שתף קטע נבחר

איך מבטלים הסכם רכישה למוצרים. מדריך
רכשת מוצר באמצעות האינטרנט, הטלפון או הטלוויזיה? חתמת על חוזה לרכישת יחידת נופש? אתם מתחרטים? תשמחו לדעת שיש מוצא. המדריך המלא לביטול עסקות
לבטל חוזה פסולי ביטול החזר כספי 
בעולם המודרני, עם התפתחות אמצעי התקשורת, נפוצו שיטות מכר שלא היו קיימות בעבר. מכירה באמצעות קטלוגים, מכירה באמצעות הטלוויזיה, הטלפון, האינטרנט ועוד. אלו מצטרפים לעסקות רוכלות שהיו נפוצות בעבר.

 

במקרים רבים קורה כי עקב לחצי המוכרים, ועקב הבטחות שאין בהן ממש, מתפתים רבים לרכוש מוצרים בהם אין להם חפץ. מה לעשות?

 

מדינת ישראל קבעה מספר תחומים של עסקות בהן ניתן לבטל את העיסקה בתוך שבועיים ולקבל את מרבית הכסף בחזרה. Ynet מגיש, בסיוע המועצה לצרכנות, מדריך לביטול עסקות מרחוק.

 


פורסם לראשונה

 

לבטל חוזה
התחומים בהם קבע החוק הסדר מיוחד המאפשר לצרכן לבטל את החוזה ללא כל עילות ביטול, הם עסקות מכר מרחוק, עסקות רוכלות ועסקות רכישת יחידות נופש. בכל העסקות האלה רשאי הצרכן לבטל את החוזה בכתב וללא ציון כל סיבה, תוך שבועיים, ולפעמים אפילו יותר, זולת מקרים חריגים.

מהי עסקת מכר מרחוק ?

 

התקשרות בין צדדים ללא נוכחות פיזית של הצדדים (לדוגמא: כשמצלצלים אליך ומציעים לך טלפונית עסקה, או על ידי עסקה באינטרנט, או דרך חוברות כגון המכרז של המדינה, המכרז הכפול, ישראכרט וויזה).

 

מהי עסקת רוכלות ?

 

רוכלות היא הצעת עסקה לצרכן, שלא נעשית בבית עסק, או פניה יזומה לצרכן בכל דרך שהיא, שבעקבותיה הגיע העוסק למקום הצרכן כדי לקשור עסקה - למשל מכירה מדלת לדלת.

 

איך אמור הצרכן לדעת על זכותו זו?

 

בעסקת מכר מרחוק מחייב חוק הגנת הצרכן את העסק להציג לצרכן מידע מלא על העסקה - שם וכתובת של העסק, תכונות עיקריות של הנכס, מחיר, מועד אספקה, תנאי תשלום, אחריות לנכס וכן פרטים בדבר זכות הצרכן לבטל את העסקה. אם העסק לא יידע בכל הפרטים האמורים הרי לא זו בלבד שהמוכר ביצע עבירה פלילית, אלא אף הצרכן זכאי לבטל את העסקה תוך שבועיים מהיום שיקבל את הגילוי השלם בכתב כאמור.

 

איך מבטלים עסקה?

 

החוק מחייב שבמקרים אלה יעשה הביטול בכתב, ע"י משלוח מכתב, פקס או e-mail לבית העסק.

 

כדאי לשלוח את הודעת הביטול בדואר רשום ולשמור את אישור השליחה, או לשלוח פקס, לשמור את אישור הקבלה ולרשום מי מאשר בטלפון את קבלתו.

 

תוך כמה זמן בדיוק ניתן לבטל את העסקה?

 

בעסקות מכר מרחוק החוק מאפשר ביטול העסקה תוך שבועיים מיום קבלת הנכס או מיום קבלת הגילוי השלם של פרטי העסקה בכתב, כפי שציינו לעיל. המשמעות היא, שאם חסר אפילו פרט אחד במסמך הגילוי השלם, יכול הצרכן לבטל את העסקה גם אם עבר זמן רב!

 

בעסקה ברוכלות זכאי הצרכן לבטל את ההסכם תוך 14 יום מיום קבלת הממכר, וכשמדובר בשירות - תוך 14 יום מיום עשית החוזה.

 

בעסקות מכר שיווק יחידות נופש זכאי הצרכן לבטל את החוזה תוך שבועיים מיום שבו אישר את קבלת טופס הגילוי השלם בחתימת ידו. זאת אומרת, גם אם קיבל את הטופס, הרי שכל עוד לא חתם על טופס הגילוי השלם עדיין הוא זכאי לבטל את העסקה.

 

 

חזור למעלה
פסולי ביטול
בעסקות מכר מרחוק אין זכות ביטול במקרים הבאים:
- טובין פסידים - כלומר מוצרים שערכם יאבד בפרק הזמן עד החזרת המוצר לעסק. לדוגמה, עיתון, או מוצר שיכול להתקלקל כמו מוצר חלב;

 

- שירותי הארחה, נסיעה, חופש או בילוי - אם המועד שנקבע למתן השרות חל תוך שבעה ימים שאינם ימי מנוחה ממועד עשית העסקה. כלומר, ניתן לבטל הזמנת שירותים מסוג זה, רק כאשר מדובר בהזמנה שנעשתה לפחות עשרה ימים לפני התאריך בו אמור להתקיים השירות;

 

- מידע - נתונים, סימנים, מושגים או הוראות, למעט תוכנות;

 

- טובין שיוצרו במיוחד עבור הצרכן בעקבות העסקה;

 

- טובין הניתנים להעתקה, שעתוק או שכפול - שהצרכן פתח את אריזתם המקורית;

 

בעסקות ברוכלות זכות הביטול לגבי שירות מוגבלת - אם הוחל בנתינתו, אין אפשרות לבטל את החוזה, וכן אין זכות ביטול.

 

שימו לב - לפעמים מנסים בתי עסק להגביל את זכות הביטול שלא בהתאם לחוק. למשל, קובעים שאין להחזיר מזגן או תנור שכבר הותקנו.

 

בנוסף, למרות כל האמור לעיל, תמיד שמורה לצרכן זכות ביטול במקרה של מוצר פגום, איחור באספקה וכדומה, כפי שפירטנו בזכותון הקודם.

 

מה קורה אם פתחנו את האריזה?

 

זכות הביטול נשמרת לצרכן גם במקרה שנפתחה ואפילו הושמדה האריזה המקורית של המוצר. יוצאי דופן הם ספרים, דיסקים או מוצרים אחרים הניתנים להעתקה, שנפתחה אריזתם המקורית - הווה אומר העטיפה שמונעת שימוש או העתקה שלהם. שימו לב! במקרים בהם הצרכן קיבל מלכתחילה את המוצר ללא עטיפה כזו, יש לו זכות לבטל את העסקה.

 

 

חזור למעלה
החזר כספי
בעסקות מכר מרחוק - העוסק יחזיר לצרכן, תוך שבועיים מהיום שקיבל הודעה על הביטול, את כל הכסף ששילם, זולת דמי ביטול, שלא יעלו על 5% משווי הנכס או 100 ש"ח, לפי הנמוך ביניהם.
אם העוסק טוען כי שווי הטובין פחת בשל הרעה משמעותית בטובין, אין לו זכות קיזוז עצמאית. הוא זכאי לתבוע את הנזק בבית המשפט אבל לא לעכב את החזרת הכסף לצרכן.

 

בעסקות רוכלות, הרוכל יחזיר לצרכן את כל מה ששילם. רק אם חלה הרעה משמעותית במצב הטובין, רשאי רוכל לנכות ממה שקיבל את הסכום שבו פחת שווי הטובין.

 

בעסקות מכר יחידת נופש - חלות אותן הוראות שלגבי עסקות מכר מרחוק, ועוד: במקרים שבהם התשלום הוא באשראי, החוק קובע כי אם שלח הצרכן לחברת האשראי הודעה בכתב על ביטול העסקה, תוך 30 יום מכריתת החוזה, וצרף את הודעת הביטול לחברת יחידות הנופש, אסור לחברת האשראי לחייב את הצרכן בכל התשלום.

 

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קניות באינטרנט. עיסקת מכר מרחוק
יחידת נופש. אפשר לבטל תוך 14 יום
מומלצים