שתף קטע נבחר

צוותי השלום יתכנסו בניסיון נוסף להשיג פשרה

בלחץ אמריקני מתחדשות היום השיחות בין הישראלים והפלסטינים. אמש החליטה המועצה הפלסטינית שלא לקבוע תאריך יעד חדש להכרזת המדינה

למרות כל המשברים, יתחדשו היום (יום ב') שיחות השלום בין הצוותים הישראלים והפלסטינים. בכיר פלסטיני אמר אמש כי "השיחות יהיו אינטנסיביות - ויימשכו ארבעה שבועות". לדבריו, הנשיא קלינטון ביקש מהצדדים לנסות ולהשיג פשרה, לפני תום כהונתו.
בפגישה היום אמורים להשתתף השר יוסי ביילין וגלעד שר, וייתכן שגם השר שלמה בן עמי. מהצד הפלסטיני יגיעו אבו עלא וסאיב עריקאת, וייתכן גם מוחמד דחלאן. הפגישה תהיה ככל הנראה בירושלים. הפלסטינים אמרו כי הם לא תולים ציפיות רבות בשיחות.

דחיית ההכרזה

המועצה המרכזית של אש"ף החליטה אמש (יום א') לדחות את הכרזת המדינה הפלסטינית למועד בלתי מוגדר.
מדובר בההחלטה מפתיעה, לנוכח הנטיה שרווחה בקרב הנהגת הפלסטינים, לדחות את ההכרזה לתאריך שלא יאוחר מה-1.1.00. שר בכיר ברשות הפלסטינית אמר בשיחה ל-ynet כי ההחלטה התקבלה לאחר מגעים בין הנהגת הרשות הפלסטינית וממשל ארה"ב. לדבריו, האמריקנים אמרו לפלסטינים כי אפשר להשיג הסכם במהלך חודש אוקטובר, לאחר שהקונגרס האמריקני ייצא לחופשה, וממשל קלינטון יוכל ללחוץ על ישראל. בנוסף לכך, הפלסטינים לא רצו להתחייב לתאריך יעד, מחשש שייאלצו לדחות אותו שוב ולהתבזות.
דובר החזית הדמוקרטית, עלי בדואן, אמר ל-ynet כי החזית אינה שותפה לשום עסקה עם האמריקנים, וכי היא עדיין רואה את ההחלטה כשגויה, וכפוגעת בריבונות העתידית של הפלסטינים.
יאסר ערפאת ייוועד היום בקהיר עם הנשיא מובארק ויעדכן אותו בפרטי ההחלטה הפלסטינית.

מורת רוח

בסביבת ערפאת הביעו מורת רוח רבה מן ההחלטה. עם זאת, בכיר בפת"ח אמר כי ערפאת הוכיח שהעם הפלסטיני ונציגיו, על כל פלגיהם, מאוחדים מאחורי היו"ר, וכי הפתח והזרוע הפוליטית של הנהגת הרשות הפלסטינית יחלו מייד בצעדים להחלת הריבונות הפלסטינית על השטחים.
נודע כי סלים זענון, יו"ר המועצה, שוחח גם עם השיח' יאסין, מנהיג החמאס, לפני קבלת ההחלטה. מהחמאס נמסר כי מדובר בהחלטה תבוסתנית, שפירושה כניעה נוספת במצעד הכניעות של הרשות הפלסטינית.

ישיבה נוספת

הוועד הפועל של אש"ף יכנס ישיבה בימים הקרובים, ובה ידון בצעדים שיש לנקוט על מנת ליישם את החלטת המועצה. נודע כי משלחת פלסטינית עשויה לצאת בימים הקרובים לארה"ב, כדי לסכם עם האמריקנים את ההצעה שגובשה, לפיה הכרזת המדינה תתבצע במהלך אוקטובר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
כינוס המועצה הפלסטינית
צילום: איי אף פי
צילום אייל פישר
ערפאת. הואשם ב"מצעד כניעות"
צילום אייל פישר
מומלצים