שתף קטע נבחר

כיבוש מוצדק

"הכיבוש" ביש"ע הוא מהמוצדקים בהיסטוריה העולמית. 10 מאפיינים של כיבוש מוצדק

כיבוש אינו משאת נפשו של עם מוסרי, אבל לעתים האלטרנטיבה גרועה יותר. המציאות של "כיבוש" ביש"ע היא מהמוצדקות שבהיסטוריה העולמית. ובכן, מה מאפיין כיבוש "מוצדק"?
א. הכיבוש היה אקט של הגנה עצמית מול צד תוקפן, שלא קיבל את החלטות החלוקה הבינלאומיות.
ב. ברור לכל שהתוקפן היה חלק ממערכה שהתכוונה גם להשמדת היישות המדינית הישראלית, אך קרוב לודאי שהיה מתבצע גם טבח ביהודים כפרטים. (אל נשכח שבכירי העם הזה הביעו נכונות מעשית להשתתף בפתרון הסופי ליהודים כשליחי גרמניה הנאצית)
ג. בשטח שנכבש לא היה עם עצמאי אלא ערב רב של תושבים, והמדינה היחידה שהיתה לה זיקה כלשהי לשטח (ירדן) ויתרה עליו קבל עם ועולם.
ד. לכובש יש יסוד סביר להניח שחלק משמעותי מהתושבים הנכבשים מתכוננים להמשיך את האלימות גם אם יסתיים מצב הכיבוש. אין הם טורחים להסתיר את שאיפותיהם לבטל לחלוטין את היישות הציונית, שבה הם רואים נטע זר באזור (עיינו במפות הרשמיות של הרשות הפלסטינית וחפשו את ישראל).
ה. שטחה הקטן של המדינה הכובשת ומיקום האזורים הנכבשים כחולשים על מקומות רגישים בליבה של ארץ זו (כגון שדה תעופה ומרכזי ביטחון) מחייבים מבחינה ביטחונית שליטה מוחלטת בשטח.
ו. האוכלוסייה הנכבשת איננה דמוקרטית. שקר משמש אותה כאמצעי לגיטימי ומקובל להשגת מטרותיה והיא מחנכת ילדים לשנאה והתאבדות. מאפיינים אלה מהווים רצף עם אוכלוסיית רבות במדינות השכנות, שהשלמתן עם קיומה של ישראל היא רק בלית ברירה, ולעת עתה משיקולים של כדאיות.
ז. המדינה הכובשת העלתה את רמת החיים של התושבים הנכבשים בכל התחומים (תשתיות, מים תעסוקה, אוניברסיטאות ובתי חולים), הרבה מעבר למה שיכלו להגיע אליו בכל תסריט אחר.
ח. תושבי המדינה הכובשת שהתיישבו במקום מוכנים להמשיך לגור בה גם תחת שלטון שכניהם, אילו היו שכנים הגונים ובעלי שלטון דמוקרטי לא מושחת.
ט. יש חשיבות באזור טעון זה לתוצאה בלתי הפיכה של הפסד התוקפן, שכן ברור שהוא מבין כל פשרה ככניעה והדבר מעודד אותו לאלימות נוספת. צדק פשוט הוא שמי שיוצא למלחמה ונוקט אלימות להשגת מטרותיו לא תינתן לו אפשרות לחזור לנקודת ההתחלה כאילו כלום לא קרה.
י. קיימת זיקה בת אלפי שנה בין הכובשים לחבלי הארץ שכבשו, ועבורם מדובר בשיבה ושחרור. אמונתם אף מחייבת ישיבה בחבלי ארץ אלה כחיוב דתי.
למרות כל האמור לעיל, לדעתי יש לאפשר לפלסטינים לנהל שלטון אזרחי על פני שטח רצוף, אבל אין קיצורי דרך. זה יקרה כשהאנשים הללו, על פלגיהם השונים, יכריזו על נטישת דרך הטרור ויפעלו בנחישות לבצע זאת, ושלום על ישראל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים