שתף קטע נבחר

ארה"ב גינתה את ישראל על סגירת האוריינט האוס

דובר מחלקת המדינה האמריקנית ושליח ארה"ב למזרח התיכון הודיעו כי סגירת האוריינט האוס היא "הסלמה מדינית". שר החוץ של רוסיה: "ההשתלטות הישראלית על הבניין גורמת להחרפת המצב". גם במדינות ערב נשמעו גינויים חריפים

ארה"ב גינתה אמש (ו') את השתלטות ישראל על האוריינט האוס ועל משרדי המושל באבו דיס שבמזרח ירושלים. (ראה ידיעה על הפעולה באוריינט האוס בקישור מימין). דובר מחלקת המדינה האמריקנית, ריצ'רד באוצ'ר, הגדיר את הפעולה הישראלית כ"הסלמה מדינית".
"אנחנו מודאגים מהפעולה הישראלית באוריינט האוס ובאבו דיס. פעולות אלו מהוות הסלמה מדינית והן מערערות את האמון והביטחון בהשגת הסדר בעימות", אמר הדובר.
לטענתו, "האוריינט האוס מסמל מזה זמן רב את חשיבותו של הדיאלוג המדיני והפיוס בין ישראל והפלסטינים. זה חיוני ששני הצדדים יישארו מחויבים למטרות אלו ויימנעו מפעולות המסכנות את יסודות הדיאלוג המדיני".
גם שליח ארה"ב למזרח התיכון, דייויד סאתרפילד, אמר כי "השתלטותה של ישראל על המטות הפלסטינים בירושלים מהווה הסלמה מדינית", וקרא לשני הצדדים להשקיע את מירב המאמצים כדי לשים קץ למעגל האלימות באזור. סאתרפילד אמר את הדברים בתדרוך לעיתונאים בדמשק, לאחר שנפגש עם שר החוץ הסורי, פארוק א-שארע. סאתרפילד אמור להגיע מחר לביקור בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית.

גם רוסיה מגנה: "המצב עלול להוביל לקטסטרופה"

שר החוץ של רוסיה, איגור איבנוב, גינה גם הוא את השתלטות ישראל על בניין האוריינט האוס במזרח ירושלים וקרא לצדדים לגלות איפוק. איבנוב ציין כי "ההשתלטות הישראלית על הבניין גורמת להחרפת המצב", והוסיף כי "אלימות גוררת אלימות והמצב עלול להוביל לקטסטרופה". בנוסף, חזר איבנוב על הגינוי שלו לפיגוע ההתאבדות במסעדת "סברו" בירושלים.

מצרים, מרוקו וסעודיה מגנות

גם מצרים גינתה בחריפות את ישראל על שהשתלטה על בניין האוריינט האוס. שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, אמר כי מדובר בצעד פרובוקטיבי המנוגד להסכמים.
מלך מרוקו, מוחמד השישי, המכהן כנשיא ועדת ירושלים של הליגה הערבית, גינה גם הוא ואמר כי בסגירת האוריינט האוס "הפרה ישראל את החלטת האו"ם בנוגע לשמירת מקומות קדושים".
בסעודיה אמר בכיר במשרד החוץ כי "ההשתלטות על סמלי הריבונות הפלסטינית בירושלים הנה צעד שהאזור לא יוכל לסבול. כל בר דעת בעולם חייב לגנות את שחצנותה של ישראל, אשר אינה מכבדת הסכמים בינלאומיים, ובראשה עומדים מנהיגים פנאטיים".

בוש: אני מתוסכל

בראיון שהעניק אמש (ו') לרשת ABC, מחוותו שבטקסס, התייחס נשיא ארצות-הברית, ג'ורג' בוש, לאירועים במזרח-התיכון ואמר כי "על-מנת שיהיה שלום, הישראלים והפלסטינים צריכים להחליט להפסיק את האלימות". הנשיא האמריקני אמר כי "אנו עושים את המיטב על-מנת לשכנע את שני הצדדים להפסיק את האלימות".
עוד אמר כי "הצדדים לסכסוך יכולים לפעול בצורה טובה יותר מזו הננקטת כעת, והממשל האמריקני מעורב עמוקות בתהליך". בוש הוסיף כי הוא "מתוסכל", כיוון שלדעתו "העולם יכול היה להיות מקום טוב בהרבה, לו יכולנו להגיע לשלום במזרח-התיכון".
הנשיא בוש התייחס לנעשה ברשות הפלסטינית, וציין כי לדעתו "ערפאת יכול לעשות עבודה טובה יותר" וכי הוא "מודאג מכך שכמה מן הגורמים הקיצוניים ביותר ברשות מתחילים להשפיע על יכולתו של ערפאת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
דגל ישראל באוריינט האוס
צילום איי פי
צילום איי פי
בוש. הממשל מעורב עמוקות
צילום איי פי
מומלצים