שתף קטע נבחר

ברק מציג: זו הרפורמה החברתית

ראש הממשלה חזר לישראל ומציג את תוכנה של הרפורמה החברתית שלו. ברק כולל בה נושאים רבים כמו: טיסות אל-על בשבת, תחבורה ציבורית בשבת, נישואין, שירות אזרחי ועוד

ראש הממשלה אהוד ברק חזר הערב מניו יורק. עוד בדרך הוא טרח למסור את הנוסח המלא של הרפורמה האזרחית אותה תיכנן. לברק חשוב שלא להשתמש במילה "מהפכה", כשהוא מדבר על הרפורמה. "אין מדובר במהפכה, אלא בשילוב בין קידמה, יהדות ורגישות חברתית", אומרים במשרד ראש הממשלה.
"הרגישות החברתית" של ברק באה לידי ביטוי במספר נושאים:
טיסות אל על בשבתות: "עם שיגור תהליך ההפרטה לדרך, שממילא יוביל לקיום טיסות בשבת, נכון יהיה למדינה לבחון טיסות בשבת שיגדילו את התמורה בעד המכירה"; נישואין: "ממאות אלפי ישראלים נבצר להינשא לפי ההלכה, אין זה הגיוני ואין זה נכון להכריח אותם לצאת ולהנשא במדינה אחרת";
תחבורה ציבורית בשבת: "אין מדובר בפגיעה בעניין דתי אלא בצורך חברתי עמוק להעניק זכויות והזדמנות שווה לכל האזרחים, כך שגם אדם ללא רכב פרטי יוכל לנוע ביום החופשי היחיד בשבוע".
בלשכת ראש הממשלה אומרים, שמחיקת סעיף הלאום מתעודת הזהות תחזק את עקרון שוויון הזכויות וההזדמנויות לכל, שסגירת משרד הדתות מתבקשת נוכח דוחות מבקרי המדינה והפגמים שהתגלו בתפקוד המשרד, ושיצירת תוכנית חובה אחידה במערכת החינוך שתכלול מתמטיקה, אנגלית, אזרחות ויהדות, תיצור מכנה משותף לילדי ישראל. ברק עצמו מזכיר גם את חקיקת החוקה, ואת גירסתו המהוססת לחובת שירות האזרחי לכל: "בחינה כוללת של אפשרויות ליישום הדרגתי של השירות הלאומי", אמר ברק.
נציין, שחלק מהשינויים הללו אינם מקובלים גם על כמה מחברי סיעתו של ברק. חברי מימד כבר איימו לפרוש מן הסיעה והיום זכו לתמיכתם של חברי סיעה נוספים. יו"ר סיעת ישראל אחת, ח"כ אופיר פינס, אמר היום, כי השינויים בסטטוס קוו חייבים להיות מתואמים עם תנועת מימד. "מימד מייצגת את הזרם המתקדם והמתון ביותר בציונות הדתית, וגבולות ההתקדמות האזרחית חייבים להיות מתואמים עם גבולות ההסכמה של מימד, אחרת לא ניתן יהיה להפוך את המילים היפות למעשים בשטח", אמר פינס.
מחר ייפגש ברק עם חברי סיעתו, במשרדו, וידווח להם על ועידת המילניום בניו-יורק, על המגעים עם הפלסטינים, ועל ההערכות להרכבת הקואליציה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
אהוד ברק. הכל תוכנן מראש
אתר הכנסת
מומלצים