שתף קטע נבחר

הרב עובדיה יוסף הבהיר לעיתונות הערבית את "נאום הנחשים"

הראיון נערך לאחר מגעים ממושכים עם העיתונים. הרב עובדיה מסביר בראיון, המובא כאן במלואו, שכאשר כינה את הערבים "נחשים", "נמלים" והציע להשמידם, התכוון רק לטרוריסטים. הוא אומר עוד: "הוריתי למנהיגי מפלגתי לחתור לשלום ולביטחון"

פרסום ראשון: מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף העניק ראיון רחב היקף לעיתונות הערבית העולמית. הראיון התפרסם היום (ב') בעיתון הלונדוני "א-שרק אל אווסט" ובעיתון "אל ווטן" הכוויתי. (לראיון המלא ראו קישור מימין)
הראיון נערך בשבוע שעבר, יומיים לפני רצח השר רחבעם זאבי. עורכי העיתונים שלחו את שאלותיהם בפקס והרב עובדיה יוסף כתב את תשובותיו בכתב ידו, התשובות תורגמו, הודפסו ונשלחו אל מערכות העיתונים הערביים.
לריאיון הנדיר קדמו מגעים שנמשכו חודשים בין דובר תנועת ש"ס איציק סודרי לבין עורכי העיתונים עבדול רחמן אל רשיד ומוחמד אל ג'זים באמצעות צד שלישי. הרב עובדיה יוסף נתן את הסכמתו כבר בחודש ספטמבר, אולם פיגועי הטרור בבנייני התאומים דחו את ביצוע הראיון עד לשבוע שעבר.
בהנהגת ש"ס ראו חשיבות רבה בקיום הראיון וזאת בשל סדרת ההתבטאויות של הרב נגד ערבים בשנה האחרונה, התבטאויות שגררו איומים על חייו. בין היתר כינה הרב יוסף את הערבים "נחשים", "נמלים" ואמר כי "צריך להשמיד אותם ולתת להם טילים על הכיף כיפאק" (ראו קישור מימין).
בראיון מסביר הרב יוסף שבדבריו אלו התכוון רק לטרוריסטים הערביים ולא לציבור הערבי כולו. לדבריו, סולפו דבריו: "וכל מה שרציתי לומר הוא שהתכוונתי לאותם שפלים האחראים לשפיכת דמם של ישראלים ואחראים להתקפות שביצעו רוצחים מהשטחים הפלסטינים".
לדברי מנהיג ש"ס, כל ממשלות ישראל, כולל ממשלת שרון, רוצים להגיע להסכם עם הפלסטינים, "בתנאי שאלו יפסיקו את פעולות הטרור והשנאה". עובדיה מוסיף: "הוריתי למנהיגי מפלגתי לחתור לשלום ולביטחון, גם אם הדבר כרוך בויתור על אדמות הכלולות בהבטחת אלוהים לבני ישראל".
מנהיג ש"ס מביע צער על כך שההנהגה הפלסטינית חסרה את האומץ להגיע לשלום עם ישראל. לדבריו, הדת היהודית מעדיפה את ערך האדם על פני כל דבר אחר, כי ליהדות ולאיסלאם היסטוריה מפוארת של חיים משותפים.
הרב סיפר בראיון כי חלק מהספרות היהודית נכתבה במדינות המוסלמיות במהלך תור הזהב של השפה והספרות הערבית. מנהיג ש"ס קרא לשיפור תנאי החיים של הערבים בישראל ואמר כי נתן הוראה ברוח זו לשרי ש"ס.
בעקבות הריאיון צופים בש"ס שיתקיימו מגעים בין הרב עובדיה יוסף לבין מנהיגים דתיים איסלאמיים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דודו בכר
נחשים במובן מחבלים. הרב עובדיה
צילום:דודו בכר
מומלצים