שתף קטע נבחר

בוש: לא נבחין בין טרוריסטים לבין נותני המחסה

"שלא תהיה טעות, ארה"ב תרדוף ותעניש את האחראים למעשים הפחדניים האלה". כך הצהיר הנשיא ג'ורג' בוש. סנטור בארה"ב: " זו השעה הטראגית ביותר בהיסטוריה האמריקנית אבל היא יכולה להיות גם שעתה היפה ביותר. אם נוכל לעמוד בה בצורה הראויה"

הנשיא בוש שב הלילה לבית הלבן ונשא נאום לאומה בשעה 3:30 לפנות בוקר (שעון ישראל) מהחדר הסגלגל, שבו הבהיר כי ארה"ב נחושה בדעתה לאתר את האחראים לפיגועי הטרור ולהביאם לדין. הוא ציין כי ארה"ב לא תבחין בין הטרוריסטים לבין מי שמעניק להם מחסה.

הנאום לאומה

"היום אזרחינו, אורח חיינו וחירותנו נפגעו בהתקפות טרור רצחניות. הקורבנות היו במטוסים ובמשרדים - מזכירות, עובדי מדינה, אבות ואמהות. אלפי חיים הופסקו על ידי רשע.
תמונות המטוסים שפוגעים בבניינים, אש בוערת וההתמוטטות, ממלאות אותנו בעצבות איומה וכעס. ההרג ההמוני נועד להפחיד את עמנו ולזרוע כאוס, אך הם נכשלו - ארצנו חזקה. העם הגדול הזה מוכן להגן על האומה הגדולה הזו. טרור יכול לפגוע ביסודות של בניינים גדולים, אך לא ביסודות הפלדה של אמריקה.
אמריקה הותקפה משום שהיא המשואה הבוהקת ביותר של חירות, ואיש לא יוכל למנוע מהאור הזה להמשיך להאיר. היום האומה שלנו ראתה רשעות, את הרע ביותר שבטבע האנושי והגבנו במיטב שבאמריקה - עם הדאגה של זרים ושכנים שהגיעו לתרום דם ולעזור לכל מי שיכלו.
מייד לאחר ההתקפה הראשונה יישמתי את תוכנית החירום שלנו. צוותי החירום עובדים בניו יורק ובוושינגטון לעזור במאמצי ההצלה ולסייע לאלו שנפצעו, להגן על אזרחים בבית וברחבי העולם.
ממשלתנו ממשיכה לתפקד ללא הפרעה. משרדי ממשלה שנסגרו, נפתחו הלילה לאנשים חיוניים וייפתחו שוב מחר. המוסדות הכלכליים שלנו נותרו איתנים והכלכלה האמריקנית תפתח לעסקים גם כן.
הוריתי לקהילת המודיעין ולאחראים על אכיפת החוק למצוא את האחראים למעשים הללו ולהעמידם לדין. לא נבצע אבחנה בין הטרוריסטים שביצעו את המעשים הללו, לבין מי שמעניק להם מחסה. אני מעריך את חברי הקונגרס שהצטרפו אלי בגינוי המעשים האלו ואני מודה בשם העם האמריקאי למנהיגים בעולם שהתקשרו להביע את תנחומיהם ולהציע עזרה.
אמריקה, בעלי בריתה וידידיה חברו עם כל אלו הרוצים שלום וביטחון בעולם והם נחושים להילחם בטרור. הלילה אני מבקש את תפילתכם לכל האבלים, למען הילדים שכל עולמם חרב עליהם, לכל מי שתחושת הביטחון שלהם מאוימת.
אמריקה עמדה בפני כל אויב בעבר וגם הפעם נעשה כך. איש מאתנו לעולם לא ישכח את היום הזה. יחד עם זאת אנו ממשיכים להגן על החירות, ועל כל הטוב והצודק בעולם. אלוהים, ברך את אמריקה".

"ארה"ב תרדוף ותעניש את האחראים"

מוקדם יותר אמש (ג') דיבר הנשיא בוש כשנחת בלואיזיאנה: "'פחדנים חסרי פנים' ביצעו היום התקפות טרור בניו יורק ובוושינגטון", אמר בוש והבטיח כי ארה"ב "תרדוף ותעניש" את האחראים.
להלן עיקרי נאומו של הנשיא בוש כשנחת בלואיזיאנה, כפי שהביא ה-CNN.
"החירות הותקפה הבוקר על ידי פחדנים חסרי פנים. ואנחנו נגן על החירות. אני רוצה להבטיח לעם האמריקני שכל משאבי הממשל הפדרלי מופנים לסיוע לרשויות המקומיות על מנת להציל חיים ולסייע לקורבנות ההתקפות.
"שלא תהיה טעות, ארה"ב תרדוף ותעניש את האחראים למעשים הפחדניים האלה. אני עומד בקשר עם סגן הנשיא, שר הביטחון, כוחות המשמר הלאומי והקבינט שלי. נקטנו בכל אמצעי הזהירות הבטחוניים כדי להגן על העם האמריקני. הצבא שלנו בבית ובכל העולם נמצא בכוננות גבוהה ונקטנו בכל אמצעי הזהירות כדי להמשיך בתפקודי הממשל.
עמדנו בקשר עם מנהיגי הקונגרס ועם מנהיגי העולם כדי להבטיח להם שנעשה כל מה שצריך כדי להגן על אמריקה ועל האמריקנים.
אני מבקש מהעם האמריקני להצטרף אלי בדברי תודה לכל האנשים שעובדים קשה בניסיון להציל את אחינו האזרחים ובתפילה למען הקורבנות ובני משפחותיהם. נחישותה של אומתנו הגדולה עומדת במבחן. שלא תהיה כל טעות, אנחנו נראה לעולם שנעמוד במבחן זה".

בוש שמע על האסון בביקור בכיתה ב' בפלורידה

אתמול (ג') בשעות הצהריים (שעון החוף המערבי בארה"ב) נחת הנשיא בוש בחשאי בבסיס חיל האוויר בלואיזיאנה בעקבות הוראת גורמי הביטחון בבית הלבן, שאסרו עליו לחזור לוושינגטון לאחר התקפות הטרור בניו יורק ובעיר הבירה, שהותירו את בניין הפנטגון עולה באש. מטוסו של הנשיא, "אייר פורס 1", מלווה במטוס קרב לצד כל כנף, נחת בבסיס חיל האוויר ברקסדייל בלואיזיאנה ומייד הוקף בחיילים נושאי נשק אוטומטי.
בשעת לילה חזר הנשיא לוושינגטון ובקרוב הוא צפוי לשאת נאום לאומה.
פחות משלוש שעות קודם לכן ישב בוש עם תלמידי כיתה ב' בסרסוטה, פלורידה, וצפה בהם במהלך שיעור קריאה, כאשר ראש הבית הלבן, אנדרו קרד, לחש באוזנו שמטוס שני התרסק לתוך אחד מבנייני התאומים בבנייני הסחר העולמי בניו יורק. פניו החווירו.
לפני שנכנס לשיעור הקריאה כבר ידע הנשיא בוש על המטוס הראשון שהתרסק, אמר לעיתונאים דובר הבית הלבן ארי פליישר. כששמע הנשיא על התרסקות המטוס הראשון, אמר פליישר, "הוא כמובן הוכה בהלם".

"זו השעה הטראגית בתולדות ארה"ב"

מזכיר ההגנה האמריקני, דונלד ראמספלד, אמר הלילה כי "ממשלת ארה"ב מתפקדת כראוי, גם הפנטגון חזר לתפקד וכל מפקדי הצבא והממשל הגיעו לוושינגטון". הרמטכ"ל האמריקני יו שלדון אמר: "זו התקפה ברברית שבוצעה על ידי פנאטים מטורפים. זהו תזכורת לסכנות האיומות שמרחפות מעלינו בכל יום. אני לא יכול לפרט מה אנחנו מתכוונים לעשות אבל שלא תהיה טעות, אנחנו נפעל. אנחנו נרדוף אחרי הטרוריסטים ונשיג אותם, הם האוייבים של העולם הנורמלי".
אחד הסנטורים בארה"ב אמר: "זו השעה הטראגית ביותר בהיסטוריה האמריקנית אבל היא יכולה להיות גם שעתה היפה ביותר. אם נוכל לעמוד בה בצורה הראויה, ונדע כיצד להגיב על פשע הטרור הזה שלא נודע כדוגמתו בהיסטוריה האנושית. אנו קוראים לכל העולם לעזור לנו כי הטרור הוא איום לכולנו, אנחנו נמצאים בזה ביחד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
בוש. נעמוד במבחן הזה
צילום רויטרס
מומלצים