שתף קטע נבחר

בן עמי לפלסטינים: הזמן הולך ומתקצר

ממלא מקום שר החוץ, הנמצא בניו-יורק, הזהיר את הפלסטינים כי "אף ראש ממשלה לא יציע להם הצעות מרחיקות לכת כמו ברק"

ממלא מקום שר החוץ, שלמה בן-עמי, קרא היום (יום ג') בניו-יורק לפלסטינים לחתום על הסכם שלום "גם אם לא הסכם מושלם", וקבע כי השבועות הקרובים יהיו המכריעים בנסיונות לפתרון הסכסוך הישראלי - פלסטיני.
בשיחה עם דיפלומטים זרים בניו-יורק, אמר בן-עמי כי "הממשל האמריקני צפוי לעשות הערכת מצב מדינית לאחר מפגשים נפרדים שיערכו האמריקנים השבוע עם מנהלי השיחות הפלסטינים והישראלים. אחר כך יוחלט האם יש מקום ללכת לכיוון פסגה או שהגענו למבוי סתום ואז יש ללכת לפתרונות יצירתיים חדשים".
הוא ציין כי הישראלים והפלסטינים חייבים להגיע להסכם לא יאוחר מאמצע אוקטובר: "זהו אינו מועד סופי, אך סדר היום האמריקני אינו בלתי מוגבל, בגלל הבחירות המתקרבות בנובמבר ודיוני הכנסת שמתחדשים בקרוב בישראל, שם מצבו של ברק קשה ביותר בעקבות המשא ומתן עם הפלסטינים".
בן-עמי אמר כי על הצדדים לומר לבני עמם כי "הבאנו הסכם לא מושלם. היו לנו חלומות על הסכם טוב יותר אך החלום לא התממש".

"קבלת הפליטים בלי מכסות תהיה התאבדות"

בהתייחס לנושא הפליטים, דחה בן-עמי את דרישות הפלסטינים לאפשר לפליטים את זכות השיבה לתחומי מדינת ישראל. "אנחנו רוצים שלום, אבל אנחנו לא מטורפים. אם נקבל את הפליטים בלי לקבוע מכסות - זאת תהיה התאבדות", אמר בן-עמי. הוא ציין כי לישראל אין אחריות מוסרית לגורל הפליטים מכיוון שמצבם נובע כתוצאה ממלחמה, אך למרות זאת מוכנה ישראל לקבל מספר קטן של פליטים במסגרת תוכנית מסודרת של איחוד משפחות כשהשאר יצטרכו להגיע למדינה הפלסטינית, כשזו תקום.

"אף ראש ממשלה לא יציע לפלסטינים הצעות כמו ברק"

בנאומו אמש בפני העצרת הכללית של האו"ם הזהיר בן-עמי את הפלסטינים כי "אף ראש ממשלה ישראלי לא יציע להם הצעות מרחיקות לכת כמו אהוד ברק, לכן זהו הזמן לסגור הסכם".
בן-עמי קרא בנאומו לפלסטינים לקבל החלטות אמיצות: "השלום אינו תרגיל בכיפוף ידיים. ישראל נחושה ליטול סיכון מחושב בדרך לשלום, אך לא תתפשר על צרכיה הבטחוניים והלאומיים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
זה הזמן. בן-עמי
אתר הכנסת
אי פי
שיחות מדיניות. ארכיון
אי פי
מומלצים