שתף קטע נבחר

מועד "הכרזת פלסטין" ייקבע בסוף השבוע

התאריך החדש שעליו מדברים הוא 15 בנובמבר, אך רוב חברי המועצה המרכזית של אש"ף, שתדון בעניין, סבורים כי אין צורך לקבוע תאריך מדויק, כדי לא להגביל את ההנהגה במשא-ומתן

המועצה המרכזית של אש"ף מתכנסת בסוף השבוע בעזה לדיון בדחיית הכרזת המדינה הפלסטינית. המועצה תחליט לדחות את ההכרזה, שהיתה מתוכננת ל-13 בספטמבר.
התאריך החדש שהפלסטינים מדברים עליו כעת הוא 15 בנובמבר, אבל נראה כי רוב חברי המועצה סבורים שאין צורך להתחייב על תאריך מדויק, כדי לא להגביל את ההנהגה הפלסטינית במשא-ומתן המדיני.
לא צפויות הפתעות בכינוס, שכן במועצה, המונה 129 חברים, יש רוב ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ומרבית החברים יתמכו בגישה הטוענת כי עדיף לחכות ולראות כיצד יתקדם התהליך המדיני.
יו"ר המועצה הלאומית הפלסטינית, סאלים זענון, כבר הצהיר כי דחיית הכרזת המדינה היא צעד לגיטימי, "אם מטרתה היא השבת חלקים מאדמותינו, ובתנאי שהדחייה לא תהיה ממושכת, כדי לא לפגוע בעניין הפלסטיני".
המועצה המרכזית היא גוף ביניים העומד בין המועצה הלאומית הפלסטינית - המוסד העליון של אש"ף, הכולל את נציגי הפלסטינים מהעולם כולו - לבין הוועד הפועל של אש"ף. במועצה המרכזית חברים נציגים של הפלגים הפלסטיניים, של האיגודים המקצועיים, של הארגונים הצבאיים וכן דמויות עצמאיות.
זכריה ארא, מראשי תנועת הפתח, השולטת במוסדות אש"ף, אומר: "כרגע היינו מעדיפים לדחות את הכרזת המדינה למועד מאוחר יותר. עדיף היה כי המועצה לא תקבע תאריך יעד חדש, כדי שלא יתגלו מחלוקות כפי שקרה הפעם. אבל רצוי, בכל זאת, שהדחייה תהיה רק עד סוף השנה, כשעל המועד המדויק תחליט ההנהגה, לפי ההתפתחויות המדיניות והפוליטיות".
במקביל, קוראים פלגי אופוזיציה פלסטיניים, כמו החזית העממית לשחרור פלסטין, החזית הדמוקרטית ומפלגת ההצלה האיסלאמית לא להיכנע לתכתיכים הישראליים ולהשאיר בעינו את מועד הכרזת המדינה. שלוש התנועות קוראות להחלה מיידית של ריבונות פלסטינית (מטבע, דרכון,ביטחון וכו') על כל השטחים שבידי הרשות. עד כה, לא ביצעו מוסדות הרשות צעדים ממשיים להחלת הריבונות.
מסקר שערכה אוניברסיטת ביר זית עולה, כי 55% מהפלסטינים רוצים שתאריך הכרזת המדינה יישאר בעינו, גם אם מדובר בהכרזה חד-צדדית ובמחיר של עימות עם ישראל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי פי
ערפאת. בעל רוב במועצה המרכזית
אי פי
אי-פי
ילדים פלסטינים בהפגנה. בשטחים רוצים מדינה עכשיו
אי-פי
מומלצים