שתף קטע נבחר

הקבינט: לא להחזרת עקורי איקרית ובירעם

בהסתמך על עמדת מערכת הביטחון וועדת מומחים, החליט הקבינט המדיני-ביטחוני כי עמדת המדינה בבג"ץ תהיה שלא להחזיר את העקורים. ביילין: "הדחייה תהיה מעשה בלתי הוגן ובלתי חכם". שריד: "נצטרף לעתירה בבג"ץ כדי לשנות את עמדת הממשלה"

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט היום (ד') כי עמדת המדינה בתשובתה לבג"ץ בעתירה להחזרת עקורי איקרית ובירעם, תסתמך על החלטת הממשלה מימי גולדה מאיר, שלא להחזיר את העקורים.
הקבינט ביסס את החלטתו על עמדת מערכת הביטחון וועדת מומחים על פיה, אם תיענה הממשלה לבקשה בחיוב, יהיה הדבר בגדר תקדים מסוכן מבחינת מדינת ישראל שכן הוא יוצר פתח לתביעות לזכות השיבה של אלפי ערבים שגורשו ב-1948.
השר לשעבר, יוסי ביילין שעמד בראש ועדת השרים לנושא בממשלה הקודמת, מחה על החלטת הקבינט ואמר כי יש להחזיר את העקורים. לדברי ביילין, "ועדה מקצועית המליצה לוועדה בראשותי על תוכנית מפורטת להחזרת העקורים על פי מודל שאומץ בשעתו הן על ידי השר דוד ליבאי והן על ידי השר צחי הנגבי. יהיה זה בלתי הוגן ובלתי חכם לדחות את העקורים שנים נוספות. זהו הרגע לרפא סוף סוף את אחד הפצעים הפתוחים הקשים ביותר בחברה הישראלית, ולשים קץ לפרשה טראגית זו. הפחד פן יהפוך הדבר לתקדים אינו במקום מפני שאת הגבול קובעת ממשלת ישראל ונכון יהיה לקבוע כי המקרה הזה הוא ייחודי ואינו מהווה תקדים".
גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד, מחה על החלטת הקבינט. "החלטה זו היה הפרת הבטחה ומעילה באמון. לעקורים האלה הובטח שישובו, בגין תמך בשיבתם לשני הכפרים, אבל היורשים שלו כופרים בצוואה המוסרית שלו", אמר שריד והוסיף כי מרצ תצטרף לעתירות העקורים בבג"ץ על מנת לחזקן ולשנות את עמדת הממשלה.
יש לציין כי ההחלטה בעניין עקורי איקרית ובירעם נדחית מזה חודשים ארוכים מאחר והממשלה ביקשה שוב ושוב באמצעות הפרקליטות, דחיות. לאחרונה הודיע בג"ץ כי לא תתאפשרנה דחיות נוספות ועל המדינה להציג את עמדתה באמצעות הפרקליטות בימים הקרובים.
חברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ מתכוונת להגיש עם פתיחת מושב החורף הצעת חוק להחזרת עקורי איקרית ובירעם, בעקבות החלטת הקבינט היום. גלאון אומרת כי החלטת הקבינט שלא להתיר לתושבים לשוב לבתיהם היא בבחינת הוספת חטא על פשע. גלאון אמרה עוד כי "במקום לשים קץ לעוול ההיסטורי שנעשה להם במשך שנים רבות, בוחרת ממשלת ישראל לראות במקרה, שאין לו אח ורע בהיסטוריה הישראלית, כמקרה שעלול להוות תקדים".
יושב ראש סיעת חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברקה, אמר בעקבות ההחלטה כי "מדובר ברמיסה ברגל גסה של החלטת בג"צ מלפני חמישים שנה, ובזילזול במוסד בית המשפט העליון". ברקה הוסיף כי החלטת הקבינט אינה מופנית כנגד עקורי איקרית ובירעם, אלא מהווה מסר כלפי כלל האוכלוסיה הערבית כי היא אינה אוכלוסיה שוות זכויות במדינה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו פריד
"זה יהיה לא חכם". ביילין
דודו פריד
מומלצים