ודיכאון, הציעה הרפואה הקונבנציונלית טיפול בדמות הורמונים חלופיים סינתטיים. על מה שקורה בגיל הזה לגברים, איש לא דיבר אז, כאילו היה גיל המעבר נחלת הנשים בלבד. נשים שביקשו טיפול שונה, מצאו עצמן בבתי הטבע, נוטלות קוהוש שחור ומקוות לטוב. עזר - יופי. לא עזר - אין מה לעשות.

   

  מהוליווד באהבה

  אלא שהיה מה לעשות. לפני 40 שנה פיתחה הגינקולוגית האנגלייה, ד"ר קתרינה דולטון, שיטה להפקת הורמונים מקטניות סויה ובטטה מקסיקנית. התברר שהמבנה הכימי של הורמונים אלה זהה ביולוגית להורמוני הגוף, כך שבמינון הנכון הם תפקדו ממש כמו הורמוני הגוף. משמעות התגלית הייתה פשוטה ומדהימה כאחד: אפשר לאזן את הגוף הורמונלית גם ללא שימוש בהורמונים סינתטיים.

   

  עשר שנים אחר כך הגיעה הבשורה לארצות הברית. היה זה דווקא פרופ' עוזי רייס, גינקולוג ישראלי שהיגר לשם, שהפך לגורו של נשות הוליווד. אחת מהן, השחקנית סוזן סומרס ("שלושה בדירה אחת"), שסבלה מסרטן השד לפני כחמש שנים, מיאנה לקבל כימותרפיה והקרנות והטילה את כל יהבה על ההורמונים הזהים ביולוגית. הסרטן לא חזר, בינתיים, ובספרה "מנופאוזה - השנים הסקסיות" היא מכנה את ההורמונים האלה "סם החיים".

   

  כל ההורמונים מיוצרים בבלוטות, כל הורמון והבלוטה שלו. מן הבלוטות הם מופרשים ישירות למערכת הדם, וממנה הם מגיעים בפועל לכל תא בגוף, אבל רק קולטנים מיוחדים שיש לכל הורמון יצליחו לפענח את המסר ההורמונלי שלו ולקשר אותו לאיבר שעליו הוא מופקד. הבעיה מתעוררת כשחומרים שונים "מתחזים" להורמון מסוים ו"מרמים" את הקולטן הרלוונטי. למשל, חשיפה לחומרי הדברה מסוימים מחקה את פעילות האסטרוגן, כך שהגוף מגיב כאילו קיבל תוספת אסטרוגן. עודף כזה, למשל, עלול לגרום להתפתחות מינית מוקדמת אצל בנות, ובגיל מאוחר יותר לבעיות פוריות ולסרטן השד. אצל גברים הוא עלול לגרום לספירת זרע נמוכה, לאימפוטנציה ולסרטן הערמונית.

   

  מכאן ועד להכרה בעובדה שאנו אוכלים יותר מדי הורמונים, הדרך קצרה. מקורם של אלה בחלב הפרה, בעופות ובפירות וירקות שרוססו.

   

  והנה עוד עניין שמסבך את העסק: ההורמונים לא עובדים בוואקום. חוסר באחד משפיע על תפקוד הורמון אחר. למשל, חוסר באסטרוגן ובפרוגסטרון עלול להשפיע על פעילות בלוטת התריס. ד"ר יפה: "נורמלי לחלוטין שיש ירידה בתפקוד ההורמונלי בגיל המעבר, אבל זה לא נורמלי כשיש תופעות לוואי. בלוטת האדרנל (יותרת הכליה), האחראית למערכת החיסון ולמערכת ההורמונלית, מווסתת את האיזון של תפקודים רבים בגוף באמצעות הפרשה הורמונלית. כשהאשה נכנסת לגיל המעבר והתפקוד ההורמונלי שלה יורד, תפקידה של בלוטת האדרנל לפצות על החוסר ולייצר את ההורמונים החסרים".

   

  אלא שאנו חיים בעולם מורכב יותר, כזה שיש בו עודף סטרס, חוסר שינה ותזונה לקויה. והכל, מה לעשות, קשור.

