שתף קטע נבחר

אפרים סנה: השקט בשטחים יישמר

סגן שר הביטחון אומר בראיון ל-Ynet, כי גם לאחר דחיית ההכרזה הפלסטינית לנובמבר לא צפויות מהומות. לדבריו, הצד השני מעוניין בהסדר ולא באלימות, וצריך להיזהר שהתרחישים הפסימיים לא יהפכו לנבואה שמגשימה את עצמה

10 בבוקר, 13 בספטמבר. סגן שר החוץ ד"ר אפרים סנה, הממונה על התיאום וההכנות לקראת הכרזת עצמאות פלסטינית חד צדדית, יושב בלשכתו בתל אביב ומשתעשע במצפן צבאי חדש שקיבל אתמול (יום ג') במתנה. לפי מצב הפיהוקים, נראה שרק הראיונות בתוכניות האקטואליה הליליות מדירים שינה מעיניו.
תאריך היעד, ה-13 בספטמבר, נדחה לנובמבר, אבל לסנה יש חדשות מרגיעות: "אנחנו לא צופים מהומות גם אז. אני מאמין שהשקט יישמר. התהליך לאחר ה-13 בספטמבר הוא בקצב אחר, אין דד-ליין מעיק ויש תובנה שצריך לעשות מאמץ ולסכם".
לתרחישים הפסימיים אין גבול. "יש רואי שחורות בשטח, שמדברים על כיבוש יישובים ישראליים. אבל אנחנו צריכים להיזהר שהתרחישים הפסימיים לא יהפכו לנבואה המגשימה את עצמה. הצד השני מעוניין כרגע בהסדר ולא באלימות".
עם זאת, לא פוסל סנה את האפשרות להתפרצות אלימה, שאת מידותיה הוא אינו יכול לחזות ולכך הוא מכין את מערכת הביטחון, המשטרה, משרד הבריאות, משרד החוץ ומערכת ההסברה הישראלית. התרחיש הפסימי הסביר מבחינתו הוא מהומות מכוונות על ידי הרשות, דוגמת יום הזעם, שיחלו בהיקפים מוגבלים ויתגברו תוך איבוד שליטה של הרשות הפלסטינית. "טבען של מהומות הוא שיודעים איך הן מתחילות. אין לאף אחד מושג איך הן ייגמרו. אין שליטה על גובה הלהבה ומלהבה גבוהה כולם נחרכים".
סנה מאשר כי בשנים האחרונות גוברת במגזר הערבי התמיכה וההזדהות עם תנועת החמאס. "זוהי תופעה חברתית ופוליטית מדאיגה. יש בסביבת התנועה האיסלאמית קבוצות שוליים ואנחנו צריכים להזהיר שלא ייגלשו מהשקפה דתית לקיצוניות עויינת. צריך לראות את הזיקה בין קיצוניות פוליטית לפעילות עויינת. הצעדים שאנחנו צריכים לנקוט הם במידה רבה חזרה אל מדיניות רבין של סגירת פערים, ודרך זה להגביר בקרב ערביי ישראל את תחושת השותפות וההזדהות עם המדינה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
סנה. מלהבה גבוהה כולם נחרכים
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים