שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בהלת אנתרקס משתוללת בישראל
  עשרות מעטפות וחבילות נבדקו במשטרת ת"א. מעטפה חשודה נבדקת בנתניה. עובדים במקומון "מעריב" בירושלים התלוצצו ושלחו לחבריהם מעטפות עם אבקה לא מזוהה. כוחות גדולים הוזעקו למקום. באילת: פונה המצפה התת-ימי בגלל חומר חשוד שהתגלה כמלט. בכנסת: הח"כים והשרים התבקשו לנקוט במשנה זהירות. ובדרום - עדי טפר, שהובהל אתמול לבית החולים לאחר שקיבל חבילה חשודה, מספר בראיון ראשון ל-ynet על רגעי האימה: "זה היה כמו באי.אר"

  נמשכת בהלת האנתרקס בישראל: עשרות מעטפות וחבילות הגיעו היום (ג') למשטרת מחוז ת"א. חבלני המשטרה בדקו את המעטפות והחליטו שלא לשלוח אותן למכון הביולוגי בנס ציונה.
  מעטפה ובה אבקה לבנה בלתי מזוהה הגיעה בצהריים לתחנת משטרת נתניה. המעטפה ממוענת למפקד התחנה, סגן ניצב אבי בירן. הפקידה שפתחה את אחת המעטפות גילתה את החומר. לשכתו של בירן פונתה ולמקום הוזעק צוות חבלה.

  נוסעי אל-על עוכבו

  89 נוסעי חברת אל על שטסו מרומא לתל אביב, עוכבו בשדה התעופה עם ירידתם מהמטוס לאחר שאחד הנוסעים מצא אבקה לבנה במגש המשמש להחזקת כוסות. מייד כשנחת המטוס עלו אליו שוטרים ולקחו דגימה מהאבקה. לאחר הנחיתה עוכבו הנוסעים בתוך אוטובוסים למרגלות המטוס ושוחררו לאחר כמחצית שעה. האבקה הועברה לבדיקת מעבדה והמטוס עבר חיטוי.

  בדיחה לא מוצלחת

  למשרדי העיתון "מעריב" ברחוב הילל במרכז ירושלים הגיעו הבוקר (ג') שתי מעטפות חשודות. באחת המעטפות נמצאה אבקה לא מזוהה והיה כתוב עליה "היזהרו מבין לאדן" ו"ד"ש מאפגניסטן".
  שוטרים רבים, אמבולנסים ואנשי המשרד לאיכות הסביבה הגיעו למקום והחלו בבדיקה מחשש שמדובר בטרור ביולוגי. הבניין פונה לצורך הבדיקה וכל עובדיו הוצאו החוצה. רק כעבוד כחצי שעה נקבע כי לא מדובר באירוע חבלני, אלא "בבדיחה רעה" כהגדרת עובד מעריב.
  המשטרה מעריכה כי את המתיחה ביצעה קבוצת עובדים במקומון שהניחה את המעטפות במשרדים והזעיקה את שאר העובדים כדי להפחידם. מהמשטרה נמסר כי היא רואה בחומרה רבה את המעשה. עורך המקומון, אבי זילברברג, העיד בצהריים במשטרה.

  פניקה גם באילת - בגלל מלט

  הפחד מפיגועים ביולוגים פקד גם את אילת. הבוקר בשעה 11:00 מצאו אנשי המצפה התת ימי חומר לבן שפוך ליד הכניסה למקום. הודעה מיידית נמסרה לכיבוי אש, משטרה ולמשרד לאיכות הסביבה. על פי הוראות צוותי החירום נסגר המצפה לכניסת קהל והאנשים הרבים שהיו במקום התבקשו להתרחק ממוקד האירוע.
  שני כבאים מומחים לטיפול בחומרים מסוכנים לבושים בחליפות אטומות טיפלו בחומר טיפול ראשוני שכלל שפיכת כלור, כדי לבדוק ריאקציות כימיות. כמו כן בוצע חיטוי. בזמן פעולות הטיהור התקשר אחד מעובדי המצפה שהיה בביתו ושמע ברדיו את הדיווחים על האירוע וסיפר כי הוא שפך את החומר החשוד, וכי מדובר במלט לבן.
  בעוד הצוותים מקפלים את הציוד התקבלה הודעה על חומר חשוד נוסף. הפעם בבניין מגורים באילת, בתוך מעלית. תוך דקות ספורות הגיעו כל צוותי החירום גם לשם והעניקו לחומר טיפול זהה. הפעם, מאחר ולא התקבלה שום הודעה המזהה את החומר, הוא נלקח על ידי המשרד לאיכות הסביבה לבדיקות.

  "זה היה כמו באי.אר"

  עד עתה נבדקו בישראל כמה עשרות מעטפות חשודות, אך טרם אותר מקרה של אנתרקס. עדי טפר, בן 25, אף אושפז אתמול בבית חולים לבדיקות. עדי קיבל אתמול חבילה ממיקרוסופט, כעניין שבשגרה. טפר, מנכ"ל חברת לידרנט, מקבל משלוחים ובהם תוכנות וספרי הדרכה לעתים תכופות. אך הפעם היה בקופסא משהו שונה.
  "ראיתי כתם לבן ליד הדיסקים, לא זיהיתי מהו ובהתחלה לא חשבתי שזה חשוד", מספר טפר ל-ynet בראיון ראשון, אבל אחרי חצי שעה התחלתי להתגרד. נכנסתי למקלחת אבל זה לא עזר. אחרי חצי שעה נכנסתי למקלחת שוב, אבל גם זה לא עזר. ברגע הזה התחלתי לחשוב שאולי זה משהו שקשור לאנתרקס, ונסעתי לסניף מד"א".
  אנשי מד"א הפעילו מיד את הנהלים שנקבעו כשיש חשד לאירוע ביולוגי. "לקחו לי את כל הציוד האישי, עשו לי חיטוי במקלחות, הלבישו אותי בחלוק ולקחו אותי לבית החולים קפלן ברחובות", מספר עדי. "נתנו לי טיפול ממש כמו ב-ER, כולם היו עם כפפות וחלוקים ומדים, זה היה ממש מפחיד. לקחו לי מיד את החבילה ושלחו אותה לבדיקות, ונתנו לי כדורים לבלוע".
  על פי הערכת הרופאים סובל עדי מתגובה אלרגית לחומר כימי, ולא נראה כי היו נבגי אנתרקס בחבילה, אך תוצאות הבדיקות הסופיות טרם התקבלו. עדי חזר בינתיים לעבודה והוא ממתין לקבלת התשובות.
  סגן מנהל בית החולים קפלן ברחובות, ד"ר לאון פולס, אמר ל-ynet הבוקר: "שוחחתי עם הבחור, אני יודע שמצבו הולך ומשתפר. על פי דגימות הדם שלקחנו אתמול לא נמצא שהוא נחשף לחומר ביולוגי. בכל אופן אמרנו לו שאם תחול הרעה בבריאותו שיחזור לבית החולים ואנחנו ננסה לקבל מהמשטרה את הבדיקות של החומר אליו נחשף הבחור. על פי הבדיקות שלנו לא היה כל צורך בתחילת טיפול אנטיביוטי".

  בכנסת: כוננות מיוחדת

  קצין הביטחון של הכנסת הזהיר היום את השרים, הח"כים ועובדי המשכן ממעטפות חשודות.
  "נוכח האירועים הפוקדים לאחרונה את ארה"ב, הכוללים מעטפות המכילות חומר מסוג אנתרקס", כותב קצין הכנסת יצחק שד"ר לח"כים, "הריני מוצא לנכון לבקשכם להגביר עירנות בעת קבלת דברי דואר. בכל מקרה של ספק יש להחמיר ולא להקל".
  נוסח המכתב מפורש מאוד: "בהגיע מעטפה החשודה כמכילה את חומר האנתרקס, אין לפתוח אותה או לטלטל אותה, אין להשליכה, אין להריח אותה ואין לקרב אל הפה. יש לבודדה מיתר דברי הדואר, להכניסה לשקית ניילון, להניחה במקום בטוח ובמקביל ליצור קשר עם חבלן הכנסת". קצין הכנסת מוסיף כי "האנתרקס יכול להופיע במכתב כאבקה מפוזרת כמו טלק או בתוך כמוסה, מבחנה וכדומה".
  ח"כ יוסי כץ, יו"ר ועדת הכנסת, אמר בתגובה ל-ynet: כי "אסור להיכנס לבהלה ולהכניס את כל הכנסת והמדינה לפניקה, אבל בהחלט יש להגביר את הערנות וגם אני מתכוון לנקוט משנה זהירות ולפעול על פי הוראות קצין הכנסת לגבי כל מעטפה חשודה".
  קצין הכנסת הזהיר את הח"כים גם ממעטפות ממולכדות. "יש לשים לב לכתמי שמן, משקל לא סביר, ריח שקדים או ביול מיותר", מציין המכתב.

  "לשטוף עם סבון ומים"

  פרופסור מאנפרד גרין, ראש המרכז הישראלי לבקרת מחלות, אמר היום במסיבת עיתונאים כי "אם אזרח מקבל מעטפה חשודה מומלץ שלא יפתח אותה ויקרא ישר למשטרה. אם כבר פתחו את המעטפה – אין מדובר בסכנה מיידית".
  עוד מוסיף פרופ' גרין כי אם נפתחה מעטפה חשודה ויש בה חומר החשוד כאנתרקס, יש להניח אותה בצד, לכסותה ולרחוץ ידיים עם סבון ומים - ולא עם חומר חיטוי. אם החומר יצא מהמעטפה, רצוי לשטוף את כל הגוף, להוריד את הבגדים ולעשות רשימה של האנשים שהיו באזור".

  את הידיעה כתבו אפרת וייס, סמדר שמואלי, שיה אגוזי, רענן בן צור ואלי סניור


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום גלי תיבון
  אנשי המשרד לאיכות הסביבה בירושלים
  צילום גלי תיבון
  צילום טל לוי
  מחפשים אנתרקס באילת
  צילום טל לוי
  מומלצים