שתף קטע נבחר

תביעה ראשונה מסוגה: פרוזק ממכר

תביעת ענק הוגשה נגד חברת תרופות בריטית, בטענה כי תרופה ממשפחת הפרוזק המכונה סרוקסט או פקסיל, גורמת לתסמיני גמילה קשים כאשר מנסים להפסיק ליטול אותה. רופא ישראלי בכיר ל-ynet: התרופה לא ממכרת, זו תביעה קנטרנית

תביעת ענק הוגשה נגד יצרנית התרופות הבריטית Glaxo Smith Kline, בשם קבוצת אנשים הטוענים כי התמכרו לתרופה אנטי דכאונית ממשפחת הפרוזק. כך מדווח היום (ה') ה-Guardian הבריטי.
התביעה, שהוגשה בקליפורניה, היא התביעה הראשונה נגד יצרנית תרופות בטענה להתמכרות. היצרניות מרוויחות מיליוני דולרים בשנה ממכירת תרופות מסוג SSRI, המעכבות את הניצול מחדש בסרוטונין ועל ידי כך מגבירות את כמות החומר במוח. כאשר החל ייצורן של תרופות אלה לראשונה בשנות ה-80, הן נחשבו ל"תרופות פלא".
התביעה הוגשה בשל תרופה הנקראת "סרוקסט" או "פקסיל". 35 בני אדם עומדים מאחורי התביעה, וכולם קיבלו את התרופה לצורך טיפול בדיכאון או בחרדה אולם הם טוענים כי לא הזהירו אותם שמדובר בתרופה ממכרת.
התובעים טוענים כי כאשר ניסו להפסיק ליטול את התרופה, הם החלו לסבול מהתנהגות אלימה וכן מסימפטומים כגון כאבי ראש, ורטיגו, איבוד קואורדינציה, כאבי בטן, תסמיני שפעת, עצבנות ובלבול.
עורכי הדין שהגישו את התביעה טוענים כי מדובר בתביעה ייצוגית שרבים מעוניינים להצטרף אליה וכי מאז הפרסום רבים התקשרו וסיפרו על בעיות דומות. אחד האנשים סיפר כי בשל בעיות הגמילה מהתרופה השתילו בגופו קוצב לב ואחר סיפר כי היה בטוח שיש לו גידול בראש. "קיבלנו המון תגובות", סיפר אחד מעורכי הדין המטפלים בתביעה. "חלק מהאנשים הם במצב כל כך גרוע שהם אינם מסוגלים להפסיק לקחת את התרופה בלי עזרה מקצועית. אנחנו נדרוש מחברת התרופות להקים מרכזים לעזרה לאנשים האלה בארה"ב".
חברת התרופות מתעקשת כי אין כל בעיה בתרופה. "אין כל הוכחה מדעית לכך שהתרופה ממכרת וגורמת לתלות גופנית", אמר דובר החברה.

ממכר או לא?

ד"ר אילן קוץ, ראש המחלה הנוריולוגית בבית החולים "מאיר" בכפר סבא, טוען בשיחה ל-ynet כי מדובר בתביעה קנטרנית שאין מאחוריה ממש. "התביעה הזו משקפת את המנטליות של משפטנים ועורכי דין, שברוח הזמנים מנסה לתבוע כל מיני דברים", אומר ד"ר קוץ.
"להגיד על התרופות האלה שהן ממכרות זו הגזמה גדולה. הגדרה של התמכרות היא כאשר אדם ממקד את כל זמנו ומרצו כדי להשיג את הסם או החומר הממכר בדומה למכור לסיגריות או מכור להירואין. בתביעה שלפנינו מדובר בתרופה אחת, סרוקסט, שכאשר מפסיקים לקחת אותה יש תופעות לוואי במיעוט המקרים של כאבי ראש או בעיות ריכוז. תופעות לוואי הן אופייניות לכל מיני תרופות והן חולפות תוך זמן קצר".
לדבריו, "פרוזק שייכת לקבוצה של תרופות יעילות מאוד בתחום הפסיכיאטריה. בתרופה סרוקסט נעשה שימוש באירופה כבר 15 שנה ובפרוזק למעלה מעשר שנים. מאות מליונים בעולם צורכים אותם כיום. אני עצמי וחבריי למקצוע טיפלנו במאות ואלפי אנשים בתרופות האלה, שתופעות הלוואי שלהן חולפות כעבור ימים ספורים".

בהכנת הידיעה השתתפה סמדר שמואלי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים