שתף קטע נבחר

מרידור ויתר על התואר אבל יקבל את הסמכויות

ראש הממשלה סיכם עם חברי סיעת המרכז על הצטרפותם לממשלה. מרידור ויתר על תואר השר לתכנון אסטרטגי, אבל הוא יהיה אחראי בפועל על המועצה לביטון לאומי, השב"כ והמוסד. שרון קרא למרידור ולמילוא לחזור לליכוד. אנשי נתניהו טוענים שהרחבת הממשלה נועדה לנטרל את ראש הממשלה לשעבר

ראש הממשלה, אריאל שרון, סיכם ביום ו' עם מפלגת המרכז על הצטרפותה לממשלה. מרידור יהיה שר בלי תיק במשרד ראש הממשלה, שיהיה אחראי על המועצה לביטחון לאומי, השב"כ והמוסד - על אף שהאחריות הרשמית על הגופים האלה תישאר בידי שרון. מרידור ויתר על תואר "השר לתכנון אסטרטגי" לאור הביקורת הציבורית על הקמת משרד ממשלתי חדש שעלותו גבוהה.
רוני מילוא ימונה לשר לפיתוח אזורי, במקום השרה ציפי לבני, שתהפוך לשרה בלי תיק במשרד ראש הממשלה. את מקומו של מרידור בראשות ועדת החוץ והביטחון של הכנסת יקבל ח"כ דוד מגן מסיעת המרכז. ראשי סניפים בליכוד מחו בפני שרון על מינויו של מגן לתפקיד, על אף שהתפקיד הובטח ליובל שטייניץ.
שרון קרא אמש למרידור ולרוני מילוא לחזור לליכוד. הוא אמר כי המשא ומתן עם סיעת המרכז סוכם ונגמר. "מרידור ומילוא היו חברי ליכוד, ואשמח אם יחזרו הביתה, אך איני יודע מה תהיה דרכם בעתיד. כרגע הם הצטרפו לממשלה כסיעה. אני קורא לכל חברי הליכוד לחזור הביתה", דברי שרון.
בסיעת המרכז מעריכים כי ההסכם הקואליציוני לכניסת הסיעה לממשלה ייחתם בתחילת השבוע הבא.

בעבודה מוחים על שלא נועצו בהם

במפלגה העבודה מתלוננים על אופן צירופה של סיעת המרכז לקואליציה. בישיבת פורום שרינו שהתקיימה אתמול טען היועץ המשפטי של העבודה, עורך דין חנן מלצר, שהיה ממנסחי ההסכם הקואליציוני, כי ההסכם ההולך ומתגבש עם מפלגת המרכז סותר הן את ההסכמים הקואלציוניים עם העבודה והן את חוק יסוד הממשלה.
לדברי מלצר, העברת האחריות על המועצה לביטחון לאומי מראש הממשלה לשר מרידור גוררת אחריה הפרה של חוק יסוד הממשלה, לפיו המועצה לביטחון לאומי כפופה לראש הממשלה ולו ובלבד.
מלצר שאל בישיבה את שר החוץ פרס האם התייעץ עימו ראש הממשלה בנוגע לסמכויות שיוענקו למרידור, ופרס השיב שלא. "סך הכל נשאלתי האם אני מתנגד לצירוף המרכז והשבתי שאני מברך עליו", אמר פרס. "אם כך, מדובר בהפרה של ההסכם הקואליציוני", אמר מלצר, "מאחר שלפי ההסכם הקואליציוני יש להתייעץ עם השר המייצג, הלא הוא פרס, בכל הנוגע לסמכויות לסיעה מצטרפת, במיוחד לאור העובדה שכנראה מדובר בהענקת סמכויות למרידור, שיילקחו בחלקן משר הביטחון ומשר החוץ, שהם חברים בעבודה".
שרי העבודה הצטרפו גם הם לביקורת, ובראשם השרים אפרים סנה ומתן וילנאי, שהתלוננו על כך שהמשא ומתן עם המרכז נעשה ללא התייעצות עם העבודה ועלול להפר את האיזונים בממשלה. השרים טענו, כי צירופו של מרידור למטבחון יפר את האיזון הפוליטי ועלול להביא להחלטות קיצוניות יותר. "במטבחון אמורים היו להיות רק ראש הממשלה, פרס ופואד, פתאום גם אלי ישי הצטרף ועכשיו גם מרידור", מחו השרים.
מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה על הדברים, כי אין יסוד לטענות. "לכשיתפרסם ההסכם, שטרם נחתם, הכל יווכחו בכך", אמרו שם.

