שתף קטע נבחר

בנט וכץ לאחר הפיגועים: לא לשחרר רוצחים

על רקע שני הפיגועים האחרונים, ולקראת השלב השני בהליך שחרור האסירים הפלסטינים, דורש שר הכלכלה מנתניהו לכנס דיון מחודש בנושא: "בחסות המשא ומתן הפך חג הסוכות לחג של דם". השר ישראל כץ: "מקומם של מחבלים רוצחים הוא בכלא. טרם שמענו מאבו מאזן גינוי למעשים"

בעקבות רצף שני הפיגועים הקשים ביומיים האחרונים קוראים הערב (יום א') שני שרים בכירים בממשלה לעצור את שחרור המחבלים . לקראת השלב השני בשחרור האסירים הפלסטינים, במסגרת המחוות שמלוות את חידוש המו"מ, שיגר שר הכלכלה נפתלי בנט מכתב לראש הממשלה ובו דרש לקיים דיון מחודש בנושא עקב הפיגועים האחרונים. גם שר התחבורה ישראל כץ אמר דברים קשים נגד שחרור מחבלים באירוע המסורתי בסוכתו. במקביל פנה הערב גם סגן שר הביטחון דני דנון לראש הממשלה בדרישה להקפיא את המו"מ עם הפלסטינים עד שאבו מאזן יגנה את הפיגועים האחרונים.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

חברון אחרי התקרית, הערב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חברון אחרי התקרית, הערב(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

השר בנט אמר כי "בחסות חגיגות המשא ומתן הפך חג הסוכות לחג של דם ושל פגיעה בחיילי צה"ל. מכיוון ששחרור המחבלים הוגדר מראש כתלוי במשא ומתן אין ספק שישנן לצערנו התפתחויות מאז תחילת המשא ומתן המחייבות את

הממשלה לחשב את דרכה מחדש. התשובה לטרור צריכה להיות מלחמה ברוצחים ולא שיח עם מעודדי רוצחים". בנט פנה גם למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט ועדכן אותו על הדרישה לדון מחדש בשחרור המחבלים.

 

בנט התייחס לפיגועים שהתרחשו בסוף השבוע והיום. בשבת נמצאה גופתו של סמל תומר חזן, שנרצח על ידי תושב הכפר בית אמין נדאל אעמר, שביקש לנהל מו"מ על הגופה ולהביא לשחרור אחיו, איש תנזים הכלוא בישראל. היום נורה למוות חייל צה"ל בחברון. הירי, שמקורו ככל הנראה בצלף פלסטיני סמוך, התרחש סמוך למחסום "בית מרקחת" באזור מערת המכפלה. המשטרה והצבא הקימו מחסומים רבים באזור בניסיון לאתר את היורה וכוחות גדולים פתחו במצוד אחריו. העיר חברון הושמה תחת סגר.

 

גורמים פלסטינים בחברון מסרו ל-ynet כי צה"ל חסם את כל הכניסות והיציאות מהעיר, וכי כוחות גדולים של צבא התפרסו בשטח ועצרו כמה פלסטינים. קצין בכיר בפיקוד מרכז שלל קשר בין האירוע ובין רציחתו של חזן: "בעוד כמה ימים נוכל לזהות מגמה בעניין הטרור, אבל כרגע אני לא רואה שום קשר. חברון כרגע סגורה כדי למנוע יציאה של מישהו שירצה להימלט ממנה. נעשה הערכת מצב לגבי המשך אירועי חול המועד בחברון".

 

ישראל כץ: דרכה של ציפי לבני היא לא דרכנו

לשחרור האסירים הפלסטינים מתנגדים לא מעט חברי ממשלה. עם בנט מחזיקים בדעה כל חברי הבית היהודי, ובליכוד - יחד עם כץ ודנון - נמצא גם זאב אלקין. השר כץ התבטא בנושא כשאירח בסוכתו, כמדי שנה, פעילי ליכוד. "קיבלנו תזכורת כואבת לכך שהטרור הפלסטיני לא נעלם", אמר לבאי סוכתו. "הטרור לובש ופושט צורה.

פעם זו חולייה מאורגנת ופעם זה אירוע מקומי. מקומם של מחבלים רוצחים הוא בכלא וכל שחרור מגביר את תאוות הרצח ואת הרצון לשחרר רוצחים נוספים. הצבעתי בממשלה נגד שחרור מחבלים רוצחים ובכוונתי לעשות כך גם בעתיד. בשבילי זו סוגיה עקרונית מוסרית מהמעלה הראשונה".

 

כץ הוסיף כי "טרם שמענו גינוי מאבו מאזן הוא בוודאי עסוק בהכנת הצ'ק החודשי למשפחת המחבלים. בצל מציאות זאת מתנהל בימים אלה מו"מ מדיני מול הפלסטינים. הוא מתנהל תוך איפול מלא באמצעות צוות שבראשו עומדת השרה ציפי לבני. איפול על תוכן שיחות הוא דבר סביר במו"מ אבל לא איפול אידיאולוגי. לליכוד יש דרך וגם ללבני יש דרך, אבל דרכה אינה דרכנו". 

 

יו"ר מועצת יש"ע, אבי רואה, הוסיף: "האירועים הרצחניים ביומיים האחרונים מעידים שהפלסטינים מזהים חולשה במדיניות הממשלה ותולים תקווה בכך שהגברת הטרור תביא עוד תוצאות. עם ישראל לא מוכן לסבול שוב את תקופת אוסלו. על שרי הממשלה מוטלת האחריות להתעשת ולעצור מיד את השיחות עם הרשות הפלסטינית ולבטל את ההחלטה על שחרור מחבלים נוספים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתמר פליישמן, נועם (דבול) דביר, אליאור לוי ומורן אזולאי

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נפתלי בנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים