שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אז כמה פעמים ביום מותר לאונן?
  מה אורך הפין הנורמלי והאם אפשר להאריכו? איך מטפלים בשפיכה מוקדמת והאם יש סכנה במין אנאלי? ד"ר איתי גל עונה על שאלות שצצות, אבל ממש לא נעים לשאול

  אז איך הסקס אצלכם? תודו, זה לא מה שהיה פעם. הניצוצות נעלמו מזמן, התדירות הולכת ופוחתת ופה ושם יש גם בעיות בתפקוד. אבל האם חשבתם לעשות משהו בעניין? מתברר שזוגות רבים התרגלו לסקס גרוע או סתם משעמם וממשיכים כך הלאה בשגרת חייהם – וחבל. כי עם קצת יותר מודעות וקצת פחות מבוכה אפשר להשיג שיפור אמיתי בחיי המין. יחד עם ד"ר ירון בוקר, גינקולוג וסקסולוג מהמרפאה לתפקוד מיני במרכז הרפואי הדסה הר הצופים, ננסה להשיב לשאלות השכיחות ביותר בנושא ולסייע לכם לעשות את השינוי.

   

  איך מטפלים בשפיכה מוקדמת?

  קודם כל, מי קובע מתי שפיכה היא מוקדמת? בספרות המקצועית מקובלות שתי הגדרות לעניין: האחת קובעת ששפיכה בתוך פחות מדקה נחשבת מוקדמת, והשנייה מדברת על תחושה סובייקטיבית של המטופל. כך למשל אם גבר שופך בתוך ארבע דקות אבל בעיניו זו שפיכה מהירה מדי, מתייחסים לכך כאל שפיכה מהירה. עם זאת, גם התחושה הסובייקטיבית צריכה להיות בגדר הסביר, ושפיכה אחרי 30 דקות לא עומדת בקריטריון הזה.

   

  גברים רבים לא מודעים לכך שניתן לטפל בשפיכה מוקדמת ביעילות. כך למשל ניתן להשתמש בקונדום, שמעכב שפיכה אצל גברים רבים, אפשר לבצע אוננות לפני יחסי המין, מה שיאט את השפיכה בהמשך, ואפשר להשתמש במשחות מאלחשות כמו לידוקאין או אמלה, שמפחיתות את עוצמת הגירוי בקצה הפין ומאיטות את השפיכה. קיים גם טיפול תרופתי שכולל שימוש בנוגדי דיכאון מסוג ‭,SSRI‬ שאחת מתופעות הלוואי שלהם היא עיכוב השפיכה.

   

  הטיפולים האמורים הם נקודתיים, אך קיים גם טיפול ארוך טווח שמתבצע על ידי תרגילים שמכונים ‭Start and Stop‬ שאותם מבצעים בצורה הדרגתית לשיפור השליטה על השפיכה. התרגילים האלה, שנלמדים בהנחיית מרפאה לתפקוד מיני, הם חלק מתהליך שנמשך כמה שבועות עד חודשים, ויש צורך להתמיד בו כדי להשיג תוצאות מירביות.

   

  מהו האורך הנורמלי של פין?

  הטווח הסביר לאורך איבר המין הזכרי הוא ‭16-12‬ ס"מ בזמן זיקפה. כדאי לזכור שפין קצר מתארך בזיקפה הרבה יותר מאשר פין ארוך, כך שההבדלים בזמן הזיקפה פחות משמעותיים.

   

  בהקשר הזה אף פעם לא מיותר להזכיר שמבחינה תפקודית האורך אכן לא קובע – אלא הרוחב. רוב התלונות על פין קצר מופיעות אצל אנשים שמנים, שאצלם הפין נבלע בתוך קפלי השומן. עם זאת, גבר שמשוכנע שהפין שלו קטן יכול לא לתפקד מינית מסיבות פסיכולוגיות, למרות שגודל האיבר שלו נחשב סביר.

   

  באינטרנט אפשר למצוא אינספור עצות ומכשירים למתיחה ולהגדלה של הפין, אך אין כל עדות מדעית רפואית ליעילות השיטות ולבטיחותן. הדרך המוכרת היחידה להארכת הפין היא באמצעות ניתוח, אך מדובר בפעולה מורכבת שיש בה גם סיכונים ותופעות לוואי. אצל אנשים שמנים הורדה במשקל עשויה להועיל להבלטת הפין.

   

  עד איזה גיל מותר לעשות סקס?

  אין שום הגבלה. יתרה מכך, לא מעט מחקרים הראו שזוגות שמקיימים יחסי מין באופן סדיר (החל מכמה פעמים בשבוע ועד אחת לכמה חודשים) הם זוגות בריאים יותר גם בגוף וגם בנפש. קשיים פיזיים וזיקנה מחייבים שינוי באופן קיום יחסי המין, אך ודאי שלא דורשים את הפסקתם. כך, למשל, אם בגיל צעיר העיקר בסקס הוא אקט החדירה, הרי שבגיל מבוגר ניתן להתייחס למגבלות הגבר או האישה ולהסתפק גם במין חיצוני ללא חדירה.

   

  כמה זמן אחרי התקף לב מותר לקיים יחסי מין?

  המאמץ הגופני שכרוך בסקס מקביל למאמץ שכרוך בעלייה של שתי קומות במדרגות. כך שאם אחרי התקף לב אתם מסוגלים לעלות שתי קומות ברגל בלי להרגיש לחץ בחזה או קשיי נשימה ניכרים, הרי שבאופן כללי ניתן לומר שתוכלו לשוב ולקיים יחסי מין.