אנשי נתניהו זועמים

במחנה נתניהו טענו אתמול כי צירוף סיעת המרכז לממשלה הוא נסיון של שרון לקרב את מרידור למאבק מול נתניהו. "ולמרות שצפינו שכך יקרה, הערכנו דווקא שזה יקרה אחרי הפריימריז בעבודה שמסמלים את סיומה של ממשלת האחדות", אומרים מקורבי נתניהו.
לטענת מקורבי נתניהו הנסיון הזה לא יצלח מכמה סיבות: הראשונה והחשובה – מרידור ומילוא אינם כוח אלקטורלי פנימי בליכוד, לאחר פרישתם המפורסמת מהתנועה שמסמלת בעיני רבים "תקיעת סכין בגב". הסיבה השניה – הרחבת הקואליציה אינה מעידה בהכרח על יציבותה, הממשלה עוד תיפול, לדבריהם, ודיוני התקציב יוכיחו זאת כאשר כל סיעה תילחם על נתח בעוגה.
אין להבין מכך שבמחנה נתניהו מתייחסים לצירוף סיעת המרכז בבחינת "עסקים כרגיל", והאופציות לטרפוד חבירת רוני מילוא, דוד מגן ודן מרידור לליכוד כבר נשקלות, גם אם תיאורטית בלבד. בין השאר, נשקלת עתירה לבית הדין של התנועה וכן איסוף חתימות של 20 אחוזים מחברי המרכז לצורך כינוסו הדחוף במטרה לקבוע שהשרים של הליכוד ייבחרו על ידי מרכז הליכוד.
יו"ר צעירי הליכוד, גלעד ארדן, יוצא אף הוא נגד הצירוף של המרכז לקואליציה כשברור לו שמדובר בצעד אחד לפני הצירוף שלהם לליכוד, מה שיצמצם את האפשרות של צעירים בליכוד להפוך לחברי כנסת. "זו כיסאולוגיה בהתגלמותה" הוא אומר.
מפסידה אחרת מהצירוף, השרה ציפי לבני, שתפסיד את תיק הפיתוח האזורי לרוני מילוא העריכה שלא תישאר מובטלת. "ראש הממשלה לא רוצה שאשתעמם, ימצאו לי סמכויות", אומרת לבני.

ד"ש מסביר וליפקין שחק

מפלגת המרכז של היום היא סיעה הנוטה ימינה. פורשיה משמאל, אמנון-ליפקין שחק ואורי סביר, מאחלים בהצלחה לחבריהם לשעבר בממשלה, אך בעוד ליפקין שחק מאמין שהם יתרמו שם תרומה מסויימת, מעריך סביר שזה לא יקרה.
"אילו הייתי חושב שיכולה להיות תרומה כזו, הייתי נשאר חבר כנסת. במצב הקיים ראש הממשלה הוא שליט כמעט בודד", אומר סביר. על אחת כמה וכמה הולכת וקטנה הסימפטיה של סביר לממשלת האחדות כאשר מדובר בחבירת שותפיו לשעבר למפלגה לממשלת האחדות. "אני שמח שאני לא במרקחה הזאת", הוא אומר.
בעוד סביר מעריך שהתרומה של מרידור בתפקיד השר לתכנון אסטרטגי תהיה מזערית אם בכלל, ח"כ נחמה רונן מנסה למצוא לתפקיד זווית חיובית ואומרת כי תיק התכנון האסטרטגי "הוא תיק חשוב עם סמכויות כי צריך שמישהו יתכנן מה תעשה מדינת ישראל במקרה שלא תהיה הפסקת אש".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
בדרך לממשלה. מרידור
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום ערוץ 1
המקורבים מודאגים. נתניהו
צילום ערוץ 1
מומלצים