שתף קטע נבחר

הצעת חוק: תמיכה בטרור תמנע השתתפות בבחירות

ועדת החוקה אישרה הצעת חוק לפיה תיאסר השתתפות בבחירות על מי שמביע תמיכה במאבק מזוין נגד ישראל. בעקבות ויכוח בוועדה הוחלט להעביר להצבעה שתי גרסאות של החוק

ועדת החוקה של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ ישראל כץ (ליכוד), המונעת השתתפות בבחירות בשל תמיכה במאבק מזוין נגד המדינה.
מדובר בתיקון לחוק יסוד הכנסת, לפיו רשימת מועמדים לא תוכל ליטול חלק בבחירות אם יש במטרותיה או במעשיה שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות ותמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב נגד מדינת ישראל.
בשל חילוקי דעות בוועדה העלה ח"כ יוסף לפיד (שינוי) פשרה שהתקבלה לבסוף, להביא לקריאה ראשונה שתי גרסאות לחוק: הגרסה הראשונה שוללת השתתפות הן של רשימת מועמדים והן של אדם מועמד בתוך הרשימה, אם יש במעשיו או מעשיה במפורש או במשתמע אחד מאיסורים אלה. האפשרות השנייה, אותה הציע ח"כ אופיר פינס, בעקבות חוות דעת של מומחים שהובאו בפני הוועדה בישיבות קודמות: רק רשימת מועמדים לא תשתתף בבחירות ולא גם אדם בודד ברשימה שהביע תמיכה במאבק מזוין נגד המדינה.
נושא נוסף בו יעלו שתי גרסאות להצבעה בקריאה הראשונה: במי בדיוק הובעה התמיכה. על פי האפשרות הראשונה, איסור הבעת התמיכה הוא במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל. על פי הגרסה השנייה, האיסור הוא על תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או במעשי טרור נגד מדינת ישראל, כלומר תמיכה בארגון אינה כלולה.
את האפשרות השנייה, שגם אותה העלה ח"כ פינס, הציעו מומחים שטענו כי מאחר והממשלה קובעת מיהו ארגון טרור, רשימת ארגוני הטרור דינמית, וישנה סכנה כי למעשה תוכל הממשלה למנוע מאנשים לרוץ לכנסת.
מרבית חברי הוועדה תמכו בפשרה, אך כנגד הצעת החוק בכלל והפשרה בפרט, הצביעו חברי הכנסת הערבים, מרצ וחברי הכנסת קולט אביטל ונוואף מסאלחה ממפלגת העבודה. במפלגת העבודה חל פיצול בהצבעה לאחר שהח"כים פינס ויוסי כץ הצביעו בעד החוק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ישראל כץ. נגד מי שישלול את קיום המדינה
צילום: גלי תיבון
מומלצים