שתף קטע נבחר

ועדת החקירה: "ילדי תימן לא נחטפו"

דו"ח הוועדה שהוגש היום קובע כי מקור השמועות שנפוצו מאז שנות החמישים היה חוסר תקשורת בין הסוכנות היהודית ובתי החולים לבין העולים מתימן, שחלקם לא ידעו כלל על מות ילדיהם. אז ביקורת יש - אבל אחריות אין. ח"כ גמליאל: זה טיוח. הסוכנות: לבנו עם המשפחות הנפגעות

"הממסד במדינת ישראל לא ביצע חטיפות של ילדי תימן לצורך אימוץ": כך קובעת ועדת החקירה הממלכתית לחקר פרשת העלמותם של ילדי תימן בין השנים 48' עד 54'. הדו"ח פורסם היום (א') בצהריים וכבר נתקל בתגובות חריפות של בני העדה.
הדו"ח בן שלושת הכרכים מתפרש על למעלה מ-1500 עמודים. חברי הוועדה, השופט יעקב קדמי, השופטת בדימוס דליה קובל ואלוף במיל' דוד מימון, קובעים חד משמעית כי ילדי תימן לא נחטפו - בניגוד לטענת ההורים וגורמים בקרב הציבור התימני בארץ. הדו"ח מטיח ביקורת חריפה בגורמי ממסד ובראשם הסוכנות היהודית ובתי החולים - אולם נמנע מהטלת אחריות ישירה על גורם כלשהו בפרשה.

56 "תינוקת עלומים"

הוועדה בדקה כ-800 מקרים, בהם נטען כי התינוקות נעלמו והתברר כי למעלה מ-750 מהתינוקות נפטרו. 56 תינוקות אחרים הוגדרו ע"י חברי הועדה 'תינוקות עלומים' והוועדה מעריכה כי הם אומצו ע"י משפחות בארץ, בתיווך עובדים סוציאליים ובחסות הסוכנות היהודית.
חברי הוועדה קובעים כי לא היה מדובר בחטיפה ולא בהיעלמות ברמת הממסד, אלא ב"היעלמות להורים" והיא נעוצה בעיקר בכך שלא דווח להורים בזמן אמת על פטירת התינוקות. "היעדר ידיעה ברורה ומוסמכת בדבר הפטירה ואי המעורבות בקבורה, הותירו את ההורים שתינוקותיהם נעלמו להם בערפל בכל הקשור לגורלם. בכך נפתח פתח רחב להשערות וכר נרחב לחששות", נכתב בדו"ח.
עוד קבעו חברי הוועדה כי מקורה של התיאוריה בדבר חטיפת ילדי תימן נבעה מאי דיווח בזמן אמת על פטירתם של התינוקות להוריהם. האימהות היו מגיעות לחדרי התינוקות בבתי החולים ומתבשרות שילדיהן נפטרו. הן לא ראו את הגופות ולא עודכנו בדבר קבורתם. יתרה מזאת: לא הוקמו מצבות על קברי התינוקות.
חברי הוועדה אומרים כי הדיווח הלקוי נגרם בשל שני גורמים: האחד, היעדר נוהלי דיווח על אובדן קשר עם ההורים שהיו עולים חדשים לבין התינוקות שרוכזו בבית התינוקות או אושפזו בבתי חולים. חברי הועדה קובלים על כך שלא הוקם מוסד מרכזי לאיתור משפחות ותינוקות שהקשר ביניהם נותק. מוסד כזה לדעת חברי הוועדה, היה יכול למנוע מצב בו תינוק 'מנותק קשר' לא יימסר למשפחה אחרת. חברי הוועדה קובעים גם כי העובדה שלא נקבעו נהלים לשמירת הקשר בין ההורים לתינוקות, והעובדה שלא היו אחראים לדיווח בזמן אמת להורים על פטירת התינוקות היא גורם נוסף להיעלמותם של הילדים.
הדו"ח אינו מאשים באופן ספציפי אנשים או גורמים במערכת, אולם מעיר הערות לגבי אחריותם של גורמים שונים למצב שנוצר. למשל: "בתקופת המחנות, הוצאו תינוקות משליטת המשפחות ורוכזו בבתי תינוקות כאשר הקשר בין ההורים לתינוקות התקיים ונשמר, זאת במידה וההורים ביקרו את תינוקותיהם. כאשר הלכו והתמעטו הביקורים, היו תינוקות שהוכרזו כנטושים ונמסרו למשפחה אחרת". חברי הוועדה קובעים כי הנהלת הסוכנות והנהלת מחנות העולים והאחראים לבתי התינוקות הם הנושאים באחריות לאי שמירת הקשר בין התינוקות להוריהם.
חברי הוועדה מותחים ביקורת חריפה על הנהלת הסוכנות בשנת 49', שלא טיפלה טיפול מיידי בשורשי תופעת ההיעלמות - למרות שהיתה ידועה כבר אז. חברי הוועדה קובעים עוד כי לא היתה התנכלות לתינוקות של עולי תימן דווקא, זאת משום שתינוקות של בני עדות אחרות נעלמו אף הם להוריהם באותה תקופה.
הועדה מונתה ב-9 בינואר 1995 ע"י הממשלה והוסמכה ע"י שמואל הולנדר, נציב שירות המדינה. חבריה הודיעו היום כי הפרוטוקולים של דיוניה הופקדו בארכיון המדינה והם ייפתחו לעיון הציבור במהלך חודש דצמבר.

"הוועדה שותפה לטיוח"

חבר הכנסת הרב אריה גמליאל מש"ס תקף בחריפות את הדו"ח: "הוועדה מעלה בתפקידה בצורה החמורה ביותר והיא שותפה לטיוח של הממסד. מה שהיה אז ומה שקורה עכשיו עם הוועדה זה פשע מאורגן של הממסד. ברור שחטפו ילדים תימנים. אני לא שולל את זה שחלק מהילדים מתו, אבל רוב הילדים נחטפו ונמסרו לאימוץ".
גמליאל הוסיף: "לו היה לוועדה יושר מינימלי, לפחות היתה אומרת שהם אשמים בכך שלא מסרו את הגופות של הילדים להורים - אבל גם את זה הם לא אמרו, כיוון שהמטרה היתה לטייח ולהוציא את הממסד נקי. יש הוכחות בדוקות גם על זה שלקחו גופות של ילדים והעבירו אותם ניתוחים וביתרו אותן לגזרים. גם לזה הוועדה לא התייחסה.
אם היה לוועדה יושר מינימלי היו חוקרים את ההורים המאמצים ומבררים מה היתה הפרוצדורה שדרכה קיבלו את הילדים וכך היו מגלים את כל שורש הרע".
מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה לדו"ח כי מדובר ב"פרשה כואבת ומצערת ולבנו עם המשפחות הנפגעות". הסוכנות אומרת כי עשתה בשנים האחרונות כל מאמץ לאתר את הילדים ולסייע לוועדות השונות בעבודתן.

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום לע"מ
ועדת החקירה. ביקורת, לא אחריות
צילום לע"מ
ארכיון ידיעות אחרונות
גמליאל. זה טיוח
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים