שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איפה העוגה: סקירת ספרי בישול לילדים
  עד כמה המתכונים בספרי הבישול לילדים מוצלחים? קיבצנו במטבח אחד חמישה ילדים והורים, שניסו להכין פיצה, עוגה ולחם לפי ספרים

  בישול עם ילדים הוא דרך נעימה ונפלאה לבילוי משותף של הורים עם ילדים, ודאי בתקופת החופש הגדול שמתחילה השבוע. כצפוי צצה לה כאן כבר תעשייה שמפרנסת עשרות סדנאות בישול לילדים, אביזרים וספרי בישול.

   

  לקראת החופש הגדול גייסנו ילדים, הורים שוויתרו על בוקר בעבודה, ספרי בישול הכי פופולריים לילדים מסטימצקי וצומת ספרים ואביזרי בישול שיוצרו רק בשביל הידיים הקטנות.

   

  בסיועה של בל קפצן, יועצת לרשת דה קוק סטור המעבירה סדנאות בישול בעצמה, כינסנו את הילדים בחדר הסדנאות של סניף הרשת ברמת גן. הנסיינים היו חמישה ילדים בני 7 עד ‭:11‬ דין אורן מכיתה ג' בבית ספר אלון בהרצליה, לידור נוראיני בן 9 חברו לכיתה, ירדן מזור בת 7 מכיתה א' בבית ספר ניצנים ברמת גן, סתיו כהן בת 11 מכיתה ה' בבית ספר קפלן בפתח-תקווה וליאור כהן בת 10 מכיתה ד' באותו בית ספר.

   

  כל אחד מהילדים קיבל מתכון שכלל את רשימת הרכיבים, הכלים והוראות ההכנה כפי שהופיעו בספר הבישול. במידה והופיעו בספר איורים או צילומים שמסבירים את שלבי ההכנה הם צורפו להוראות. כל החומר הכתוב הוגש לילדים ללא זיהוי. אחר כך הוגשו הספרים לבחינתה המקצועית של קפצן ועל פי כל הנתונים דורגו הספרים.

   

  מקום ראשון -ילדים מבשלים  

  המחברת: רות סירקיס

  ההוצאה: ר.סירקיס מוציאים לאור

  מספר מתכונים: 51

  מחיר: ‭43-34‬ שקל (תלוי בכריכה)

  המתכון הנבחר: גלידה ביתית קלה

  משך הכנה: 45 דקות.

  החומרים והכלים: נגישים בכל בית

   

  המתכון: הוראות ברורות ופשוטות, האיורים הברורים שמלווים את המתכון הופכים את הכנתו על ידי הילד בכוחות עצמו לפשוטה. חבל שלא נתנו אפשרות של הקצפה בבלנדר או במיקסר - לילדים גדולים יותר ואפילו לקטנים המלווים במבוגר.

   

  הספר: יין ישן וטוב. למרות הפורמט המיושן והשימוש באיורים ולא בצילומים - הספר ידידותי, ברור, מדבר אל הילד בגובה העיניים ומכיל את כל ההוראות הנחוצות. הרכיבים והכלים נגישים ומ צויים בכל בית. המתכונים לקוחים מעולם הילדים ומופרדים לפרקים וגם מבוגרים יכולים בהחלט לגנוב מתכונים קלים מתאים למתחילים ולמתקדמים. מה יצא: גלידת שוקולד טעימה ובעלת מראה אסתטי. המבוגרים טענו שהיא מעט מתוקה מדי.

   

  מקום שני - שפים קטנים גדולים  

  תרגום ועריכה: איילת לטוביץ'

  ההוצאה: מודן

  מספר מתכונים: 65 מחיר: 74 שקל

  המתכון הנבחר: חומיות שחומות

  משך ההכנה: 45 דקות

  החומרים והכלים: החומרים נגישים. גודלה של התבנית הנדרשת מעט בעייתי: 19 על 29 ס"מ.

   

  המתכון: הכנת המתכון התגלתה כקשה מעט לילדה בת העשר שהכינה אותו, למרות שצורפו צילומים שמקלים על העבודה. נרשם סרבול בהתנהלות מול התבנית: זה התחיל עם הגדרת גודלה והמשיך עם קושי מסוים בהכנת נייר האפייה שחייב את הילדה, בסיוע המבוגר, להסתמך על מידע שאנחנו מצאנו בעמוד אחר בספר הנסיינית גם התלוננה שהמסת המרגרינה והתמודדות עם הסוכר החום הייתה לא פשוטה. העוגה הייתה מוכנה 10 דקות לפני הזמן המומלץ, אם לא עוקבים אפשר לפספס.

   

  הספר: מתאים לבני ‭10-9‬ בסיוע הדוק של ההורים, בני 12 אולי אפילו בני 11 עשויים להסתדר בכוחות עצמם. ספר מוצלח לילדים שכבר יודעים לבשל אך לא למתחילים. הספר מיוחדים כמו צלעות טלה פריכות עם תפוחי אדמה ועוגת יום הולדת מפוארת וחגיגית.

   

  מה יצא: טעם משובח. הבראוניס נטרפו על ידי המבוגרים והילדים, למרות שהתוצאה התאימה יותר להגדרה של עוגת שוקולד מאשר לחומיות האמריקאיות הקלסיות.

   

  מקום שלישי - ספר הבישול של ילדי כל העולם

  המחברות: אנג'לה וילקס ופיונה ואט

  ההוצאה: כנרת

  מספר מתכונים: 44

  מחיר: 79 שקל.

