שתף קטע נבחר

מסקנות ועדת טל יעברו "רפורמה אזרחית"

ברק החליט כי יש לשנות ולתקן את נוסח החוק הראשוני כדי להביא לשיתוף גדול יותר של בחורי ישיבה בנטל

ראש הממשלה, אהוד ברק, החליט להכניס מעט שינויים, ברוח המהפכה האזרחית, בחוק טל לגיוס בני הישיבות. ברק החליט כי הוועדה המיוחדת שהוקמה לטיפול בחוק טל, בראשות חבר הכנסת סאלח טריף (ישראל אחת) תביא את נוסח החוק הסופי לקריאות שנייה ושלישית בחודש נובמבר.
השניים שוחחו והסכימו כי יש לשנות ולתקן את נוסח החוק הראשוני כדי להביא לשיתוף גדול יותר של בחורי ישיבה בנטל. ברק החליט לשנות את החוק, שהושג בתמיכה מלאה של החרדים, בידיעה כי הדבר עלול ליצור התנגדות בקרב הציבור החרדי. זאת לאחר שברפורמה האזרחית אותה יזם, הוא מוותר למעשה באופן זמני על שיתוף המפלגות החרדיות בקואליציה.
בתוך כך ממשיך ברק להצהיר כי ביצוע מרכיבי סדר היום האזרחי ייעשה בדו-שיח עם הציבור הדתי. בפגישתו אמש (יום ה'), עם הרב הראשי ישראל לאו, אמר ברק כי כל שינוי ייעשה תוך מקסימום הבנה לכל שדרות הציבור. עם זאת, הדגיש ברק כי בכך לא תיפגע הסמכות של הרשות המבצעת לנהל את ענייני המדינה, "באופן שמשרת את צרכי אזרחיה, ומבלי שציבור כלשהו יהנה מזכות וטו על החלטות הממשלה הנבחרת".
אך אפילו בלשכת מפלגת העבודה לא זכה אמש ברק לתמיכה מלאה ביוזמה האזרחית שלו. הלשכה התכנסה כדי לאשר את הרפורמה, ואף תמכה ברוב סעיפיה, פרט לסעיף התחבורה הציבורית בשבת, עליו השמיעו ביקורת חברי הלשכה הדתיים.
היה מי שאמר בישיבה כי יישום הרפורמה עלול לפגוע דווקא במפלגת העבודה, שעל מצעה חקוק המשך קיום הסטטוס קוו. על כך אמר ברק בישיבה, כי התקבלה בציבור ובתקשורת התחושה כאילו היוזמה היא אנטי-דתית, אך זה לא כך. הכוונה, אמר ברק, היא לא לפגוע בדתיים, אלא להתחשב בחילונים חסרי האמצעים, לדוגמה, שתחבורה בשבת תועיל להם.
בישיבה המשיך ברק לרמוז על כוונותיו לכינון ממשלה צרה, ואמר כי בזמן הקרוב יש לבחון האם ישנו פרטנר להסכם שלום. המשך התהליך המדיני יתמך בכנסת לדברי ברק, "על ידי כל מחנה השלום, 60 או 61 חברי כנסת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נדב נויהויז
בלי זכות וטו. ברק
צילום: נדב נויהויז
ארכיון ידיעות אחרונות
הגיע להסכמה. טריף
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים