שתף קטע נבחר

ברק: "המשבר בשמאל - בכיינות אופיינית"

ראש הממשלה לשעבר הופיע בכנס פוליטי של התק"ם ובמרומז תקף את עמדתו של שר החוץ, שמעון פרס, וטען שאסור להיפגש עם ערפאת וכך דרש גם ממנהיגי העולם לעשות. ברק גם הביע תמיכה פומבית במועמדותו של בנימין בן אליעזר לראשות העבודה

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, הופיע אמש (ב') בכנס פוליטי של התק"ם ותקף במרומז את שר החוץ, שמעון פרס, ואת השר לשעבר, יוסי ביילין, המצדדים בפגישות עם ערפאת. ברק שקרא "למנהיגי העולם וישראל", שלא להיפגש עם יו"ר הרשות ערפאת. ברק גם הביע תמיכה פומבית במועמדותו של בן אליעזר לראשות מפלגת העבודה. את המשבר בשמאל תיאר ברק כ"בכיינות אופיינית לצד זה במפה הפוליטית", והוסיף: "השמאל איבד את המדיניות, אך הימין איבד את החזון של ארץ ישראל השלמה".
היתה זו הופעתו הראשונה של ברק בכינוס פוליטי מאז ההפסד בבחירות. ברק הסכים להופיע בכנס של התק"ם, גוף אותו הגדיר "מגרש ביתי", אך הוא סירב להשיב לשאלות עיתונאים, בטענה שהוא "אזרח פרטי". בין הנוכחים בכנס היו חברי הכנסת אופיר פינס וקולט אביטל, והשרים רענן כהן ושלום שמחון.
ברק קרא למנהיגי העולם לבודד את ערפאת ולא להיפגש איתו, למעט פגישות המתקיימות באמצעות מתווכים בינלאומיים, דוגמת האיחוד האירופי והאו"ם. "וזאת כדי להפעיל עליו לחץ שיגרום לו להבין שיש לו מה להפסיד". דבריו של ברק כוונו אל שר החוץ פרס: "איך אנחנו יכולים לדרוש משר החוץ הגרמני ושר החוץ הנורווגי שלא להיפגש עם ערפאת, כשהאיש הקרוב ביותר לראש הממשלה, נפגש איתו", אמר ברק. פרס הגיב לדברים מאוחר יותר ואמר כי הוא אינו רואה בברק מקור ללגיטימיות.
באופן דומה הפנה ברק דברים כלפי יוסי ביילין, שנפגש עם ערפאת, כשהגדיר את הפגישות איתו "דבר לא נכון ומסוכן". בתגובה תקף ביילין את ברק ואמר: "אלה דברים מדהימים ממי שהמשיך במשא ומתן מדיני אל תוך האינתיפאדה ועד הבחירות. אין שום ספק כי אילו נבחר ברק בפברואר הוא היה ממשיך בתהליך מדיני זה. דבריו היום על הפרדה חד צדדית כפתרון הם מקסם שווא המסוכן לישראל ובוודאי שלא יביא ביטחון", דברי ביילין.

הפתרון: גדרות

ברק פרס בפני שומעיו את משנתו המדינית הגורסת - הפרדה עכשיו. הפתרון של ברק למצב הביטחוני הקיים הוא יצירת גדרות, אותן יש להעביר, לטענתו, גם בתוך ירושלים. "זו לא חלוקת ירושלים, זו חלוקה ביטחונית. הגדרות ישאירו לפלסטינים כ-78 אחוזים מהשטח", אמר.
ברק אמר עוד, כי יש לפנות את ההתנחלויות המבודדות ולהעבירן לגושי ההתיישבות שייווצרו עם הגידור. כמו כן יש להגביר, לדעתו, את הנוכחות הביטחונית בירושלים, את הפיקוח על הגבולות הדרומיים והמזרחיים של ישראל ולהתנגד להצבת משקיפים בינלאומיים. "לצירוף הזה של הפרדות חד צדדית ודלת פתוחה למשא ומתן, יש רוב מוחלט בציבור הישראלי היום, אך אין לו רוב או קולות מספיק ברורים בממשלה", אמר ברק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים