שתף קטע נבחר

ברק: אין הבקעה במשא ומתן

במסיבת עיתונאים שכינס בניו-יורק אמר ראש הממשלה כי מנהיגי העולם מבינים שחלון ההזדמנויות לשלום הולך ונסגר

ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר אמש (יום ה') כי בפגישותיו בניו-יורק עם קלינטון, אולברייט ומנהיגים נוספים, לא התקבלו תשובות מעודדות לגבי שינוי בעמדותיו של ערפאת: "נכון לרגע זה אין הבקעה בשיחות. אך עתיד המשא ומתן יתברר ב-48 השעות הקרובות".
במסיבת עיתונאים שכינס בניו-יורק, אמר ברק כי מנהיגי העולם מבינים שחלון ההזדמנויות הולך ונסגר, וכי שתי האפשרויות היחידות עבור ישראל והפלסטינים, הן פריצת דרך או מבוי סתום. ברק תלה את חלון ההזדמנויות המתקצר בפיזור הקונגרס האמריקני ובכינוס הכנסת באוקטובר. "הקונגרס צריך לאשר ולהעביר הרבה כסף לשם תמיכה בהסכם כזה" אמר ברק.
"עד כה אין תגובה מהצד השני, אבל דלתנו נותרת פתוחה" אמר ברק. "בקמפ-דייויד העלו האמריקנים כמה רעיונות מעניינים לפתרון בעיות ירושלים, הפליטים והגבולות. אמרתי לקלינטון שכמה מרעיונותיו הם מעבר למה שנוכל לקבל, אולם אם ערפאת יסכים לקבל את הרעיונות כבסיס למשא ומתן, נוכל להתחיל לדבר. נכון לעכשיו, הוא לא קיבל אותם" אמר ברק.

"דחיית ההכרזה החד הצדדית תהיה סימן חיובי"

ברק הביע התנגדות נחרצת להכרזת מדינה פלסטינית באופן חד צדדי ב-13 בספטמבר. להערכת ברק, ערפאת לא יכריז חד צדדית על מדינה, והדיונים על המשך השיחות ימשכו בשבועות הקרובים. "דחיית ההכרזה תהיה סימן חיובי מבחינתנו, ואילו הכרזה עצמאית תהיה הפרה ברורה של כל ההסכמים ותתחיל דינמיקה של התדרדרות עבור שני הצדדים", אמר ראש הממשלה.
ברק הוסיף כי הוא אינו מצפה ממדינות ערב "לשבור את הקרח", אולם הוא מקווה שיספקו לערפאת רשת בטחון, ושיתמכו בו כמשפחת עמים קולקטיבית.

מנהיגי העולם מבטיחים לסייע

ברק מנצל את פגישותיו עם ראשי המדינות כדי להסביר את עמדתה של ישראל, כשהוא מדגיש את שעון החול ההולך ואוזל. ברק אמר כי הוא חש שיפור מתמיד במעמדה של ישראל, בעקבות שינוי העמדות שהציגה, וכי יחסי ישראל עם מדינות שונות בעולם השתפרו מאוד בעקבות הועידה.
בפגישתו עם טוני בלייר אמש, הבטיח ראש הממשלה הבריטי לסייע במשא הלחצים המופעל על ערפאת. הבטחה דומה קיבל ברק גם מולדימיר פוטין, נשיא רוסיה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:איי פי
עדיין מחכים לשותף במשא ומתן. ברק
צילום:איי פי
צילום: אי-פי
מאמץ אחרון. ברק וקלינטון
צילום: אי-פי
צילום:רויטרס
מה עובר לו בראש. ערפאת
צילום:רויטרס
מומלצים