שתף קטע נבחר

האסקינס עשוי ללכת לכלא

קלם האסקינס, מאמן המכללות המפורסם, סידר לכדורסלנים שלו עבודות אקדמיות ומואשם שלקח במירמה כסף מאוניברסיטת מינסוטה

פיטוריו של בובי נייט, מאמן הכדורסל הותיק של אוניברסיטת אינדיאנה, תופסים אולי את הכותרות הראשיות במדיה האמריקאית, אך את ראשי אוניברסיטת מינסוטה זה לא מעניין. הם עסוקים בצרות משלהם, ספיחים של פרשה סבוכה ולא מחמיאה במיוחד שהתחילה במרס 99' ורודפת אותם מאז.
במרס 99' נחשפה פרשת שחיתות חמורה שמקורה בקבוצת הכדורסל המצליחה של אוניברסיטת מינסוטה. חקירה של מוסדות ה-NCAA גילתה כי מתרגלת באוניברסיטה קיבלה 3,000 דולר כדי לכתוב 400 בחינות ועבודות אקדמיות שונות לאורך השנים, בשביל 20 משחקני קבוצת הכדורסל, שהתקשו לעמוד בתנאים האקדמיים של האוניברסיטה. החקירה העלתה כי האדם שנתן את הכסף למתרגלת הוא לא אחר מאשר המאמן הפופולרי של הקבוצה, קלם האסקינס.
האסקינס, ששכח כנראה כי על שחקניו לעמוד קודם כל בתנאים האקדמיים המתחייבים, התפטר ביוני 99', כשהוא לוקח עימו מיליון וחצי דולר כמענק פרישה. האסקינס שטען כי הוא חף מפשע, וקיבל את המענק באישורו של נשיא האוניברסיטה, מרק יודיף, שקיבל את גרסתו.
עם התמשכות החקירה, נתגלו פרטים נוספים על פעילותו הלא חוקית של האסקינס שהביאה להשעיית הקבוצה מליגת ה-NCAA. בנוסף נתגלה כי האסקינס תדרך את שחקניו לקראת חקירת נציגי ה-NCAA, ודרש מהם לא לשתף פעולה עם חוקריהם. למרות מאמציו, חקירת ה-NCAA, שעלתה 2.2 מיליון דולר, חשפה רמאויות וחריגות מתמשכות לאורך הקריירה בת 11 השנים של האסקינס בקבוצה.
עתה החליטה הנהלת האוניברסיטה לתבוע את האסקינס, ולדרוש ממנו להחזיר את מענק הפרישה בסך מיליון וחצי דולר אותם קיבל, בנוסף לפיצויים על העבירות שביצע והפגיעה בשמו הטוב של המוסד האקדמי המכובד עד אז.
עו"ד לורי גילדאה, המייצגת את אוניברסיטת מינסוטה, הציגה עמדה לוחמנית נגד האסקינס: "האסקינס שדד את האוניברסיטה, ואנחנו רוצים את הכסף שלנו בחזרה", אמרה. מלבד התביעה להחזיר את המענק, האסקינס יאלץ להתמודד גם עם העמדה לדין במסגרת ועדת משמעת של ה-NCAA באוקטובר הקרוב, ואולי חמור מכך, ייתכן ויעמוד לדין פלילי בגין הונאה. ויתכן שיאלץ לבלות זמן מה בכלא.
נייט והאסקינס הם שני מאמני מכללות ותיקים בעלי שם. אך בעוד נייט זוכה לתמיכה חד משמעית של שחקניו, וכלל הסטודנטים שהפגינו בקמפוס של אינדיאנה, נראה כי ההפגנות היחידות שהאסקינס יעורר, יהיו אלה שיתקיימו ברגע שכף רגלו תדרך בשטח הקמפוס במינאפוליס.

לפנייה לכתב/ת
צילום:allsport
האסקינס. מאמן חורש מזימות
צילום:allsport
מומלצים