   

  בעוד שפעם נדרשו חולי לב להימנע מיחסי מין למשך תקופה ארוכה, היום נהוג להמליץ על חזרה הדרגתית ומהירה לחיי מין סדירים בתוך שבועות ספורים. כדאי לזכור שבשלב הראשון ניתן לקיים יחסי מין חיצוניים ללא חדירה.

   

  האם אפשר לעשות סקס אחרי כריתת הערמונית?

  אחרי כריתת בלוטת הערמונית וצינור הזרע משתנה התפקוד המיני של הגבר בשל היעדר פליטה. עם זאת, הגבר מסוגל לחוות אורגזמה וליהנות מיחסי המין באותה מידה גם ללא שפיכה.

   

  למי אסור לקחת ויאגרה?

  הוויאגרה אסורה על גברים שסובלים ממחלות לב ונוטלים תרופות מסוג ניטריטים (דוגמת קורדיל‭.(‬ הסיבה לכך היא שגם הוויאגרה וגם התרופות האלה גורמות להרחבת כלי דם, ושילוב של שתיהן עלול להביא להרחבה משמעותית של כלי הדם ולירידת לחץ הדם עד לאיבוד הכרה.

   

  השימוש בוויאגרה צריך להיות זהיר גם אצל מי שנוטל תרופות מקבוצת חסמי אלפא. במקרה כזה מומלץ לא ליטול את הוויאגרה סמוך לנטילת התרופה, ובכל מקרה להתחיל עם מינונים נמוכים של ויאגרה ודומיה. אצל חולי לב שלא נוטלים את התרופות האלה אין מניעה להמשיך להשתמש בוויאגרה.

   

  האם נוזל זרע שקוף מצביע על עקרות?

  הנוזל השקוף הוא זה שיוצא מאיבר המין בתחילת הפליטה. מדובר בנוזל שמופרש מבלוטות שונות ומטרתו לסכך את צינורות הזרע לקראת זרימת הזרעונים, כך שיעברו דרך צינורות משומנים ולא ייפגעו. נוזל הזרע התקין הוא לרוב סמיך יותר וחלבי. עם זאת, לא ניתן לקבוע על סמך מראה נוזל הזרע את איכותו. לשם כך יש צורך בבדיקת זרע במעבדה, שם יבחנו את מספר תאי הזרע, תנועתם, המבנה שלהם ואיכותם.

   

  אגב, גם לכמות הזרע אין כל משמעות מבחינת פוריות: ייתכן נוזל זרע רב בעת השפיכה שיכיל תאי זרע לא פוריים, ומנגד כמות נוזל זרע מעטה שתכיל תאי זרע תקינים ופוריים.

   

  האם יש קשר בין פוריות לתפקוד מיני?

  לא, אין שום קשר. גבר עקר עשוי לתפקד מצוין מבחינה מינית, וגבר פורה עשוי לסבול מבעיות בתפקוד המיני.

   

  איך נגרם שבר בפין?

  למעשה הפין לא נשבר. הפין לא מכיל עצם, אלא גופים ספוגיים שמתמלאים בדם וגורמים לזיקפה. במצבים נדירים, כתוצאה מחבלה או בעת יחסי מין, הגופים הספוגיים נקרעים, מה שגורם לכאבים עזים, דימום ועקמת בפין. מדובר במצב חירום רפואי שדורש הגעה מיידית לחדר מיון וניתוח דחוף כדי למנוע פגיעה עתידית.

   

  האם בליעה של נוזל הזרע באמת תורמת חלבונים לגוף?

  הנה הזדמנות לנפץ אגדה: האמת היא שכמות החלבון בנוזל הזרע היא אפסית ולבליעתו אין שום תרומה רפואית לגוף האדם.

   

  האם אפשר להידבק באיידס במין אוראלי?

  תיאורטית מין אוראלי עלול לגרום להדבקה באיידס, במיוחד אם מי שמבצע את המין האוראלי סובל מחתכים, פצעים או דימומים בחלל הפה, וזה שמקבל את המין האוראלי נושא את הנגיף.

   

  האם יש סכנה במין אנאלי?

  אם הפעולה מתבצעת בהסכמה של שני בני הזוג וכוללת הכנה מתאימה עם סיכוך מתאים, אין בה כל סכנה. לעומת זאת מין אנאלי אגרסיבי, ללא סיכוך והרפיה, עלול לגרום לפגיעה בפי הטבעת. מין אנאלי לא מומלץ גם למי שסובל מטחורים או מפיסורות, בשל הסכנה לפציעתם ולדימום.

   

  באיזה גיל מותר להתחיל לאונן וכמה פעמים ביום?

  כל גיל אוננות הוא תקין. קיימות הוכחות שכבר באולטרסאונד נצפו עוברים מאוננים. בהקשר הזה כדאי לזכור שאוננות בגיל צעיר לא מבטאת חשק מיני, אלא משחק של היכרות עם הגוף. אם ראיתם את הילד או הילדה מאוננים, אל תאמרו להם שמדובר בפעולה אסורה, משום שהדבר עלול לגרום לפגיעה בתפקודם המיני בגיל מבוגר יותר. במקום זה הסבירו להם שהפעולה הזו צריכה להיעשות שלא בפרהסיה, אלא באופן צנוע כשהילד לבד עם עצמו.

   

  מבחינת תדירות, אוננות לא מזיקה כל עוד היא לא מתבצעת בתדירות מוגזמת שפוגעת בתפקוד הכללי, בחיי השגרה, בחיי המין ובחיי החברה. ניתן לומר שלאונן חמש פעמים ביממה נחשב תקין, אם ממשיכים לקיים אורח חיים רגיל והאוננות לא פוגעת בחיי המין הסדירים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אז כמה פעמים ביום מותר לאונן?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים