שתף קטע נבחר

רובינשטיין החליט להגיש שני כתבי אישום נגד בשארה

כתבי האישום יוגשו על שתי פרשיות: נאומו של בשארה בסוריה, בעקבותיו הוא נאשם בפרסום "דברי שבח, אהדה ועידוד למעשי אלימות", וארגון נסיעות של ערבים ישראלים לסוריה ללא היתר. בשארה: "אנו רואים בחומרה רבה את הגשת שני כתבי האישום, המציבים סימן שאלה גדול על יומרתה של ישראל לדמוקרטיה"

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, החליט להגיש שני כתבי אישום נגד ח"כ עזמי בשארה. הודעה על כך נמסרה אתמול (ה') לעורך דינו של בשארה.
ממשרד המשפטים נמסר כי בעקבות שורה של דיונים שקיים בשבועות האחרונים היועץ המשפטי לממשלה עם פרקליטת המדינה עדנה ארבל ובכירי הפרקליטות, כולל דיון מסכם שנערך אתמול, הוחלט כי יש מקום להגיש שני כתבי אישום נגד ח"כ בשארה, וזאת בכפוף לשימוע שייערך לו בזמן הקרוב.
טיוטת כתב האישום שהועברה מתייחסת להתבטאויותיו של בשארה בשני אירועים בהם נטל חלק, האחד במסגרת עצרת באום אל פחם לציון 33 שנים למלחמת ששת הימים שהיתה בסמוך ליציאת צה"ל מלבנון, והשני אירוע בעיר קרדחה, בסוריה, לציון שנה למותו של נשיא סוריה חאפז אל אסד. בשני האירועים, נטען בכתב האישום, הזדהה ח"כ בשארה עם ארגון החיזבאללה, שיבח אותו על פעולות הטרור וקרא לאמץ את שיטות פעולתו של הארגון גם במאבק הפלסטיני נגד ישראל.
בכתב האישום, שגובש על ידי פרקליטות מחוז ירושלים, נטען כי במעשיו ביצע בשארה מעל במות ציבוריות ותחת סיקור תקשורתי, פרסום של דברי שבח, אהדה ועידוד למעשי אלימות העלולים לגרום למותו של אדם או לחבלתו, פרסום בעל פה של דברי שבח, אהדה קריאה לעזרה ותמיכה בארגון טרוריסטי, ומעשה במקום ציבור שיש בו גילוי הזדהות עם ארגון טרוריסטי או אהדה אליו.
כתב האישום מייחס לבשארה עבירות של תמיכה בארגון טרוריסטי ומעבר על סעיפים 4 (א), 4 (ב) ו 4(ז) לפקודה למניעת טרור.
היועץ המשפטי לממשלה העביר עוד לפרקליטו של ח"כ בשארה טיוטת כתב אישום שגובשה בפרקליטות מחוז הצפון נגד חבר הכנסת בשארה ושני עוזריו הפרלמנטריים, אשרף קורטאם ומוסא דיאבעל, באשמת ארגון נסיעות בלתי חוקיות לסוריה של אזרחים ערביי ישראל.
רובינשטיין קבע כי יש לבצע ארגון נסיעות לצרכים הומניטריים בדרכים המקובלות, והדברים אפשריים ברמה המדינית, כפי שנעשה - למשל, לגבי נסיעה לחאג' של ערביי ישראל היוצאים לערב הסעודית. בעניין זה מייחסת טיוטת כתב האישום לח"כ בשארה עבירה של סיוע ליציאה שלא כדין.
בשני הנושאים יתאפשר לח"כ בשארה – אם ירצה בכך – להשמיע את טיעוניו בפני היועץ המשפטי לממשלה במסגרת הליך של שימוע. בהמשך, בכפוף לתוצאות השימוע, יפנה רובינשטיין לכנסת, בבקשה להסרת חסינותו של בשארה.
ממשרד המשפטים נמסר כי "הצד השווה בשני העניינים הוא הצבת גבול להפקרות כלפי החוק, ובעיקר – כלפי טרור וכלפי המבקשים את נפשם של המדינה ואזרחיה וכן כלפי יציאה למדינות אויב שלא כדין".
במקביל, הוחלט לסגור מחוסר ראיות מספיקות, תלונה שהוגשה בשעתו נגד בשארה על היזק בזדון והפרעה לשוטרים במילוי תפקידם, במהלך הפגנה של סטודנטים ערבים בירושלים. התיק נבחן ונמצא כי לא היו די ראיות לביצוע העבירות.

בשארה: סימן שאלה גדול על יומרת ישראל לדמוקרטיה

בשארה ועוזריו מסרו בתגובה: "אנו רואים בחומרה רבה את הגשת שני כתבי האישום, המציבים סימן שאלה גדול על יומרתה של ישראל לדמוקרטיה. אם כתב האישום הראשון יגיע לבית המשפט, הרי שהדיון חייב להיות על מהותו של הכיבוש ועל הזכות להתנגד לכיבוש. רק בירוקרטים חסרי לב יכולים לכתוב את כתב האישום השני, שבו מבקשים להעמיד לדין בעקבות פעולה הומניטרית ממדרגה ראשונה.
אנו מצטערים על כך שהיועץ המשפטי החליט להשתמש בכלים המשפטיים העומדים לרשותו, דבר אשר מהווה התערבות שרירותית בויכוח פוליטי לגיטימי הקיים במערכת הפוליטית.
אני משוכנע שהגשת שני כתבי האישום תגרור התעניינות בינלאומית רבה. כתבי האישום כוללים בחובם עובדות לא מבוססות, אי דיוקים, ואינם תואמים את האמת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
בשארה. "הזדהה עם חיזבאללה"
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים