שתף קטע נבחר
הורים יקרים, קיבלתם שיעורי בית להכין אילן יוחסין ליום המשפחה?
קבלו שלל רעיונות שימושיים - מהעץ הבסיסי לילדים ועד לאילן מושקע במיוחד

כבת למשפחה מרובת דודים, משני הצדדים, אני זוכרת איך כילדה ניסיתי לסדר לעצמי מי אח של מי, מי בן דוד של מי ומאיזה צד, ואפילו חיפשתי כינויים לדודים של אבא ואמא שלי, האחים של סבתא וסבא רבא שלי זכרם לברכה.

 

הייתי ילדה סקרנית ולא נרגעתי עד שאחת מדודותיי האהובות ישבה איתי וציירה לי אילן יוחסין שיסביר לי מי שייך למי. מאז ועד היום אני שמחה לגלות מחדש עוד ענפים בעץ המשפחתי שלי מדורי דורות. 

 

לכבוד יום המשפחה המתקיים כבכל שנה בל' בשבט, אני מזמינה אתכם לראות איך גם אתם יכולים להכין לכם עץ משפחתי, ביחד עם הילדים קטנים כגדולים. 


אילן יוחסין למשקיענים (באדיבות חברת "שורשים תיעוד משפחתי")

 

לילדים קטנים: עץ בקלי קלות

ילדים עד גיל 6 כבר מכירים את המושגים דוד, דודה, סבא, סבתא ולפעמים, אם יש מזל והם עדיין בחיים, גם סבתא רבתא וסבא רבא. אפשר לקחת תמונות של כל בני המשפחה ולסדר על גיליון בריסטול או קרטון ביצוע - מתחילים בסבא וסבתא ומתחתיהם תמונות של אבא ואמא, ומשאירים מקום גם לתמונות של האחים והאחיות של ההורים (כלומר, הדודים) והילדים שלהם (בני הדודים).

 

המצרכים: זהו עץ משפחתי שאפשר להכין עם כל המשפחה במאמץ מינימלי. כל מה שצריך הוא תמונות של כל בני המשפחה, בריסטול גדול עליו מדביקים את כל התמונות, טושים צבעוניים כדי לכתוב את השמות של בני המשפחה ומצב רוח טוב.

 

תוספות: אפשר להוסיף ליד שם של כל בן משפחה את הכינוי שלו, שם חיבה אם יש לו, הערה מצחיקה (למשל על בן דוד מצחיק "דני הליצן" או על דודה שידועה בבישוליה "אצל שולה תמיד טעים!"). ככל שהילדים יותר קטנים, כך אפשר לכוון אותם, לתת להם רמזים ולהפוך את הכנת העץ למשחק מלווה בחידות קטנות דוגמת "מי הדוד שעובד במשטרה?", "מי בן הדוד שאוהב שוקולד?" וכדומה, וכך להפוך את הכנת העץ לחוויה משפחתית.  


אפשר להפוך את הפעילות לבילוי משפחתי (צילום: index open)

 

לילדים גדולים: עץ מתקדם עם בונוסים

אם הילדים גדולים יותר, אפשר להתחיל בעץ הבסיסי ולהוסיף ענפים - הכוונה היא לדרגות נוספות במשפחה, כולל

אחים של סבתא וסבא, בני דודים של אבא ואמא וכו'. גם לצורך העץ הזה צריך להשיג את התמונות של כל בני המשפחה המדוברים.

 

המצרכים ותוספות: בעץ המתקדם אפשר להשקיע גם בסיפורים שעוברים במשפחה, שכדאי להנציח ולהזכיר לדורות הבאים. ככל שהזמן והכוח יותירו לכם - אפשר להוסיף כאן סיפורים על ההיסטוריה של המשפחה, למשל: איפה נולדו סבא וסבתא, איך הם הכירו, ומתי התחתנו. את קורותיהם של ההורים וסיפורים שהפכו למיתוסים משפחתיים. המהדרין יוסיפו גם מתכונים מנצחים ממטבחה של סבתא, תאריכי לידה של בני המשפחה, ימי נישואין של זוגות במשפחה וכל תאריך ראוי לציון, לטעמכם ולשיקולכם.

 

למשקיענים: חיפוש שורשים ברשת

אלו מביניכם שאינם מסתפקים בעצים המוצעים לעיל, ורוצים עץ סופר-מושקע שגם יסייע בדרך באיתור קרובי משפחה ברחבי הארץ והעולם בוודאי ישמחו להכיר את הרעיונות הבאים, שמציע אלי גורן מחברת "תיעוד משפחתי - שורשים", המתמחה בעיצוב והדפסה מקצועית של עצי שורשים לכל מאורע.

 

בית התפוצות מציע אפשרות לחיפוש שמות בני משפחה. בנוסף, באתר "דורותרי" תמצאו תוכנה לגניאולוגיה יהודית ובניית עצי שורשים. גם באתר My Heritage מציעים תכנה גניאולוגית לבניית אילן יוחסין, כולל הפניה למאגרי מידע נרחבים של שמות.

 

באתר Jewishgen תוכלו למצוא מאגרי שמות, מאמרים וקבוצות דיון בשפה האנגלית בנושאי גניאלוגיה יהודית. אחרון חביב הוא אתר "משפוחה" שמאפשר בניית עבודת שורשים ברשת לתלמידים. שאלות ותשובות מועילות ביותר בנושא ניתן למצוא בפורום שורשים משפחתיים באתר תפוז. 


אולי תמצאו קרובים חדשים? (באדיבות "שורשים תיעוד משפחתי")

 

דרך כל אחד מהאתרים הללו תוכלו להגיע לאנשים שכל פרנסתם היא בניית אילנות יוחסין מקצועיים. אם תרצו להדפיס את העץ המשפחתי, תוכלו לעשות זאת תמורת 800 ל-1,200 שקלים לעץ משפחתי הכולל 50 איש. במידה והתברכתם במשפחה גדולה יותר, תצטרכו להשקיע בעניין עוד כמה מאות שקלים.

 

ואם אתם רוצים להעלות את העץ שלכם לרשת, בישראל פועלת חברה אחת שעוסקת בתחום ומקימה אתרים לכל משפחה. "שורשים – סיפורי משפחות" מעצבת את עץ המשפחה על פי התמונות והמידע שהמשפחה מפיקה ואף מקימה לכל עץ אתר משלו, כך שכל משפחה מקבלת לינק וסיסמה ויכולה לעדכן את האתר כאוות נפשה. המחיר: 300 שקל להעלאת האתר ו-100 שקלים דמי תחזוקה שנתיים.

 

העץ ההיתולי

ולסיום, לא רק אנחנו חשבנו שעץ משפחתי הוא רעיון חביב שמקרב את בני המשפחה ונשמר למזכרת בלתי נשכחת. מי שחושב שמתחת לגיל 6 מוקדם או מסובך מדי לעשות עץ משפחתי עם הזאטוטים, מוזמן להציץ ולראות איך טיפלו בנושא בערוץ ניק ג'וניור האמריקאי באחד מפרקי הסדרת האנימציה “Yo Gabba Gabba!” ששודר שם לאחרונה. 

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "הורים יקרים, קיבלתם שיעורי בית להכין אילן יוחסין ליום המשפחה?"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם אתם יכולים להכין עץ משפחתי
באדיבות חברת "שורשים תיעוד משפחתי"
מתחילים בקטן ומתקדמים הלאה
באדיבות חברת "שורשים תיעוד משפחתי"
לאשה בפייסבוק
מומלצים