שתף קטע נבחר

עוזי ברעם אופטימי: הסכם בשבועיים הקרובים

ברעם, שהתלווה לשיחות המדיניות בניו יורק, מגלה אופטימיות. עם זאת, הוא מעריך כי שני הצדדים לא יהיו מרוצים ממסמך הגישור האמריקני שיוגש בקרוב

ח"כ עוזי ברעם, שהתלווה למ"מ שר החוץ שלמה בן עמי לשיחות המדיניות בניו יורק, אמר ל-ynet כי לדעתו במהלך השבועיים הקרובים יושג הסכם עם הפלסטינים. "יצאתי מעודד מהשיחות", אמר ברעם והוסיף כי להערכתו גם הישראלים וגם הפלסטינים לא יהיו מאושרים ממסמך הגישור האמריקני שיוגש בימים הקרובים. עם זאת, הוא מעריך כי מסמך זה יהיה בסיס להסכם עתידי. "נוכחתי כי גם למעצמות וגם לארצות הערביות יש מוטיבציה חזקה לעזור לנו להגיע להסכם". לדבריו, ברעם נוכח כי גם המצרים גילו גישה ריאלית ביותר.

 

בן עמי אומר בתגובה כי "הן האמריקנים והן הפלסטינים מבינים שהגענו לישורת האחרונה. אני מקווה כי תהיה להם נכונות להגיע להכרעות, כי לנו יש את הנכונות הזו". בן עמי הוסיף כי לאחרונה נשמעים גם רעיונות מצריים וצרפתיים שמנסים לגבש הצעה לפתרון הסכסוך בהר הבית.

 

"הצדדים קרובים בסוגיות הביטחון והגבולות"

 

מקור פלסטיני אמר ל-ynet כי המשא ומתן הישראלי-פלסטיני התמקד ביומיים האחרונים בסוגיות הבטחוניות. לדברי המקור, הפלסטנים דחו תביעה ישראלית להצבת שישה בסיסים צבאיים בשטחי המדינה הפלסטינית המתוכננת. לדבריו, קיימת מחלוקת עמוקה בין הצדדים בעניין הבסיסים.

 

המקור סיפר כי הנציג הבטחוני הפלסטיני במגעים, מוחמד דחלאן, דחה את התביעות הללו והציג את העמדה הפלסטינית ולפיה שטחי המדינה הפלסטינית יהיו ריקים מנוכחות צבאית ישראלית. עוד נודע כי ישראל דרשה נוכחות צבאית במעברים בגבולות בשדה התעופה ובנמל עזה.

 

למרות דברים אלה, אומר השר לתכנון בינלאומי ברשות הפלסטינית, נביל שעת', כי שני הצדדים קרובים מאוד בעמדותיהם בסוגיות הביטחון והגבולות, "מה שאי אפשר להגיד לדבריו בנושאי ירושלים והפליטים".

 

הסכם על הפעלת נמל עזה

 

בכיר במשרד לתכנון בינלאומי ברשות הפלסטינית אומר ל-ynet כי ישראל והפלסטינים הגיעו ביומיים האחרונים להסכם בנושא הפעלת הנמל הימי של עזה. לדברי המקור, הפלסטינים שלחו למפגשים בנושא הנמל את סעיב עריקאת, מוחמד דחלן, נביל שעת' ושר התחבורה הפלסטיני עלי קוואסמי. מהצד הישראלי נכחו במפגשים גלעד שר, קציני צבא ישראלים ויו"ר חברת הנמלים הישראלית.

 

על פי המקור סוכם כי הפלסטינים יהיו האחראים לביטחון בנמל, מאחר והוא נמצא במים הטריטוריאלים של הרשות. אולם לדבריו, שני הצדדים סיכמו כי בנושאים מסויימים הנוגעים לפעילות הנמל תידון האפשרות לסמכויות בטחוניות משותפות. עלות התחלת העבודה בנמל מוערכת ב-10 מליון דולר, שימומנו מכספי האיחוד האירופי. העבודות בנמל יחלו החודש הבא.

פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
אופטימי. ברעם
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: רויטרס
אופטימי גם הוא. שעת`
צילום: רויטרס
מומלצים