שתף קטע נבחר

פרס: "לא נעבור על הרצח לסדר היום"

זעזוע במערכת הפוליטית בעקבות רצח זאבי. פרס לשר החוץ הבריטי: אם ערפאת לא יקח את העניינים לידיים, הכל יעלה בלהבות. השר ריבלין: אסור שהממשלה תעבור על כך לסדר היום. שריד: הידיעה מצמררת ומקפיאה דם. שטרית: הרוצחים לא יימלטו מעונש. בשארה: אני מתנגד לכל סוג של רצח פוליטי

תדהמה וזעזוע במערכת הפוליטית בעקבות רצח רחבעם זאבי.
שר החוץ, שמעון פרס, אמר היום (ד'), כי מותו של זאבי מהווה עליית מדרגה ו"אנחנו צריכים לדעת איך לטפל בזה. צריך לבדוק טוב טוב כל צעד, אבל ודאי שלא נישאר אדישים ולא נעבור על כך לסדר היום". בשיחת טלפון לשר החוץ הבריטי, ג'ק סטרו, אמר פרס, כי "אם ערפאת לא ייקח את העניינים לידיים, הכל יעלה בלהבות". פרס הספיד את זאבי: "ראיתי את אומץ ליבו, נחישותו, מנהיגותו ויכולת הפיקוד שלו יחד עם חברות אמת ונכונות לסייע בשעת צרה. הוא היה איש אוהב אדם".
שר המשפטים, מאיר שטרית, אמר כי רוצחיו של זאבי לא יימלטו מעונש. "המעשה הנפשע שבוצע על ידי מחבלים פלסטינים הוא מעשה טרור של אנשים שפלים. מדינת ישראל תמצא את האחראים למעשה ותפגע בהם בכל מקום בו יימצאו".

"לא נקבל את המשוואה"

השר ראובן ריבלין אמר כי "לא ייתכן שהממשלה תעבור לסדר היום על הרצח". לדבריו, "במסגרת הטרור המופעל נגדנו הגענו לשלב נוסף שבו ארגונים, שערפאת משתף איתם פעולה באופן מלא, החלו לפגוע בפוליטיקאים שלנו. לא ייתכן שאנחנו נקבל את המשוואה של הפלסטינים, לפיה כל מחבל ברשות הוא פוליטיקאי וכל פוליטיקאי שלנו הוא מחבל שצריך לפגוע בו. אנחנו מחסלים אנשים על דם על הידיים, אנשים שאחראים לפיגועים קשים ולטרור קשה".
מפלגת העבודה הודיעה כי היא מביעה זעזוע מהרצח. בהודעת המפלגה נאמר כי "זאבי נקטל בידי מרצחים בני עוולה. מפלגת העבודה אבלה ומרכינה את ראשה עם לכתו של השר זאבי, מלוחמיה הגדולים של ישראל, אשר תולדות חייו שזורים בחייה של מדינת ישראל במאבק להקמת המדינה ולשמירת ביטחונה. ממשלת ישראל וכל המפלגות החברות בה לא יניחו את ידן עד אשר ימוצה הדין עם הרוצחים ושולחיהם".
סגן השר לביטחון פנים, גדעון עזרא אמר כי "מדובר בפיגוע כואב מאוד באדם אמיץ מאוד, שפעל תמיד מתוך עקרונות. ארגון החזית העממית שנטל אחריות ישלים מחיר כבד על כך. אנחנו צריכים לפעול עכשיו בעוצמה הרבה יותר גדולה, בוודאי אם ערפאת לא יבצע מעצרים. יודעים מי עומד בראש הארגון וצריך לפעול בהתאם. בנוגע לסוגיית האבטחה סביב זאבי, הנושא ייחקר ויילמד".

"הידיעה מטריפה את הדעת"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד אמר כי הידיעה "מטריפה את הדעת, מצמררת ומקפיאת דם. הידיעה איומה גם מהצד האישי. הוא היה בר פלוגתא קשה, אבל גם בריחוק הפוליטי יש רגעים של קרבה אישית". שריד אמר כי אם אכן פלסטינים ביצעו את המעשה "הם עשו מעשה שעלול להטביע אותנו במרחץ דמים, ואולי זו היתה הכוונה שלהם".
השר נתן שרנסקי אמר כי "גנדי היה איש עתיר זכויות שארץ ישראל היתה תמיד בראש מעייניו ועליה נלחם. לציבור הישראלי ולציבור העולים זאת אבידה כבדה". השר שרנסקי קרא הבוקר לשרי הממשלה להמשיך במלחמה הבלתי מתפשרת בטרור ולהניח לעת עתה לדיונים המדיניים.
יו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד: "קודם כל זהו צער על חבר ותיק וישראלי גיבור. שנית, זה פותח פרק חדש במאבק נגד הטרור הפלסטיני. ושלישית, עם על הצער והכאב אני מקווה שלא נאבד ראש וננהג בתבונה ובקור רוח".
במקביל פרסמה סיעת שינוי הודעה כי היא אבלה על מותו של זאבי, "יהודי יקר, פטריוט גדול, אלוף בצה"ל ושר בישראל. רצח גנדי הוא מהמעשים החמורים ביותר בתולדות המאבק שישראל מנהלת נגד הטרור הפלסטיני. שינוי קוראת לתגובה הולמת ומבוקרת של ממשלת ישראל".
ח"כ אברהם רביץ אמר כי "זו אבידה גדולה מאוד, לעם ישראל בלי כל קשר לדעות הפוליטיות, אני חושב שהוא היה אחד מאוהבי ישראל, מאוהבי ארץ ישראל ואני מקווה שהמקום ימלא את חסרונו. אני חושב שזו לא העת לדבר על מדיניות החיסולים ואסור שנעלה על דעתנו דיון במדיניות ממשלת ישראל בהקשר של הרצח הזה".

"יום עצוב מאוד"

ראש עיריית ירושלים אהוד אולמרט אמר כי "מדובר ביום עצוב מאוד וקשה למדינת ישראל. רק אתמול בלילה שוחחתי איתו ואמרתי לו שחשוב שהוא יישאר בממשלה", סיפר. אולמרט מתח ביקורת על הרשות הפלסטינית ואמר ש"הפעילות נולדה מחוץ לירושלים, תחת פיקוחו של ערפאת". אולמרט אמר כי "עם טרוריסטים לא מנהלים מו"מ אלא פוגעים בהם ומונעים מהם לבצע את מעשי הרצח שלהם. לא יכול להיות כי ישראל תשלים עם הרצח הזה או כל רצח של אזרח ישראלי אחר. אני סומך על ראש הממשלה אריאל שרון וממשלת ישראל שתדע לתת את התשובה הנכונה".
נשיא המדינה לשעבר עזר ויצמן הגיע לבית החולים הדסה עין כרם וספד לשר זאבי: "הוא היה קצין סוג א'. הוא עבד תחתי כשהייתי ראש אג"מ, מסודר, מאורגן, דבק במה שהוא עושה. מי שראה פעם את כתב ידו יודע שאחד הדברים המעניינים הוא לראות את הסדר בדברים. היינו ידידים קרובים מאוד. לא היתה פעם אחת שנפגשנו ולא התחבקנו. חבל על מותו, הוא היה בחור יוצא מן הכלל".
יו"ר סיעת ש"ס, חבר הכנסת יאיר פרץ, אמר כי "אנחנו המומים ומזועזעים על אובדן אדם שאם אפשר לומר שמישהו מסמל את עם ישראל בצורה מושלמת – זה הוא. סימל גם את היהדות וגם את ארץ ישראל השלמה. אנשים השוהים בישיבה בבאר יעקב בה מבצע האסיר אריה דרעי את תהליך השיקום מסרו כי הוא ביקש להקדיש את לימוד התורה של היום לעילוי נשמתו של זאבי והביע צער רב על הרצח, כי מדובר בידיד וחבר אמיתי.

"מתנגד לכל סוגי ההתנקשות"

ח"כ עזמי בשארה גינה את הרצח: "אני מתנגד לכל סוג של התנקשות פוליטית. אבל ישראל צריכה להבין שמדיניות החיסולים בהם נקטה בשטחים, כולל במה שנתפס על ידי הפלסטינים כחיסולים בדרגים פוליטיים, כמו של אבו עלי מוסטפה, היא שמובילה למעגל הזה, שעכשיו רק יימשך. לכן המחדל הוא לא באבטחה שהיתה או לא היתה סביב השר אלא בהחלטה לבצע חיסולים".
סיעת חד"ש הביעה צער על ההתנקשות בחייו של רחבעם זאבי והודיעה כי היא שולחת תנחומים לבני משפחתו ו"זאת מעבר לכל יריבות פוליטית בין דרכנו לבין דרכו".
ח"כ אחמד טיבי אמר כי הוא מתנגד בתוקף לחיסולים פוליטיים של ישראלים ופלסטינים כאחד. טיבי הביע צער רב על ההתנקשות בחייו של השר רחבעם זאבי וקרא לממשלת ישראל לנהוג בשיקול דעת ולהפסיק את מעגל הדמים של חיסולים וחיסולי נגד.

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מאיר פרטוש, ידיעות אחרונות
פרס. לא נישאר אדישים
צילום מאיר פרטוש, ידיעות אחרונות
צילום: גילי כהן מגן
לפיד. לנהוג בתבונה
צילום: גילי כהן מגן
צילום: דודו פריד
שריד. מצמרר
צילום: דודו פריד
מומלצים