שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל: סבירות גבוהה ביותר שהחטופים מתים
  לדברי ראש אכ"א האלוף גיל רגב: "זוהי הערכה מעודכנת שכוללת מידע נוסף ממקורות שונים שהגיע באחרונה". לדבריו - ההערכה היא שהם נהרגו כבר בדקות הראשונות של הקרב. מזכ"ל חיזבאללה: "בסופו של דבר הציונים ישלמו את המחיר"

  לפני קצת יותר משנה נחטפו שלושת חיילי צה"ל, סמל עדי אביטן, סמ"ר בני אברהם וסמ"ר עומר סוואעד, על ידי לוחמי חיזבאללה. מאז, יומם לילה, חיכו קרוביהם וחבריהם לבשורה כלשהי על גורלם. אמש (יום ב') הסתיימה הציפיה קורעת העצבים בדרך הנוראה מכל. נציגי אגף כוח אדם בצה"ל הגיעו לבתי המשפחות ומסרו להם כי הנחת העבודה של צה"ל היא שהחיילים מתים (על תגובת המשפחות - בקישורים מימין).
  ראש אכ"א, האלוף גיל רגב, אמר במסיבת עיתונאים כי "יש סבירות גבוהה ביותר ששלושת החיילים החטופים מתים". לדבריו, "זוהי הערכה מעודכנת שכוללת מידע נוסף ממקורות שונים שהגיע באחרונה". רגב אמר כי החיילים נפצעו בצורה אנושה וככל הנראה נהרגו כבר בדקות הראשונות של הקרב. "ההערכה היא שאכן החיילים נפגעו מעצמת האש, מהפיצוץ הראשון, פגיעות אנושות עד כדי שקיפחו חייהם. ואם לא באותה מכת אש, בזמן הקצר שאחריה", אמר רגב.
  לדברי רגב, מעתה הערכת העבודה של צה"ל היא שהחיילים נהרגו. רגב הוסיף כי הרבנות הצבאית תכריע בקרוב מהו מעמדם של החיילים מבחינה הלכתית.
  הוא אמר כי מאמצי צה"ל למצוא את החטופים יימשכו באותה עוצמה שבהן נערכו עד עתה. "אנחנו נמשיך במאמצים להביא את הבנים הביתה, להביא מידע נוסף", אמר רגב, "ליבנו עם המשפחות, נמשיך לחבק אותם, הם היו מוטרדים שמא במסירת המידע הזה יפסקו, חלילה החיפושים. אמרנו להם שלא כך הוא ולהפך".

  תגובת חיזבאללה: הציונים מבזבזים זמן

  מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, אמר בתגובה להודעת ראש אכ"א כי "ההודעה הישראלית היא נסיון כושל של הציונים לגרור אותנו למסור מידע על גורל החיילים. מן היום הראשון הודענו שלא נמסור שום מידע עד שנקבל את דרישותינו. הציונים מבזבזים את הזמן ומשחקים בעצביהם של משפחות השבויים, במטרה להימנע מתשלום המחיר האנושי הנדרש, אבל בסופו של דבר הם ישלמו את המחיר. צה"ל יכול לשכנע את עצמו במה שהוא רוצה, אבל זה לא ישנה את המציאות".

  השנה הקשה: מהחטיפה ועד ההודעה

  שלושת החיילים נחטפו ב-7 באוקטובר, בהר דב. השלושה נסעו בג'יפ סיור מסוג סופ"שית, והגיעו לנקודת הדיווח 590, בה היה שער דרכו ניתן היה להיכנס ללבנון, ובצידו השני עמדת חיזבאללה וסוכה בה הוסתר מטען נפץ רב עוצמה, במשקל כ-30 ק"ג. בעת שהגיעו החיילים לנקודה ופנו לחזור, התפוצץ המטען.
  החיילים נישאו על ידי אנשי החיזבאללה לתוך כלי רכב שהעבירו לצד הישראלי של הגבול. הפעולה לוותה בפעולת הסחה מורכבת שכללה התפרעות של עשרות לבנונים בגיזרה המערבית של הגבול, ובירי של מאות פצצות מרגמה לעבר שורת המוצבים בהר דב. החטופים הוסעו לתוך שטח לבנון, ככל הנראה, בכלי רכב שהוסוו כרכבי או"ם.
  בצה"ל התקיימו ארבעה תחקירים לבירור נסיבות החטיפה, מהם התברר כי לחטיפה הובילה שרשרת של כשלים, בכל רמות הפיקוד וכי החיילים נהגו כשורה כאשר הגיעו למקום.
  נסיונות התיווך להחזרת החטופים התנהלו על ידי צוות השבויים והנעדרים של משרד ראש הממשלה, בראשות ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי. עיקר פעולות התיווך נעשו על ידי ממשלת גרמניה, שתיווכה גם בהשבת גופות לוחמי השייטת לפני כשלוש שנים.
  לפני מספר חודשים התגלו עדויות חדשות, לפיהן אנשי האו"ם שהוצבו באזור ראו את החטיפה וההכנות לה, אולם לא עשו דבר כדי למנוע אותה. בעקבות חשיפת הקלטות שצילמו אנשי האו"ם, פנתה ישראל לארגון בדרישה לצפות בהן. בעקבות כך, יצאה משלחת צה"ל לצפות בעדויות בחו"ל, וכן קיבלה לידיה מספר עדויות וחלקים מלבושם של החיילים שנמצאו בשטח על ידי אנשי הארגון. בני המשפחות מוסיפים להאשים את האו"ם באחריות ישירה לחטיפת בניהם.

  בכתיבת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, סמדר שמואלי ושרון רופא

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רפרודוקציה
  בני אברהם
  צילום: רפרודוקציה
  צילום רפרודוקציה חגי אהרון
  עדי אביטן
  צילום רפרודוקציה חגי אהרון
  צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
  עומר סוואעד
  צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
  מומלצים