שתף קטע נבחר

ועדת אור: "בן עמי רצה לפרוק את השוטרים מנשקם"

כך העיד יוסף מלמד, היועץ לענייני ביטחון של השר לשעבר בן עמי, בוועדת אור. לדבריו, המפכ"ל אמר לשר כי הרעיון לא מעשי ובלתי חוקי. עוד הוסיף העוזר כי בן עמי לא ידע כלל על הפעלת צלפים במהומות

"שלמה בן עמי העלה רעיון בפני המפכ"ל לפרוק את המשטרה מנשקה לאור המספר הגדול של ההרוגים הערבים באירועי אוקטובר". כך העיד היום (ה') בפני ועדת אור יוסף מלמד, מי שהיה יועצו לענייני ביטחון של השר לביטחון פנים באותה התקופה.
לדברי מלמד, דבריו של בן עמי נאמרו לפני ישיבה בביתו של ראש הממשלה דאז ברק בכוכב יאיר, ב-1 באוקטובר, לאחר שנהרגו שני מפגינים ערבים. לדבריו, המפכ"ל דאז יהודה וילק דחה את הרעיון בטענה שהוא אינו מעשי, אינו אפשרי ובלתי חוקי בעליל.
מלמד ציין כי תמך בעמדת המפכ"ל אולם עם זאת מסר בהודעה קודמת לוועדה בזמן איסוף החומר כי העובדה שישנו מספר רב של הרוגים מעידה כי השימוש של השוטרים בנשק היה "לא בסדר".
לדברי מלמד, בן עמי לא ידע על הפעלת צלפים כלל וכי הדבר נודע לו רק מעדויות שנמסרו בוועדת אור.
בנושא תפקודו של מפקד מחוז הצפון לשעבר ניצב אליק רון אמר מלמד כי השר בן עמי היה מרוצה מתפקידו של ניצב רון עד אירועי אוקטובר וכי הוא לא שמע את השר אומר שהוא מתכוון להדיחו.
מלמד הוסיף כי הוא כן שמע את השר בן עמי מבקש מהמפכ"ל למצוא דרך כיצד להעביר את ניצב רון לכהן בתפקיד סגן המפכ"ל, דבר שהמפכ"ל דחה.
גם ניצב משנה שי עמיחי, עוזר המפכ"ל בעת אירועי אוקטובר, מסר הבוקר עדות על האירועים. לדברי עמיחי, המפכ"ל דאז, יהודה וילק, ידע על הפעלתם של צלפים באום אל פאחם מדיווח ישיר שמסר לו אליק רון.
הוא התייחס לאמירה שיוחסה לראש הממשלה אז, אהוד ברק, על מתן "אור ירוק", בישיבה שקיים ב-1 באוקטובר בביתו בכוכב יאיר בנוכחות השר בן עמי והמפכ"ל. עמיחי אמר כי במתן ה"אור הירוק" לא היתה כל כוונה להשתמש באמצעים קיצוניים יותר מאלה שכבר השתמשה בהם המשטרה. "היתה תחושה קשה בקרב המשטרה בעקבות הידיעה על הרוגים, דבריו של ברק נתנו כח למשטרה להמשיך את עבודתה", העיד.
בשבועות הקרובים יופיעו בפני הוועדה ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, המפכ"ל דאז וילק והשר לשעבר בן עמי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
בן עמי. "לא ידע על הפעלת צלפים"
צילום ערוץ 1
מומלצים