שתף קטע נבחר

הבית הלבן: בוש יקרא לצאת מייד משטחי A

הנשיא יאמר את הדברים לשר החוץ פרס המבקר בוושינגטון. קודם לכן היום הבהיר שר הביטחון, בעקבות הדברים החריפים מצד וושינגטון ,כי "אנחנו שם כדי לבלום בגופנו את זליגת הטרוריסטים לישראל". מופז: "לא נשאר שם לאורך ימים"

הבית הלבן מגביר את הלחץ: נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש מתכוון לקרוא לישראל לצאת מייד משטחי הרשות הפלסטינית. כך הודיע אחר הצהריים (יום ג') דובר הבית הלבן. לדבריו, בוש יעביר את המסר לשר החוץ שמעון פרס, הנמצא כעת בוושינגטון. במקביל יביע בוש צער על רצח השר רחבעם זאבי.
הדברים באו בעקבות התבטאות יוצאת דופן בחריפותה שהפנתה אמש מחלקת המדינה האמריקנית לישראל, ובה קראה לצאת מייד משטחי הרשות הפלסטינית - ולא להיכנס אליהם בעתיד.
דובר מחלקת המדינה בארה"ב, פיליפ ריקר, אמר: "ממשלת ישראל אמרה לנו כי אינה מתכוונת להישאר באזורים אלו. כוחות צה"ל צריכים לסגת מיידית מכל השטחים שבשליטה פלסטינית". כמו כן קרא הדובר לישראל להפגין כבוד לחיי האדם של האזרחים הפלסטינים החפים מפשע. "על צה"ל להפגין יותר איפוק וזהירות", אמר.
הדובר גם קרא ליו"ר הרשות הפלסטינית ערפאת "לעשות כל שביכולתו כדי לעצור את האלימות ולהביא לדין את הטרוריסטים, שבמעשיהם בוגדים באינטרסים הפלסטינים".

ישראל: המטרה היא למנוע טרור

בישראל דחו את הקריאה התקיפה של וושינגטון "לצאת מייד משטחי A". ראש הממשלה אריאל שרון נמנע הבוקר מלהתייחס לנושא במהלך סיור בקטע של כביש חוצה ישראל, אולם אמר לנוכחים: "אני יכול להבטיח דבר אחד. עד שהכביש ייפתח לתנועה ב-2002, קטע הכביש ליד קלקיליה יהיה בטוח והיישוב (קלקיליה) יהיה שקט לגמרי - וכך גם טול כרם".
שרון הוסיף: "לא סתם אנחנו פועלים באזור הזה למעצר אנשי טרור ולמניעת פעולות איבה, שערפאת לצערי אינו מונע". בלשכת ראש הממשלה אמרו בתגובה לגינוי האמריקני כי ישראל אינה מתכוונת לכבוש את שטחי A. "רצח השר רחבעם זאבי חצה קו אדום וישראל, כמו כל מדינה דמוקרטית, מממשת את זכותה להגנה עצמית ולהגנה על חיי אזרחיה", נאמר בהודעת לשכת שרון.
שר הביטחון בנימין בן אליעזר אמר הבוקר כי "ממשלת ישראל ורק ממשלת ישראל אחראית להבטחת קיומה של המדינה וביטחון תושביה. אנחנו מאוד מוקירים ומעריכים את ארצות הברית. יש בינינו שותפות שאנחנו מכבדים, אבל אני חושב שהדברים שנשמעו משם - אין להם מקום בשטח, משום שאין בכוונתנו להישאר שם, אלא הכוונה היא להגן ולמנוע כניסת מפגעים לארץ".
בן אליעזר הוסיף: "הרשות הפלסטינית והעולם חייבים להבין שאי אפשר להחזיק את עם ישראל תחת איום טרור. אין לנו עניין בהפלת ערפאת או שלטונו. אדרבא, שמישהו ייקח שם אחריות על הפסקת הטרור. אין לנו עניין ללכת ולכבוש חזרה את השטחים, וגם לא להישאר בהם. אנחנו פשוט בולמים בגופנו את אפשרות זליגת הטרוריסטים ארצה".

מופז: לא נמוטט את הרשות הפלסטינית

הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז אמר בצהריים כי, "צה"ל לא קיבל הנחיה למוטט את הרשות הפלסטינית - ולא ישאר שם לאורך ימים". עם זאת, על פי הערכות גורמים ביטחוניים נראה כי צה"ל ימשיך לשהות בשטחי הרשות, לפחות ביממה הקרובה.
הרמטכ"ל אמר בתום ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי עד כה נפגעו כ-30 פעילי טרור ומספר דומה נעצר על ידי צה"ל. "נקבעו יעדים מאוד ברורים. בימים אלה כשאנחנו בשטח A, מדדי ההצלחה הם פגיעה במפגעים, מניעת יציאת מפגעים משטחי הרשות, וצמצום הירי, והם מושגים ולכן פעילות צה"ל נראית מוצלחת. ללוחמים ולמפקדים מגיע ציון גבוה יחסית", סיכם הרמטכ"ל את המבצע.
מופז העריך כי הן החזית העממית והן ארגוני סירוב נוספים ינסו לפגוע בבכירים בישראל ובהם מפקדי צה"ל. הוא שב ואמר כי פעילות הרשות הפלסטינית לאחר רצח השר זאבי נעשית למראית עין בלבד, "כדי לקבל ציון 'עובר' מהאמריקנים ולהיות בצד של הטובים".
הרמטכ"ל מתח גם ביקורת מרומזת על הדרג המדיני וטען בישיבה כי בתביעת ישראל להפסקת אש אין היא "מחדדת", כלשונו, די הצורך את נושא הפסקת הטרור. לדבריו, הפסקת אש מתייחסת לפעילות נגד צה"ל, ואילו הפסקת הטרור – נגד אזרחים. הרמטכ"ל טוען כי יש להדגיש את התביעה להפסיק את הטרור, ולא רק להגיע להפסקת אש.
בתשובה לשאלת ח"כים מדוע נפגעו אזרחים פלסטינים רבים בפעילות בשטחים, השיב הרמטכ"ל כי ביחס להיקף הפעילות "לא מדובר בהרבה, יחסית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אופן
מופז. לא נמוטט
צילום: חגי אופן
צילום איי פי
בוש. לצאת מייד
צילום איי פי
מומלצים