   

  ד"ר יפה: "אנו שותים יותר מדי קפה ואוכלים יותר מדי פחמימות פשוטות. רמת הסוכר בדמנו עולה בבת אחת, הלבלב שולח אינסולין, מה שמשפיע על עלייה ברמת הטסטוסטרון. מצד שני, הסוכר גם יורד מהר מדי, ואחרי שעה־שעתיים אנו מרגישים עייפות. בלוטת האדרנל מזהה את המצב החדש ושולחת אדרנלין כדי שחלילה לא נתעלף. בזמן שהיא עושה את זה, היא לא יכולה לטפל בחוסר שנוצר במערכת ההורמונלית. התוצאה: חוסר איזון הורמונלי ומערכת חיסון חלשה".

   

  הרוק יגלה

  תומכי השיטה טוענים שהמפתח לפתרון התסבוכת נעוץ בהשגת איזון הורמונלי. אלא שלא כמו בבדיקת פרופיל הורמונלי, בדיקת דם שתפקידה לגלות את רמתם של ההורמונים בדם, בשיטה הזאת נבדק דווקא הרוק. "עד 99% מההורמונים בדם לא פעילים", הוא מסביר. "הם עטופים במעטפת חלבון וממתינים לפקודה, כדי שיהיו זמינים. ההורמונים הפעילים מהווים 1%־5%. בבדיקת דם נקבל תוצאה שהיא מספר המכיל בתוכו הורמונים פעילים ולא פעילים, כך שאין אפשרות לדעת בוודאות את רמת ההורמונים הפעילים. לעומת זאת, כל ההורמונים ברוק פעילים מהסיבה הפשוטה שמעטפת החלבון של אלה הלא פעילים לא מצליחה לעבור דרך המסננת של בלוטות הרוק בצוואר".

   

  - ישנה טענה שגם בדיקת הרוק לא אמינה ועלולה להשתנות אפילו במהלך היום.

  "בדיוק בגלל זה המטופל מבצע ארבע בדיקות רוק לאורך היממה: בבוקר, בצהריים, בערב ולפני השינה, לעומת בדיקת דם שנערכת פעם אחת. בדיקת הרוק נשלחת לארצות הברית, למעבדה מיוחדת המתמחה בפענוחה. מבצעים

   שם מיליון בדיקות בשנה, והביטוח הרפואי האמריקאי מכיר בבדיקות האלה לצורכי החזר כספי".

   

  התוצאה המתקבלת משקפת את רמתם של ההורמונים הבאים: שלושה סוגים של אסטרוגן, טסטוסטרון, פרוגסטרון, בלוטת התריס, קורטיזול, DHEA והאדרנל. לאחר ניתוח התוצאות מרכיב ד"ר יפה את המרשם לחליפת ההורמונים האישית של המטופל. רק שישה בתי מרקחת בארץ יודעים להכין את המרשם: הום גליל, שור טבצ'ניק, שחר ברנדס ונצח ישראל בתל אביב, התיכון ברמת גן וסמואלוב ברעננה.

   

  פרט להורמונים יקבלו המטופלים גם המלצות תזונתיות כמו לאכול 60% ירקות, 30% חלבון וכ־10% פחמימות (מקור החלבונים המומלצים מגיע מאגוזים, שקדים וביצים אורגניות. הפחמימות הן מורכבות). חוץ מזה, הוא ירשום גם ויטמינים שונים ומרקחות של עשבים וסיבים שיעזרו לכבד לפרק טוב יותר את

   ההורמונים וכן המלצות לשינוי אורח החיים: יותר פעילות גופנית ויותר שעות שינה.

   

  הטיפול לא עממי במיוחד. 800 שקל לבדיקת רוק, 450 שקל לפגישת ייעוץ ראשונה ו־300 שקל לכל ביקור נוסף, חוץ ממה שיעלו לכם התרכובות ההורמונליות בבית המרקחת.

   

  - מהם אחוזי ההצלחה של הטיפול?

  "עד 80%. והכי חשוב זה שלא ראיתי שמישהו חטף מזה סרטן".

   

  - זה מה שאתה טוען. הרי אין די מחקרים בנושא.

  "נכון שאין מחקרים גדולים, אבל נעשו מחקרים רבים בהיקף קטן יותר, ובינתיים המטופלים מרוצים ובריאים". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הלהיט התורן: הורמונים טבעיים לגיל המעבר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הורמונים מהטבע זהים להורמונים סינטטים
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים