שתף קטע נבחר

לנדאו לח"כים הערבים: אתם סוכנים של ערפאת וחיזבאללה

השר לביטחון פנים אמר את הדברים בעת שעלה להשיב להצעת חוק של ח"כ מחאמיד, ובכנסת פרצה סערה רבתי. הח"כים הערבים דרשו התנצלות מיידית וקראו קריאות גנאי לעברו של לנדאו. הם הורחקו מהאולם, והשר סירב למחוק את דבריו מהפרוטוקול. שריד: ועדת האתיקה צריכה לגנות את דבריו המסוכנים של לנדאו

סערה פרצה היום (ד') במליאת הכנסת בדיון על הצעת החוק של ח"כ האשם מחאמיד להשוות בין תנאי האסירים היהודים לערבים. השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, שעלה להשיב לחוק בשם הממשלה, טען כי קיים שוויון בין הערבים ליהודים בכל ואף ציטט ממגילת העצמאות. כאשר צעקו לעברו הח"כים הערבים "מה עם שקולניק? מה עם פופר?" התפרץ לעברם לנדאו ואמר: "אתם סוכנים של ערפאת ושל חיזבאללה".
הדברים גרמו למהומה. הח"כים הערבים דרשו התנצלות, ועד מהרה התמלאה המליאה בחברי כנסת שהצטרפו לחגיגת הצעקות. "אתה שר הבריונות, השר לטרור פנים", צעק ח"כ עיסאם מח'ול לעבר לנדאו. "פאשיסט תומך טרור", צעק לעברו ח"כ טיבי וויכוחים רמים התנהלו כל אותה עת בין קבוצות ח"כים מימין ומשמאל.
יו"ר הישיבה, מקסים לוי, ניסה להשתלט על המהומה אך ללא הועיל והחליט להזעיק תגבורת של משמר הכנסת. הוא הורה להוציא מהאולם את חברי הכנסת עיסם מח'ול, מוחמד ברכה, אחמד טיבי וטאלב א-סנע. הח"כים סירבו בהתחלה לצאת, אך אנשי המשמר דרשו זאת מהם.
ח"כ האשם מחאמיד זעק מעל דוכן המליאה בגרון ניחר לעבר השר לנדאו: "אתה לא רוצה אותנו בכנסת ולא רוצה שנהיה אזרחים. אתם הורגים את העם הזה".
באולם המליאה נכח גם ראש הממשלה, אריאל שרון, שששמר על איפוק, בניגוד לכמה שרים שהצטרפו לצעקות. בסופו של דבר התקיימה הצבעה והצעת החוק של מחאמיד נפלה ברוב של 48 מתנגדים לעומת 22 תומכים.
יו"ר האופוזיציה ח"כ יוסי שריד פנה לוועדת האתיקה כדי לבדוק האם מותר היה לשר לנדאו לומר את אשר אמר במליאה. שריד אמר כי הוא מצפה מהוועדה לגנות את לנדאו "על הדברים הגזעניים והמסוכנים האלה ועל סירובו של השר להיענות לבקשת יו"ר הישיבה למחוק את הדברים מהפרוטוקול", דברי שריד.
ח"כ האשם מחאמיד פנה בתום הסערה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה נגד השר לנדאו. מחאמיד אמר שבדבריו של השר לבטחון פנים הוא מוצא "הסתה פרועה וחמורה מאוד", וכי "התבטאויותיו עלולות להביא לרצח פוליטי על רקע לאומני".
אחר הצהריים קיימו חברי הכנסת הערבים כנס מחאה בעקבות הסרת חסינותו של ח"כ עזמי בשארה ובעקבות הצעת החוק של ח"כ ישראל כץ מהליכוד שתגביל את זכותם להיבחר לכנסת. למרות שלכינוס, שנערך בכנסת, הוזמנו ראשי רשויות ערבים, משפטנים וחברי כנסת יהודים מהשמאל - הגיעו אליו רק 20 אנשים ואפילו חלק מהח"כים הערבים לא באו.
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
לנדאו. יש שיוויון
ארכיון ידיעות אחרונות
ארכיון ידיעות אחרונות
מחאמיד. אתה לא רוצה אותנו בכנסת
ארכיון ידיעות אחרונות
זום 77
טיבי. פאשיסט
זום 77
מומלצים