  המתכון הנבחר: לחם בננות

  משך ההכנה: 50 דקות

  החומרים והכלים: נגישים, אך מתוארים בצורה לא ברורה. איך מאתרים תבנית מוארכת בנפח של 600 מ"ל? אחת הצורות המוזרות ביותר לתיאור תבנית ששמענו עליהם.

   

  המתכון: למרות שהמתכון כתוב בצורה חביבה ואף מלווה באיורים, הביצוע היה קשה יחסית. ריסוק הבננות עיצבן את הנסיינית והלישה של הבצק הסמיך הייתה יחסית קשה. המתכון מחייב סיוע של מבוגר זמני ההכנה אינם מדויקים. המתכון הבסיסי שולח את הלחם לתנור לשעה, לנו זה לקח רק חצי שעה. מזל שצוינה האלטרנטיבה של מבחן הקיסם שהצילה את הלחם.

   

  הספר: יפהפה ומושקע ונותן לילדים הצצה מעניינת לעולם הקולינריה העולמי. הספר עשיר בסיפורים מעניינים ובמידע מתוחכם אך אינו מתאים לכל ילד, ובוודאי לא לגילאי ‭.9-8‬ לעומת זאת, ילדים שבקיאים ברזי המטבח ומוכנים להתנסות ימצאו בו מתכונים ומידע מעניינים. יש לקחת בחשבון שהילדים לא תמיד יאהבו את התוצאה. קצת יותר דיוק וידידותיות בפרטים היו מועילים.

   

  מה יצא: עוגה עשירה בפירות יבשים ופחות לחם. בוודאי שאי אפשר למרוח בחמאה כשהכיכר חמה מעט כמומלץ. המבוגרים התלהבו, הילדים פחות. רוב הילדים טענו שהצימוקים מפריעים להם.

   

  מקום רביעי - ארוחות נפלאות לילדים  

  תרגום והתאמת מתכונים: רונית פנסו

  ההוצאה: ספר לכל שיווק והפצה בע"מ

  מספר מתכונים: 94

  המחיר: 15 שקל בכריכה רכה

  המתכון הנבחר: ריבועי פיצה

  משך הכנה: שעה

  החומרים והכלים: נגישים בכל בית.

   

  המתכון: טעון שיפור החומרים צוינו במשקלים שקשה היה לתרגם לכוסות ולחלקי כוסות, כמו למשל 185 מ"ל מים חמים או 155 גרם קמח מלא. ההוראות אינן מדויקות בעיקר בנושא הזמנים. על פי המתכון יש לטגן בצל במשך 5 דקות, אבל היה צורך ב‭20 ,10-‬ דקות האפייה המומלצות לא הספיקו והיה צורך ב‭35-‬ דקות. אין הנחיה על מה להניח את הבצק, על תבנית משומנת? נייר אפייה? ילדים, וגם לא מעט מבוגרים, אינם מכיני פיצה מיומנים.

   

  הספר: ספר סביר לגילאי ‭13-12‬ ומעלה שכבר התנסו במטבח ולעקרות בית מנוסות. מכיל מגוון גדול של מתכונים טובים, אבל בעייתי בשימוש לילדים קטנים יותר ולילדים המתחילים בבישול. כמות המתכונים הדחוסה בכל עמוד גבוהה יחסית, מצאנו גם שישה מתכונים בשני עמודים. הכיתוב קטן וקשה לקריאה לילדים. השלבים במתכונים רבים מורכבים מדי.

   

  מה יצא: הילדים וגם המבוגרים טרפו את התוצאה. למרות שמומחית פיצה בין המבוגרים העירה שהטעם איננו אופייני לפיצה. חלק מהמבוגרים הסתייגו מהכמות הגדולה של רסק עגבניות, לילדים זה לא הפריע.

   

  מקום חמישי - מתוק ובריא

  המחברות: ורדיה קוהן וגלית האן

  ההוצאה: כנרת

  מספר מתכונים: 35

  מחיר: 69 שקלים

  המתכון הנבחר: עוגת קיץ עם אפרסקים.

  משך ההכנה: שעה

  החומרים והכלים: לא נגישים בכל בית. הייתה, למשל, דרישה לייצר סוכר וניל על ידי ריסוק סוכר חום ומקל וניל שלם.

  המתכון: למעט סוכר הווניל, המתכון היה נוח להכנה. הבעיה שאחרי האפייה על פי ההוראות ‭40)‬ דקות) העוגה לא הייתה מוכנה.

   

  הספר: נאה, מושקע, כולל מידע רב ומעניין ואפילו מקום לכתיבת הערות המשתמש. הבעיה העיקרית היא עודף תחכום עם ילדים, שחשוב להראות להם דווקא עד כמה המטבח פשוט. יש במתכונים דרישה לרכיבים שלא נמצאים בכל בית ושלא תמיד אהובים על ילדים כמו קמח שיבולת שועל, סירופ אורז או צימוקים. מתאים רק לילדים שמתקדמים בבישול, בגילאי 12 פלוס, שפתוחים לטעום מזון בריאות ויש להם הורים שמוכנים להשקיע בחומרים יקרים יחסית.

   

  מה יצא: הטעם לא היה אהוב על הילדים, אולי בגלל קמח הכוסמין שטעמו לא מוכר לילדים. המבוגרים נחלקו בדעותיהם.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "איפה העוגה: סקירת ספרי בישול לילדים "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מסע של קפה
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים