שתף קטע נבחר

אוקראינה: ייתכן שהמטוס יורט ע"י טיל במהלך התרגיל הצבאי

סדקים ראשונים בעמדתה של ממשלת אוקראינה באשר לנסיבות התרסקות המטוס הסיבירי בים השחור. סוכנות הידיעות הרוסית ציטטה את דבריו של ראש ממשלת אוקראינה לפיהם יירוט המטוס ע"י טיל במהלך התרגיל של צבא אוקראינה היא אחת האפשרויות. ה-CNN דיווחה כי בדלת תא הטייס נמצאו 3 קליעים, דבר המעלה את החשד כי מדובר בפיגוע. עד כה משו המחלצים 16 מבין 78 גופות הנספים

סדקים ראשונים בעמדתה הנוקשה של ממשלת אוקראינה באשר לנסיבות התרסקותו של מטוס חברת התעופה הסיבירית שהמריא אתמול מתל-אביב לנובוסיבירסק והתרסק בים השחור.
סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפאקס" ציטטה אמש (יום ו') את ראש ממשלת אוקראינה, אנטולי קינאח, כאומר שייתכן שמטוס חברת התעופה הסיבירית שהתרסק אתמול בים השחור, יורט בטעות במהלך תרגיל מערך הנ"מ האוקראיני.
דוברו של ראש הממשלה האוקראיני אמר בתגובה, כי ראש הממשלה העלה מספר תיאוריות באשר לנסיבות התרסקות המטוס, וכיוון שהחקירה עדיין בעיצומה אסור עדיין להסיק מסקנות. זו הפעם הראשונה בה אומר בכיר בשלטון האוקראיני כי ייתכן שהמטוס יורט במהלך התרגיל. מרבית נוסעי המטוס שהמריא מתל-אביב בדרכו לנובוסיבירסק היו אזרחים ישראלים.
מוקדם יותר הכחיש דובר הצבא האוקראיני שהטילים שנורו במהלך התרגיל הם שהפילו את מטוס חברת התעופה הסיבירית. לטענתו, התרגיל נערך במרחק של 250 קילומטרים ממקום ההתרסקות, בעוד שהאזור שנסגר לצורך התרגיל היה במרחק של 30 קילומטרים מהחוף.
לדבריו, מפקדי סוללות הנ"מ שהשתתפו בתרגיל חישבו את נתוני השיגור ופגיעת הטילים והסיקו באופן חד משמעי כי טילי ה-S-200 וה-S-300 שהשתתפו בתרגיל לא נורו לעבר מיקומו המשוער של המטוס בנקודה בה התרסק.
עם זאת, לפני 18 חודשים, אירעה בצבא האוקראיני תאונת אימונים שבמהלכה טיל קרקע אוויר מסוג "טוצ'קה-יו" שנורה במהלך אימון פגע בבניין מגורים וגרם למותם של ארבעה בני אדם. גם אז הכחיש בתחילה הצבא האוקראיני כי מדובר בתאונת אימונים וקבע כי מדובר בפיצוץ מטען נפץ, אולם מאוחר יותר הודה כי היה מדובר בתאונה.
הדיווח האמריקני על נסיבות האסון מתבסס על מקורות בפנטגון, שטענו שהמטוס הופל ככל הנראה בשוגג על ידי טיל קרקע-אוויר מסוג S-200 של הצבא האוקראיני שערך תרגיל באזור.
על פי הדיווח, לווין אמריקני צילם שיגור טיל באזור בעת שהמטוס הופל. מקורות בארה"ב אמרו כי הצבא האוקראיני ירה טילים מבסיס סמוך לעבר מטרות דמה. אזור האימונים הוכרז כאזור אסור לטיסה.

16 גופות נמשו עד כה

ספינות רוסיות משו עד כה 16 מגופות ההרוגים באסון הים השחור, והחיפושים אחר גופות ואחר הקופסה השחורה של המטוס, נמשכים.
משלחת החילוץ מצאה גם את תא הטייס של המטוס, שבדלתו, על פי דיווח של ה-CNN, נמצאו שלושה חורים הנראים כחורי קליעים. דיווח זה העלה שוב את החשש שמדובר בפעולת טרור.
עוזר מנהל משלחת החילוץ הרוסית, ניקולאי בורקוב, אישר שמפקד אחת הספינות דיווח על סימני הירי שנמצאו בתא הטייס. עם זאת הוסיף בורקוב כי מומחים יערכו בדיקות מקיפות לדלת תא הטייס כדי לקבוע אם החורים אכן נגרמו מירי.
כאמור, צוות ספינת החילוץ "קפיטן ואקולוב" משה עד כה 16 גופות וכן את תא הטייס. דובר משרד החירום במוסקבה מסר שבחיפושים משתתפות 13 ספינות שסורקות שטח כולל של 185 קילומטרים רבועים.

רוסיה ביקשה סיוע באיתור הקופסה השחורה

אמש (ו') ביקשה רוסיה סיוע מארה"ב וישראל בחיפוש אחר הקופסה השחורה של המטוס. על פי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, ולדימיר רושליו, מזכיר מועצת הביטחון הרוסית, אמר שעובדי החילוץ אינם מצליחים להוציא ממעמקי הים השחור את הקופסה השחורה. "אנחנו רוצים לבקש מעמיתינו בארה"ב וישראל ומדינות אחרות, שיש להם ניסיון בעבודה בעומק כזה, שיסייעו לנו".

רוב הנוסעים היו אזרחים ישראלים

המטוס של חברת התעופה הרוסית "סיביר אייר" (SBI) המריא אתמול בבוקר מנמל התעופה בן גוריון בישראל לעיר נובוסיבירסק שבסיביר. על המטוס היו 78 נוסעים ואנשי צוות, רובם ישראלים. הפיצוץ במטוס מדגם טופולב-154 אירע מעל מימי הים השחור, כ-185 קילומטרים מהחוף הרוסי. מיד לאחר ההתרסקות עלתה ההשערה שמדובר בפיגוע טרור. העדות המרכזית על התרסקות המטוס התקבלה מטייס ארמני שטס בסמוך, שסיפר שראה להבות, פיצוץ גדול ושברי מטוס מתפזרים באוויר. הדיווח אומת על ידי טייסים נוספים. חצי שעה מאוחר יותר יצאו צוותי ההצלה הרוסים לאזור האסון.
חברת התעופה "סיביר אייר" החלה להטיס קרובי משפחה של ההרוגים מרחבי רוסיה לעיר סוצ'י על מנת שיזהו את הגופות. סוכנות הידיעות הרוסית דיווחה שבשעות אלה אמורים 25 בני משפחה להגיע לעיר.
דובר משרד הקליטה, יהודה גליק, מסר ל-ynet כי קרובי משפחה שיבקשו לטוס לאזור מישראל, יקבלו מימון לכך ממשרד הקליטה או הסוכנות היהודית.
גליק אמר עוד כי 32 מהנוסעים הינם עולים חדשים, והשאר היו ישראלים ותיקים, תיירים שהגיעו לישראל לביקור משפחתי או אנשי עסקים. רשימות הילדים שאיבדו את הוריהם באסון הועברו למשרד החינוך והחל הטיפול בהם. כמו כן ציין גליק כי היו למשרד פניות רבות של אזרחים מרחבי הארץ שביקשו לעזור ולסייע למשפחות העולים שאיבדו את יקיריהם.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
שברי המטוס. צריכים עזרה
צילום רויטרס
צילום איי פי
צוללנים באתר האסון. אין עדיין קופסה שחורה
צילום איי פי
מומלצים