שתף קטע נבחר

מימד: נפרוש אם ברק יתיר נסיעת אוטובוסים בשבת

"לא נוכל להסכים עם יוזמה להפרדת הדת מהמדינה ולביטול השבת", אומר הרב מלכיאור, אך מוסיף כי הוא משוכנע שברק לא מתכוון "לשבור את הכלים". מנגד, ח"כ יוסף לפיד מברך על החלטת ברק , "בתנאי שאין מדובר בסיסמאות בלבד"

במערכת הפוליטית מתקשים לעכל את הכרזתו של ראש הממשלה, אהוד ברק, בשיחות סגורות בניו-יורק, כי החליט על הפעלת אוטובסים וטיסות אל-על בשבתות. בעקבות הפרסום על ההחלטה ב"ידיעות אחרונות", נשמעו קולות זועמים גם בתוך מפלגתו של ברק, ישראל אחת.
יו"ר מימד, השר מיכאל מלכיאור, שהופתע מהידיעה אף על פי שהוא שוהה עם ברק בניו-יורק, אמר כי תנועתו לא תוכל להסכים עם יוזמה להפרדת הדת מהמדינה ול"ביטול של השבת בישראל". עם זאת, ציין מלכיאור כי הוא משוכנע שאין בכוונתו של ראש הממשלה "לשבור את הכלים" ולפתוח במדיניות של "כיפוף ידיים". "לדבר כזה, מימד לא תהיה שותפה", הדגיש.
יו"ר מזכירות מימד, הרב יהודה גלעד, אמר כי התנועה תפרוש מהממשלה אם יופעלו אוטובוסים וטיסות בשבת. "מהלך כזה", הסביר, "יהיה בגדר הפרה של ההסכם בין התנועה לבין ישראל אחת בענייני דת ומדינה".
גם הסיעות הדתיות מיהרו היום להגיב. יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, הגיב בחריפות לתוכניתו החילונית של ראש הממשלה ואומר כי "ברק מפרק את מדינת ישראל וכל ערכיה היהודיים, שהמשמעות הפוליטית של זה היא גט כריתות לרוב רובם של אזרחי ישראל המסורתיים והדתיים".
ישי אומר, כי ברק, שהבטיח תפיסה מרכזית מתונה, נזרק לשוליים הקיצוניים של 'שינוי' ומפלג את העם. "מדובר ביוזמות היסטריות, שמקורן בתחושה של אבדון ערכי ופוליטי", אמר ישי והוסיף כי "תנועת ש"ס תמשיך להציב את אלטרנטיבה היהודית אל מהלכי ההתייוונות של הקיצוניים".
ישי קורא לכל המפלגות הדתיות והחרדיות ו"לכל מי שדמותה היהודית של ישראל חשובה לו" להתייצב כאיש אחד מול המהפכות החילוניות והאשכנזיות, שמציע ברק.
"חבל מאוד שברק יושב בארץ נוכרייה ומטפל בבעיות יהודיות כה רבות חשיבות, במקום לבחון איך ללכד את העם הזה", אמר יו"ר סיעת ש"ס, יאיר פרץ. "או שהוא מאותת ולוחץ כדי שנחזור לממשלה שלו, או שהוא פשוט איבד את שפיותו". לדעת פרץ, ההחלטה לשינוי הסטטוס-קוו במחי יד היא תוצאה של המצב הקשה אליו נקלע ראש הממשלה.
גם מי שאמור היה לתמוך ביוזמה אזרחית מעין זו, מביע הסתייגות חלקית, בעיקר בנושא התחבורה הציבורית. יו"ר סיעת ישראל בעלייה, ח"כ נתן שרנסקי, אומר היום בתגובה להצעתו של ראש הממשלה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, כי "במקום לעסוק בכל מיני מהפכות, מן הראוי היה לבצע צעד הרבה יותר פשוט", אומר שרנסקי, "לוותר על המונופול הממשלתי בתחבורה ציבורית ולאפשר פעילות של חברות פרטיות גם בשבתות".
שרנסקי אומר, כי העלה רעיון זה כבר לפני 5 שנים, "כך נוכל גם להקל על האזרח החילוני וגם לא להצית אש של מלחמת תרבות".
ואילו בליכוד כלל לא מאמינים כי יוזמת ברק תצא אל הפועל. ח"כ סילבן שלום אמר כי התוכניות של ברק הן "הפרחת בלונים באוויר, למען מטרה אחת - הצלת שלטונו". לדברי שלום, ברק מתכונן לבחירות חדשות, ולכן מתבטא כפי שהוא מתבטא. "לא צריך להיכנס לוויכוח על מה שבסוף לא יתבצע בכלל", הדגיש.
מנגד, אחד המברכים העיקריים על החלטת ברק היה, כמובן, יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד, התומך "בכל צעד לכיוון של חברה חילונית-אזרחית נורמלית". "חבל שברק איבד שנה בחברת ש"ס, לפני שהחליט לעשות את הדבר הנכון", אמר לפיד. "כל זה, בתנאי שהדברים שעליהם הוא מכריז לא יישארו עתה בגדר סיסמאות בלבד". לפיד הוסיף כי יש עוד הרבה מה לעשות בתחום, וביקש להפנות את ברק לעיון נוסף במצע של שינוי.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
מלכיאור. מימד לא תיתן יד
צילום: מאיר פרטוש
גלי תיבון
שלום. הפרחת בלונים באוויר, לקראת הבחירות
גלי תיבון
גלי תיבון
לפיד. חבל שברק ביזבז שנה בחברת ש"ס
גלי תיבון
משה שי
ישי. גט כריתות
משה שי
צילום: איי אף פי
שרנסקי. לא להצית אש של מלחמת תרבות
צילום: איי אף פי
מומלצים