שתף קטע נבחר

לנדאו: אני נשאר - ואנסה להחזיר את הימין

השר לביטחון פנים הודיע אחר הצהריים כי לא יעזוב את הממשלה למרות פרישת סיעת "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו" ויפעל להחזיר את מפלגות הימין. ליברמן: "זו ממשלת אחדות, אבל בטח לא לאומית". זאבי: "נקודת השבירה שלנו היתה הנסיגה הלילה מהגבעות בחברון" (על הנסיגה הלילית - בידיעה בקישור מימין)

השר לביטחון פנים עוזי לנדאו, אמר אחר הצהריים (יום ב') כי הוא איננו מתכוון להתפטר מהממשלה לפי שעה, למרות פרישת "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו".
לנדאו אמר במסיבת עיתונאים שכינס: "הכי קל בעת מאבק להניח מפתחות ולהתפטר, אבל אני לא נבהל ממאבקים, ואשאר בממשלה". הוא הבהיר כי יפעל להניא את השרים ליברמן וזאבי מהחלטתם להתפטר מהממשלה, ואף יפעל לצירוף המפד"ל לקואליציה כדי לחזק את המחנה הלאומי בממשלת האחדות.
שרי סיעת "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו", רחבעם זאבי ואביגדור ליברמן, הודיעו לפני הצהריים רשמית במסיבת עיתונאים בכנסת על פרישתם מממשלתו של אריאל שרון. השניים הגישו בעקבות כך מכתבי התפטרות, שייכנסו לתוקף ביום רביעי בצהריים.
השר לתשתיות לאומיות אביגדור ליברמן הצהיר: "הגענו למסקנה שאנחנו לא יכולים להמשיך יותר בממשלת האחדות. אינני מוסיף לאומית, משום שלדעתי היא אולי אחדות, אבל בטח לא לאומית. מי שהצביע לשרון בבחירות - הצביע הצבעת מחאה נגד הסכמי אוסלו ונגד המצב של הביטחון האישי - והוא לא קיבל את המענה. מי שקיווה לתפנית דרמטית בנושא הביטחון האישי - לא קיבל אותה".
ליברמן מנה שתי החלטות ממשלה שהשפיעו על ההחלטה מאחר שנתקבלו בניגוד לעמדת הסיעה - ולדבריו גם בניגוד לדעתם של גורמי הביטחון. מדובר בהחלטות לאשר את פגישת פרס עם ערפאת ולהורות על יציאת צה"ל מאבו סנינה.
לדבריו, תפעל הסיעה באופוזיציה כדי לסכל את היוזמה המדינית האמריקנית. "צריך לחתור להודעה רשמית לפיה כל הסכמי אוסלו בטלים, משום שהפלסטינים ביטלו אותם", הבהיר ליברמן.
שר התיירות רחבעם זאבי הבהיר בדבריו כי "הגורם להחלטתנו היה ההכרעה למסור את בטחון תושבי חברון היהודים לידיו של ג'יבריל רג'וב. ואנחנו יודעים בדיוק מיהו, איש דמים ממדרשו של הפתח".
זאבי הוסיף ותקף את יו"ר הרשות הפלסטינית: "ערפאת הוא איש דמים שקרן ומתעתע. יש ימים שבהם הוא מוריד את הטרור - אבל זו סיבה להיגרר להידברות איתו?". זאבי הדגיש עוד כי "זה לא מהלך שמונחה או מובל על ידי בנימין נתניהו".

התיווך לא צלח

יו"ר ש"ס ושר הפנים, אלי ישי, ניהל במהלך שעות הבוקר מגעים עם השרים זאבי וליברמן, בניסיון להניאם מהחלטתם להתפטר מהממשלה. ישי טען בפני השניים כי פירוק ממשלת האחדות מהווה פרס לטרור. מש"ס מסרו כי ישי התבקש לעשות כן על ידי ראש הממשלה, אריאל שרון.
הסיעה קיבלה את החלטתה בעקבות הנסיגה הלילה מהשכונות הפלסטיניות בחברון. ההחלטה נתקבלה בתום ישיבה לילית, שהסתיימה לפנות בוקר, במקביל לנסיגת צה"ל (ידיעה בקישור מימין).
ועד הישוב היהודי בחברון בירך על הפרישה וקרא לכל "אוהבי ארץ ישראל ועם ישראל שלא להיות שותפים לממשלה שמפקירה חיי יהודים". ראשי מועצת יש"ע ייפגשו הערב עם ראש הממשלה שרון.
סיעת "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו" מונה שבעה חברים (היו"ר בני אלון, צבי הנדל, רחבעם זאבי, אליעזר "צ'יטה" כהן, אביגדור ליברמן, מיכאל נודלמן ויורי שטרן), וגם בעקבות פרישתה שומר שרון על רוב קואליציוני יציב של 74 חברי כנסת. עם זאת, חסרונו של אגף הימין כולו בממשלה (המפד"ל, חירות, ו"האיחוד") צפוי לחזק את הסחף במעמדו של ראש הממשלה בקרב הימין והמתנחלים.

יצחק לוי: נפעל לגיבוש חזית ימנית

מנהיג המפד"ל הרב יצחק לוי אמר כי מפלגתו תפעל לגבש חזית ימנית אחידה, שבה יהיו שותפים גם האיחוד הלאומי וגשר. החזית תגובש על מנת לבטא אלטרנטיבה ראויה למדיניות פרס שרון, לדבריו.
הרב לוי הוסיף כי פרישת שרי האיחוד הלאומי היתה צעד מתבקש מזה זמן רב, על רקע הבלבול המדיני בו שרויה ממשלת שרון.

בשמאל: קורת רוח

חברת הכנסת ענת מאור ממרצ אמרה כי פרישת סיעת "ישראל ביתנו-האיחוד הלאומי" היא בשורה משמחת עם פתיחת מושב החורף של הכנסת.
מאור הוסיפה כי הפרישה מוכיחה כי נקיטת קו שפוי של מיצוי התהליך המדיני היא הדרך הנכונה להשגת שלום עם העם הפלסטיני. לדבריה, נכון עושה ראש הממשלה שרון, שאינו נכנע לתכתיבים של "פונדמנטליסטים קיצוניים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
לנדאו. אני בפנים
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: גלי תיבון
ליברמן. אני בחוץ
צילום: גלי תיבון
מומלצים