שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פיתוח ישראלי: מערכת ממוחשבת לנטילת תרופות

  הפיתוח החדש מסמן למטופל אילו גלולות ליטול, מתריע בפני נטילה שגויה ומפעיל מוקד רפואי המפקח על נטילה נכונה של התרופות

  נטילה נכונה של הטיפול התרופתי היא מרכיב בלתי נפרד מהצלחת הטיפול, אולם חולים רבים - בעיקר קשישים, שוכחים ליטול את התרופות הנכונות בזמן. חולים כרוניים נאלצים ליטול לעתים גם 20 גלולות שונות מידי יום וככל שסוגי התרופות גדל, כך גדל הסיכוי לבלבול, ולפגיעה בחולה.

   

  חברת Vaica Medical הישראלית הציגה באחרונה מערכת תרופות ממוחשבת המחוברת למוקד 24 שעות ביממה ומאפשרת בקרה על נטילת התרופות.  


  (צילום: מוני בליך)

   

  במערכת מצויים 28 תאים, 4 תאים לכל יום בשבוע. המטופל, או מי שמסייע לו, מסדר מבעוד מועד את התרופות וקובע באיזו שעה הוא רוצה ליטול אותן. כשתגיע השעה ליטול תרופה, יישמע צליל ואור יידלק בתא המתאים, כדי להבטיח שהמטופל יטול את התרופות הנכונות ורק אותן. היה והמטופל פתח בטעות תא לא נכון, תשמיע המערכת צליל התראה.

   

  המערכת מאפשרת לתכנת את הצג להצגת הנחיות רלוונטיות כמו "לקחת לפני האוכל", או "התרופה במקרר". כל פעולות תכנות אלו נתן לבצע מרחוק ע"י המוקד. המערכת מדווחת על נטילת תרופות בזמן אמת ועל ידי כך מייצרת "אותות חיים" ארבע פעמים ביום.

   

  אם מסיבה כלשהי המטופל לא יטול את התרופות, או יפתח בטעות תא אחר, המערכת תתריע בצליל אזהרה ותיצור אוטומטית קשר עם המוקד, שם ידאגו להתקשר למטופל או לאיש הקשר המסייע לו. כל המידע מתועד במוקד ונשאר נגיש לגורמים המטפלים. בנוסף משמשת המערכת כלחצן מצוקה וכן כוללת מיקרופון ורמקול לתקשורת בלתי אמצעית בין המטופל למוקד.

   

  עיצוב המערכת תוכנן מראש בפשטות. בשגרת התזכורת ונטילת התרופות אין כל צורך ללחוץ על כפתור כלשהו. המערכות כבר נמכרות בארצות-הברית ובקרוב יתחיל שיווקה באמצעות המוקד הרפואי של חברת "נטלי סקיולייף". מחירו של השירות טרם נקבע אולם יהיה במתכונת של מנוי חודשי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארון תרופות ממוחשב. האח הגדול מפקח
  צילום: מוני בליך
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים