שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "אם שרון לא ישנה עמדותיו - העימות עם ארה"ב בלתי נמנע"
  אדוארד ווקר מבכירי מחלקת המדינה לשעבר אומר בראיון לעיתון הפלסטיני אל-איאם כי הרג חיילים הוא לא טרור, וכי על ראש הממשלה שרון להגמיש את עמדותיו. ווקר אמר עוד כי הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים היא כורח

  "להילחם בכיבוש ובחיילי כיבוש בשטח כבוש, זו זכות ואיני סבור שלוחמה בין חיילים ישראלים לבין לוחמים פלסטינים היא טרור", כך אומר בראיון לעיתון הפלסטיני אל-איאם, אדוארד ווקר, בכיר לשעבר במשרד החוץ האמריקני שנחשב מקורב יחסית גם למימשל בוש.
  ווקר אומר כי, כמו במקרה הלבנוני בו אנשי החיזבאללה היו פוגעים בחיילים ולא הורגים אזרחים חפים מפשע, כך גם זכותם של הפלסטינים היא להילחם נגד הכיבוש, אם הדבר אינו מופנה כלפי חפים מפשע. "החיזבאללה לא ניצח כי היה מפוצץ אזרחים, אלא בגלל שהיה מכה בחיילים בצורה מתמדת, ובכך אילץ את הצבא הישראלי לסגת", טען. ביחס לפגיעה במתנחלים אמר ווקר, כי אין מקום להרוג נשים וילדים חפים מפשע.


  הצהרת עקרות אמריקנית - בקרוב

  ווקר אמר כי יש לצפות בקרוב מאוד להצהרת עקרונות אמריקנית, שבבסיסה תעמוד הקמת מדינה פלסטינית, וריבונות משותפת לישראל ולפלסטינים בירושלים.
  ווקר אומר עוד כי היה צפוי שכשלון קמפ דיוויד יביא לפרץ של אלימות. יחד עם זאת, הוא סירב לומר מי נושא באחריות הכישלון של הוועידה, ושיחות מדיניותהאחרות בין ישראל לפלסטינים. בראיון ציין ווקר כי הוא הביע התנגדות לפתרונות ביניים נוספים, ואמר כי המדינה הפלסטינית, שבירתה ירושלים, היא כורח. לדבריו בעיית הפליטים צריכה להיפתר, אך ללא חזרה המונית של פליטים לתוך ישראל.
  ווקר תוקף קשות בראיון את ההתנחלויות, ואומר כי הממשל האמריקני טעה כשלא נאבק בהתנחלויות, שכן "כל התנחלות היא בעיה בפני תהליך השלום". לדבריו בימי ראש הממשלה ברק נבנו יותר התנחלויות מאשר בתקופת נתניהו.
  ווקר, שצופה בקרוב מאוד מעורבות אמריקנית עמוקה בתהליך השלום, אומר כי על שרון להפגין יותר גמישות. הוא אמר גי בעמדותיו הנוכחיות של ראש ממשלת ישראל אין כדי לדחוף קדימה את תהליך השלום. "אם שרון לא ישנה את עמדותיו, העימות עם ארצות הברית הוא בלתי נמנע. לא יתכן שבתקופה כזו, כשעל נשיא ארה"ב מוטלות משימות גדולות, מי שיתגרה בנו הוא מי שאמור להיות ידידנו", אמר ווקר.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים