שתף קטע נבחר

הוגש כתב אישום נגד ח"כ בשארה בגין תמיכה בארגון טרור

הפרקליטות הגישה בבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד ח"כ עזמי בשארה, בגין תמיכה שהביע בארגון החיזבאללה והצעתו כי הפלסטינים ינקטו שיטות דומות באינתיפאדה נגד ישראל. בנצרת הוגש כתב אישום בנושא ארגון "הטיולים" לסוריה

הפרקליטות הגישה הבוקר (ב') לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד ח"כ עזמי בשארה, המואשם בתמיכה בארגון טרור. לפני ימים אחדים הסירה הכנסת את חסינותו של ח"כ בשארה, ראש תנועת בל"ד, בהמלצת היועץ המשפטי לממשלה.
בכתב האישום נכתב כי בנאומים שנשא ח"כ בשארה בשני כנסים שונים שסוקרו על ידי אמצעי התקשורת, האחד בעיר אום אל פאחם לציון 33 שנה למלחמת ששת הימים והשני בקרדחה שבסוריה, לציון שנה למותו של נשיא סוריה חאפז אל אסד, הזדהה ח"כ בשארה עם ארגון החיזבאללה, שיבח אותו על פעולות הטרור שביצע וקרא לאמץ שיטות אלה גם במאבק הפלסטינים נגד ישראל.
על פי האישומים, בנאומיו העביר ח"כ בשארה מסרים לאנשי ארגון החיזבאללה וכינה אותם "לוחמי ההתנגדות בדרום לבנון". כמו כן הביע הערכה על גילויי ההתמדה והגבורה, כדבריו, שהביאו לתבוסת ישראל ולהפסקת שליטתה בדרום לבנון.
בנאומיו, נכתב בכתב האישום, תיאר ח"כ בשארה את מה שנתפס בעיניו כנצחון החיזבאללה על ישראל בדרום לבנון . הניצחון, אמר בשארה, העניק גם לו לראשונה מאז מלחמת ששת הימים, את טעמו של הניצחון.
כתב אישום נוסף יוגש בקרוב נגד ח"כ בשארה בבית משפט השלום בנצרת, בגין ארגון טיולים לסוריה, לתושבים ערבים ישראלים.

"זכותו של החיזבאללה להתגאות ולהשפיל את ישראל"

בנאום המרכזי שנשא בכנס באום אל פאחם, ב-5 ביוני 2000, שבועיים לאחר נסיגת צה"ל מלבנון, אמר ח"כ בשארה כי "החיזבאללה ניצח, ולראשונה מאז שנת 67' טעמנו את טעמו של הניצחון. זכותו של החיזבאללה להתגאות בהישגו ולהשפיל את ישראל, ישראל מנסה עכשיו לשפר את תדמיתה ברחבי העולם ומוכרת גרסה לא נכונה, כאילו ביצעה את החלטת האו"ם 425 אבל היא נחלה תבוסה אחר תבוסה ונאלצה לצאת מדרום לבנון".
בהמשך ציין ח"כ בשארה כי "ישראל האשימה את סוריה ואת איראן בניצול החיזבאללה למען השגת האינטרסים שלהם אבל זה לא נכון, כוחות ההתנגדות הלבנוניים הם אלה שניצלו היטב את היחסים הרעועים בין סוריה ואיראן לבין ישראל למען האינטרסים שלהם והחיזבאללה קלט את הלך הרוח ברחוב הישראלי וניצל את זה עד תום. הוא דאג שמלחמת הגרילה שלו תהיה מתוקשרת היטב וכל הישג שלו השפיע רבות על מוראל העם בישראל, שפקעה סבלנותו באיטיות נוכח האבידות שספג מהחיזבאללה".

"עמדה מדינית ערבית מאוחדת ואפקטיבית"

ההתבטאות השנייה המוזכרת בכתב האישום נעשתה בטקס האזכרה שנערך לנשיא סוריה חאפז אל אסד בקרדחה, בחודש יוני 2001. בטקס השתתפו מנהיגים של ארגונים טרוריסטים, לרבות חסן נסראללה ואחמד ג'יבריל, מנהיג ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין.
בנאומו אמר ח"כ בשארה כי "לא עוד ניתן להמשיך מבלי להרחיב את המרווח בין אפשרות המלחמה הכוללת לבין העובדה שהכניעה היא בלתי אפשרית".
ח"כ בשארה ציין כי "המרווח הזה הועיל לעקשנות ולהתמדה ולגבורה של ההנהגה ולוחמי 'ההתנגדות' הלבנונית. אולם לאחר נצחון 'ההתנגדות' ולאחר ז'נבה וכן לאחר כשלון קמפ דיוויד, באה ממשלת ישראל שמנסה להצר מרווח זה כדי שתעמיד בחירה בנוסח או קבלת התנאים הישראליים או מלחמה כוללת. כך אי אפשר יהיה להמשיך באופציה השלישית שהיא אופציית 'ההתנגדות' אלא על ידי הרחבתו מחדש של המרווח הזה כדי שהאנשים יוכלו לנהל מאבק בהתנגדות. לא ניתן להרחיב מרווח זה אלא באמצעות עמדה מדינית ערבית מאוחדת ואפקטיבית בזירה הבינלאומית ואמנם הגיעה השעה לכך".

בנצרת: כתב אישום על "הטיולים" בסוריה

סיוע ליציאה שלא כדין ויציאה שלא כדין - אלה הם סעיפי האישום העולים מתוך כתב האישום שהוגש היום לבית משפט השלום בנצרת נגד ח"כ בשארה ושני עוזריו הפרלמנטריים.
מכתב האישום עולה כי בשארה אירגן יציאות לסוריה בקבוצות מאורגנות של אזרחים ישראלים. בכתב האישום מופיע פירוט לדרך בה נקט, וממנה עולה כי אזרחים שביקשו לצאת לסוריה פנו למשרדו בנצרת, שם מילאו טפסי בקשה ליציאה ואף מסרו תמונות פספורט וצילומי דרכונים.
בשארה ושני עוזריו, מוסא דיאב ואשרף קורתאם, ערכו רשימות שמיות של האזרחים ואותם העבירו לשגריריות סוריה בירדן לצורך קבלת אישורי כניסה לסוריה. לאחר קבלת האישור, דאג בשארה לעדכן את המבקשים על מועד הנסיעה ובנוסף שלח לבתיהם מכתב בו פירט את מסלול הנסיעה, זמן השהייה בסוריה ועלויות הנסיעה.
במועד הנסיעה המתוכנן הוסעו האזרחים מנצרת לרבת עמון באוטובוס שהוזמן מראש מהמשרד. משם, המשיכו את נסיעתם באמצעות אוטובוס של חברת נסיעות ירדנית שאף הוא הוזמן מראש על ידי ח"כ בשארה בתיאום מול השגרירות הסורית בירדן. כל אחד מהנוסעים צוייד במסמך שנערך ונחתם על ידי בשארה ובמסמך הופיעו פרטיו האישים של הנוסע ובנוסף נרשם כי שהייתו בסוריה הינה בהיתר הממשל הסורי.
במהלך התקופה ספטמבר 2000 ועד למועד הגשת כתב האישום, דאג בשארה בסיוע עוזריו לארגן 19 קבוצות כאשר כל קבוצה מנתה 40 אזרחים. זאת, למעט קבוצה אחת שיצאה בדצמבר 2000 ומנתה 80 נוסעים. בסך הכל הוסעו בארגונם של בשארה ועוזריו 800 איש לסוריה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רונן לידור
ח"כ בשארה. החסינות הוסרה
צילום רונן לידור
מומלצים