שתף קטע נבחר

תוקם ועדה לטיפול בביקורי ח"כים בכלא

הדיון בנושא התעורר בעקבות בקשותיהם הרבות של חברי כנסת לביקורים אל האסיר 1111378 - אריה דרעי

ועדת הכנסת החליטה אתמול (יום ה') להקים ועדה מיוחדת שתקבל המלצות והסברים לביקורי חברי כנסת בבתי הסוהר. הוועדה תתכנס כבר ביום ב' הקרוב ואמורה להגיש את המלצותיה בעוד כחודש.
בראש הוועדה יעמוד יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ סאלח טריף וישתתפו בה נציג של המשרד לבטחון פנים, נציג משרד המשפטים, היועץ המשפטי לכנסת, צבי ענבר, נציג שירות בתי הסוהר, נציג המשטרה ושני חברי כנסת, מהקואליציה ומהאופוזיציה.
ח"כ טריף הודיע כי אין הכוונה לכפות נהלים מקשים על שירות בתי הסוהר, אך הוא מתחייב שהבעיה תפתר בתוך פרק זמן קצר, וכי ייקבע שביל זהב שיאזן בין הצדדים. הדיון בנושא התעורר בעקבות בקשותיהם הרבות של חברי כנסת לביקורים אל האסיר אריה דרעי, ובעקבות הקונפליקט שהתעורר עם שירות בתי הסוהר בנושא הזה.
במצב הקיים, על חבר כנסת המעוניין לבקר בבית סוהר לפנות לשר לבטחון פנים, שלמה בן עמי, שיאשר זאת בתיאום השב"ס. אסיר רשאי לקבל ביקורים של ח"כים פעם אחת בשבוע. היועץ המשפטי לכנסת, צבי ענבר, הגיש לוועדה דו"ח בנושא, בו הוא ממליץ להקים את תת-הוועדה שתקבע את הנוהלים.
ענבר כותב בדו"ח כי אין חולק על כך שזכותם ואף חובתם של חברי כנסת לבדוק את הנעשה בחדרי המעצר ובבתי הסוהר, אך עם זאת הוא מציין כי ביקורים בתדירות גבוהה אצל אסיר מסויים עלולה להעלות טענה של העדפת אותו אסיר לעומת אסירים אחרים. ענבר קובע גם כי ביקור אישי של חבר כנסת אצל אסיר יקבע בהקדם, אך תוך התחשבות בצרכי התפעול וסדרי הביטחון של בית הסוהר.

ביקורת חריפה

בדיון הסוער שקיימה ועדת הכנסת בנושא, נכחה גם נציבת השב"ס, רב גונדר אורית אדטו, שזכתה לביקורת חריפה במיוחד מחברי הכנסת של ש"ס. ח"כ דוד טל מש"ס אמר בדיון כי "הטרור השב"סניקי הזה חייב להיפסק. אם הרשות המבצעת לא יודעת את תפקידה יש ללמד אותה". טל המשיך, ובהתייחס לאדטו אמר, "נפל עליה תפקיד גדול מדי".
ח"כ אליעזר (מודי) זנדברג משינוי אמר בתגובה להתבטאות כי זו התרת דמם של אנשי השב"ס, ואילו יו"ר הכנסת, אברהם בורג, ביקש למחות את התבטאותו של טל מפרוטוקול הוועדה.
אדטו התיחסה גם לבחירת בית הכלא בו ישהה דרעי ואמרה: "אנו הרשות המבצעת, מבקשים שהכנסת תאפשר לנו לנהל את השירות בדרך הראויה". אדטו הוסיפה ואמרה כי ועדה מיוחדת המתכנסת בדרך כלל כשאנשי ציבור נכלאים, דנה בענייניו של דרעי, ומטפלת ברגישות ואנושיות בעניינים הקשורים אליו. אדטו הוסיפה כי ביקורים רבים מדי של חברי כנסת פוגעים בסדר התקין של בית הסוהר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
1111378. דרעי
צילום: איי אף פי
ארכיון ידיעות אחרונות
שביל זהב. טריף
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים