שתף קטע נבחר

הכל בגלל מחשב נייד...

השגריר מרטין אינדיק נקרא לארה"ב לחקירה. הסיווג הבטחוני נשלל ממנו והומלץ שלא יעזוב את ארצות הברית

שגריר ארצות הברית בישראל, מרטין אינדיק, נמצא בחקירה של ה-FBI בוושינגטון בחשד ש"הפר את תקנות הבטחון". אינדיק חשוד כי התרשל בשמירה על חומרים סודיים של הממשל האמריקני. הסיווג הבטחוני של אינדיק בוטל, ונאסר עליו לעזוב את גבולות ארצות הברית. למעשה - הוא אינו יכול לכהן כשגריר בישראל, ואת מקומו ממלא כעת סגנו.
הנשיא קלינטון הודיע כי הוא "תומך בדרך טיפולה של מחלקת המדינה בנושא, והוא אינו סבור שהדבר יפגע בתהליך השלום". מלשכתו של ראש הממשלה ברק נמסר כי "מדובר בעניין אמריקני פנימי".
החקירה, שהחלה כבר בחודש אוגוסט, מתמקדת ככל הידוע באירועים שקרו לפני חזרתו של אינדיק לישראל, בינואר השנה, לכהונת השגרירות השניה שלו בישראל.
מקורות בוושינגטון מסרו, כי אינדיק נחקר בחשד שהתרשל בשמירה על חומרים סודיים, בתפקידו הנוכחי כשגריר ואולי אף בתקופה קודמת, בה כיהן כעוזר לענייני המזרח התיכון של מזכירת המדינה. מדלן אולברייט עצמה התקשרה ביום שישי לראש הממשלה אהוד ברק ועידכנה אותו בפרשה.

מחשב נייד

החשד המרכזי, כפי שפורסם לראשונה בעיתון "וושינגטון פוסט", הוא שאינדיק השתמש במחשב נייד, בו איחסן חומר מסווג, בניגוד להוראות הבטיחות. בכירים בממשל, כמו ראש ה-CIA לשעבר, ג'ון דויטש כבר נחקרו בעבר בחשד דומה.
אינדיק עצמו, השוהה בארצות הברית, הגיב על הדברים באמצעות עורך דינו ואמר: "אני מצטער על השהיית הסיווג שלי, ולא אעשה דבר שיפגע באינטרסים של ארצות הברית".
משגרירות ארצות הברית בתל אביב נמסר ל-ynet כי החקירה כנגד אינדיק מתנהלת רק סביב נושא ההתרשלות בשמירה על חומרים מסווגים ולא בנושא ריגול. "הפירסומים כאילו אינדיק מסר בכוונה חומר מסווג הם שטויות", אמר דובר השגרירות האמריקנית, "מחלקת המדינה תסיים את החקירה מהר ככל שניתן, אינדיק היה שגריר מצוין עם קשרים טובים מאד עם השלטון בישראל".
יש לציין כי זו הפעם השנייה בה אינדיק בן ה-49, מהגר יהודי מאוסטרליה, משרת כשגריר בישראל, זאת בעקבות בקשתו מהנשיא קלינטון. באחרונה דובר על כך שימשיך לכהן "בתפקיד בכיר מאוד", גם בממשל של אל גור, אם ייבחר לנשיא. לאור הסתבכותו - ספק רב אם המינוי ייצא לפועל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זום 77
אינדיק. לא פגעתי באינטרסים האמריקנים
זום 77
ארכיון ידיעות אחרונות
חשד: אינדיק שמר חומר מסווג במחשב נייד
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים