שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: הח"כים הערבים נפגשו לתאם קמפיין ציבורי

הח"כים מתכננים שורת פעולות מחאה עקב הצעת החוק של ישראל כץ לאסור על ריצתו לכנסת של מי שהביע תמיכה בארגון טרור והעמדתו לדין הצפויה של בשארה

הח"כים הערבים יוצאים למאבק ציבורי בעקבות הכוונה להעמיד את ח"כ עזמי בשארה לדין ובשל הצעת החוק של ח"כ ישראל כץ שעשויה לפגוע באפשרותם של ח"כים ערבים לרוץ לכנסת. ל-ynet נודע כי כל הח"כים הערבים השתתפו בסוף השבוע בפגישה בנצרת, במהלכה תכננו את פעולות המחאה בהם ינקטו.
הח"כים אמרו בפגישה כי "בשארה הוא השעיר לעזאזל של הפוליטיקה הישראלית. היום זה הוא, מחר זה אנחנו". הח"כים הדגישו כי הנושא המרכזי שמטריד אותם הוא החוק שיזם ח"כ כץ, אך גם הפגיעה בבשארה מטרידה אותם.
במסגרת המאבק יערך ביום ד' הקרוב בכנסת כנס שיזמו הח"כים, בהשתתפות משפטנים יהודים וערבים וראשי רשויות ערבים. במהלך השבוע הם מתכננים לערוך מסיבת עיתונאים בה ידרשו את פיטורי היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין. בהמשך מתוכננת הפגנה מול משרד המשפטים.

"הליך פוליטי"

בשארה עצמו אמר אמש: "מדובר בהליך פוליטי ולא משפטי. כל אחד אחר שהיה אומר את הדברים אותם אמרתי, לא היה נאלץ לעמוד לדין. אנחנו מבינים מכך שהמטרה היא לפגוע בייצוג הפוליטי של האוכלוסייה הערבית".
בשארה, שארגן אמש כנס תמיכה בנצרת, הזמין אליו את הח"כים הערבים, מרצים בכירים מהאוניברסיטאות בארץ ותומכים פוליטים. "אנשי הימין מנסים לתקוע טריז בין האוכלוסייה הערבית לח"כים הערבים", אמר בשארה, "הם צריכים להבין שאני יריב לא קל". פרופסור עדי אופיר אמר בנאומו בכנס, כי בשארה אינו סכנה למשטר הדמוקרטי אלא למשטר היהודי המתהווה בכיוון האפרטהייד, "בשארה הוא מהמעטים שיכול להסביר להרבה ח"כים את מהות הדמוקרטיה והאזרחות". אופיר הוסיף כי "בשארה הוא חלוץ הדמוקרטיה המגנה על עצמה".
לדברי בשארה, מאז שהח"כים הערבים "הפסיקו להיות חותמת גומי של השלטון - הם הצליחו להגיע להישגים כבירים, ביניהם הזרמת תקציבים למועצות ערביות, הגדלת תקציב החינוך, ביטול מס רכוש, יצוג ערבים בשירות המדינה ובחברות השונות".
לדבריו: "הוכח במדינה הזו שאין זכויות - אם לא דורשים זכויות. לימין הישראלי, לצערי יש תוכנית לעשות דה-לגיטימציה לקול הערבי, והדרך שלהם לבסס את השליטה היא על ידי הטלת דופי".
עוד אומר בשארה כי אין בכוונתו להפוך לקורבן ו"זאת הסיבה שאני לא מתכוון לפנות לבג"ץ. אני לא מחפש להסתתר מאחורי החסינות ואם הם מחפשים לנצח אותי – אני אדאג לנהל את האסטרטגיות שלי כראוי כדי לנצח אותם. ניסיתי במשך תקופה ארוכה להניא אותם מלהגיש כתב אישום, אך לאחר שזה לא הלך, אני בהחלט מתכוון לשוב ולהיות יריב לא קל".
"זה לא ענין של בשארה בלבד, אלא עניין כלל ערבי", אמר ח"כ מוחמד כנעאן. ח"כ אחמד טיבי הוסיף: "זו מחאה על הקלות הבלתי נסבלת של הפתיחה בחקירה נגד ח"כים ערבים ועל זכות הקיום שלנו ועל הניסיון להגביל את ייצוג המגזר הערבי בכנסת על ידי היועץ המשפטי והחקיקה שמקדם ח"כ ישראל כץ מהליכוד".
"לא יתכן ששני שליש מהח"כים הערבים יהיו בחקירה על דעותיהם", אומר ח"כ טאלב א-סנע, "מדינת ישראל הופכת ליהודוקרטיה – דמוקרטיה ליהודים בלבד, בגלל הבעת דעה הופכים אותנו לעבריינים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רונן לידור
יוצא למאבק. בשארה
צילום רונן לידור
מומלצים