שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חשד: בן-לאדן גרף רווחי עתק בעקבות פיגועי התופת
  ביפן, בארה"ב ובבריטניה נבדקים חשדות לפיהם רכש הטרוריסט, שהונו מוערך ביותר מרבע מיליארד דולר, פוזיציות שורט על השווקים המרכזיים בעולם, בידיעה שהפיגוע המחריד יוביל לצניחות שערים

  בשוקי ההון ברחבי העולם מעריכים, כי הטרוריסט המולטי-מיליונר הסעודי אוסאמה בן-לאדן הגדיל את הונו באופן משמעותי בתוך פחות משבוע. על-פי חשד שהתעורר ביפן, גרף בן-לאדן, החשוד העיקרי בביצוע פיגועי הטרור בשבוע שעבר בארה"ב, רווחי-עתק בעקבות ההיסטריה שיצרו הפיגועים בשוקי ההון בעולם.

  פוזיציות "שורט" על השווקים

  סוכנות המעקב על מסחר במניות ביפן דיווחה שלשום (ו'), כי זיהתה מספר עסקות שהתרחשו לפני ואחרי התקפת הטרור בארה"ב, אשר נשאו רווח עצום עקב הצניחה ברמות מדדי המניות. הסוכנות מסרה כי העסקות, שבוצעו בבורסות טוקיו ואוסאקה, עוררו את חשדה, וכי פקידים יפנים ואמריקנים בוחנים את האפשרות שהעומד מאחוריהן הוא בן- לאדן.
  לפי החשד, רכש בן-לאדן טרם הפיגועים פוזיציות "שורט", שמשמעותן רווחים במקרה של ירידות שערים. ככל שהירידות חדות יותר, כך גדלים רווחי המשקיע, ומידע מקדים (שהיה בידי בן-לאדן בהנחה שאכן הוא העומד מאחורי הפיגועים) על ירידות שכאלה עשוי להיתרגם לרווחי-עתק בתוך דקות. כזכור, ביום הפיגוע הגיבו הבורסות ברחבי אירופה בירידות של כ-6% בממוצע, ובאסיה נרשמו למחרת הפיגוע ירידות של 7% בממוצע.

  חשבון בנק בבריטניה

  באחד העיתונים בבריטניה אף פורסם, כי סוכנויות הביון האמריקניות והבריטיות בודקות קשר אפשרי נוסף בין בן-לאדן לבין מספר עסקות בחוזים עתידיים בארה"ב ובאירופה לפני ואחרי התקפת הטרור. היום פורסם ב"סנדיי-טיימס" האנגלי, כי חלק מפעילותו הפיננסית של בן-לאדן מתקיימת מבנק ברקליס שבנוטינג-היל, לונדון.

  בן-לאדן: מ-1984 ועד היום

  אוסאמה בן-לאדן, שירש את מרבית הונו מעסקי משפחתו, נכנס לתודעה האפגניסטנית כשהגיע בשנת 1984 לאחד מבתי-החולים שם, עם מספר חברי גרילה פצועים מהקרבות עם חיילי ברית-המועצות. על-פי האגדה, הוא נע חרישית בין המיטות ועודד את הפצועים תוך שהוא מכבדם בשוקולד אנגלי משובח. הוא שאל לשמם וכתובתם של הפצועים, וכשהללו יצאו מבתי-החולים, חיכה להם בביתם צ'ק שמן. כך בנה אט-אט את ארגונו, הכריז מלחמה גלויה על ארה"ב, והתפרסם.

  רבע מיליארד דולר

  הונו של בן-לאדן מוערך ביותר מרבע מיליארד דולר, ועסקיו כוללים חברות נדל"ן, הובלות, ספנות, גידול שומשום, שקדים, תירס ועיבוד עורות. בנוסף, שולט בן-לאדן בבנק בסודן ובידיו שתי חברות השקעה שם. בשנים האחרונות רכש גם חברת תיירות המארגנת את נסיעותיהם של אנשיו ברחבי העולם, וכמה ספינות-דיג.

  50 מיליון דולר בשנה

  ההערכות אומדות את רווחיו של בן-לאדן מהחברות שברשותו ומהשקעותיו בשוקי ההון בכ-50 מיליון דולר בשנה - סכום המספיק לתשלום משכורות ל-3,000 ממאמיניו, לרכישת בתים המשמשים לו לפגישות חשאיות, לרכישת נשק, זיופי מסמכים וטלפונים לווייניים.
  על-פי הערכות נוספות, תומך בן-לאדן בעסקי האופיום של אפגניסטאן, המוערכים בכ-8 מיליארד דולר בשנה, תמורת 10% עד 15% מהרווחים.
  כזכור, ארגון הטאליבן, השולט באפגניסטן שם ממוקמים בסיסיו של בן-לאדן, הכחיש כל קשר לפיגועים וגינה אותם.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום ארכיון
  בין-לאדן. חשבון בנק בלונדון
  צילום ארכיון
  צילום bbc
  נסיונות חילוץ. הבורסות הגיבו בירידות
  צילום bbc
  מומלצים